Kültür Mirası Ve İşlevlendirmenin Önemi YAPEX FUARInda!

YAPEX  Restorasyon Fuarı’nda bu yıl, kültürel varlıklarda doğru işlevlendirmenin  gerekliliği vurgulanacak. Fuar, Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin katılımıyla 16-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu yıl 24.’sü düzenlenecek YAPEX Restorasyon Fuarı, 6 yıldır ÇEKÜL ve Akdeniz Tanıtım’ın işbirliğinde “Kültür Mirası” üst başlığında yapılıyor.  Tarihi Kentler Birliğinin de desteklediği fuarın bu yılki konusu “Kültür Mirası ve İşlevlendirme” olarak belirlendi. Fuar, 16 – 19 Kasım tarihleri arasında Antalya Expo Center’da düzenlenecek ve TKB üyesi belediyelerin “işlevlendirme” temalı standları ile yine paylaşım dolu geçecek.

Türkiye’nin tüm bölgelerinden gelecek katılımcı ve ziyaretçileriyle bu yıl 35.000 profesyoneli ağırlamayı hedefliyor. Alanında, ülke çapında önemli bir buluşma niteliğine sahip olan YAPEX Restorasyon Fuarı, bilgi, deneyim ve paylaşımda öne çıkan platformlar arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Metin Sözen: Yeni işbirlikleri kurulacak

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, açıklamasında fuarın yurtiçi ve yurtdışında, değişik kesimlerden gelen yerel yöneticilerin ve üreticilerin duyarlılığını artırmayı hedeflediğini belirtti.  Sözen, “Ulusal ve uluslararası boyutta hızla gelişen teknolojiler ve geleneksel malzemelerdeki niteliği artırıcı girişimlerin üretimini yapan kesimler bu fuarda buluşuyor; kültürel varlıkların doğru işlevlendirilmesi için yeni işbirlikleri geliştiriyor” diyerek, fuarın önemine dikkat çekti.

restorasyon fuarı görsel - Metin Sözen Eğitim ve Kültür MerkeziBelediyelerin “Koruma” projeleri YAPEX Fuarı’nda sergilenecek

Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması Ödül Töreni ve Sergisi her yıl olduğu gibi bu yıl da fuar sırasında yapılacak.  Kentsel, arkeolojik ve doğal değerlerin yaşatılması ve doğru işlevlendirilmesi için “Proje, Uygulama ve Süreklilik” dallarında düzenlenen yarışmanın ödül  töreni, 17 Kasım günü,  sergi açılışının hemen ardından yapılacak. Proje paftalarının yer aldığı sergi, 19 Kasım günü fuarın kapanışına dek gezilebilecek.

ÇEKÜL Akademi, uzmanları ve öğrencileriyle fuarda 

Türkiye’nin kültürel miras alanında uzmanlaşmış ilk ve tek sivil eğitim kurumu ÇEKÜL Akademi; “Alan Yönetiminde Dünyadan Örnekler ve Vaka Çalışması” atölyesi ile Alan Yönetimi eğitiminin son modülünü YAPEX Fuarı’nda yapacak. TKB üyesi belediyelerden teknik kadroların katılacağı  eğitimde; UNESCO Dünya Miras Listesi kapsamı ve önemi; kültür varlıklarının korunması, yaşatılması ve tanıtılması amacıyla listeye yazdırılma sürecinin yerel yönetimler tarafından planlanmasına yönelik yöntem ve uygulamaları içeriyor. Fuara katılan belediyelerin temsilcileri ve ziyaretçiler, ön kayıt yaptırarak son modülü izleyebilecek.

Fuarın ilk günü olan 16 Kasım günü,  saat 11.00’deki açılışla başlayacak kayıtların ardından 17 – 18 Kasım tarihlerinde yapılacak eğitime katılanlara, 18 Kasım Cuma günü saat 14.00’da ÇEKÜL Standında sertifikaları törenle sunulacak.

Kültür Mirası ve İşlevlendirme Panelinde deneyimler paylaşılacak 

Farklı kesimleri bir araya getiren fuarın  en önemli etkinliklerinden biri ise her yıl seçilen temada, uygulama örneklerinin ve tecrübelerin anlatıldığı bir panel düzenlemek olacak. TKB üyesi belediyelerin deneyimlerini paylaşacağı panel, 17 Kasım Perşembe günü 10. 30 – 13.00 saatleri arasında yapılacak. Belediyeler, “Kültür Mirası ve İşlevlendirme”de uyguladıkları yöntemleri ve projelerini paylaşacak.

Restorasyon gündemi renklenecek

Türkiye’nin kentsel, kültürel ve doğal mirasını korumak, yaşatmak ve doğru işlevlendirmek için projeler yürüten Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyeler, sunum ve etkinlikler aracılığıyla restorasyon gündemine önemli katkı sağlıyor. Belediyeler fuara katılan sektör uzmanları, restoratörler, yatırımcılar, yükleniciler ve endüstri kuruluşları ile de, bu çerçevede koruma vizyonları ve proje uygulamalarını paylaşma olanağı bulacak.

Fuar ve organizatör firma ile ilgili detayları aşağıdaki link’lerde bulabilirsiniz :

www.akdeniztanitim.com

www.cekulvakfi.org.tr