(BETONART) MİMARLIK YAZ OKULU 15. yaşında Adana’da…

2002 yılından beri Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB)  “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği ve OYAK Adana Çimento’nun desteğiyle gerçekleşen BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 5 Ağustos’ta başlayan 15.si, 13 Ağustos akşamı yapılacak sertifika töreni, sergi ve sunum ile sona erecek.

Küratörlüğünü Nilüfer Kozikoğlu’nun yaptığı çalışmanın bu yılki teması “nFORM nSCRIPT”. Moderatörler Coşkun Çağlar Armağan, Ozan Avcı, Avşar Gürpınar, Ertunç Hünkar ve Ecem Sarıçayır katılımcılarla birlikte,  temaya bağlı olarak odaklanmayı tercih ettikleri konular – yüzey kırıklarının sınırları, akışkanlıktan elde edilecek çeşitlilikler, hareketle formu yakalamak, betonun düşey kesiti ve yapısal örgü – üzerine ve betonla çok farklı malzemeleri bir araya getirerek deneysel çalışmalara birbiri ardına imza attılar. Bu çalışmalar sırasında betonla, alternatif kalıp malzemeleri ve şekil alma teknikleri kullanılarak küçük ölçekli çok sayıda ürün ortaya çıkarıldı. Bu deneysellik ve bu yıl 15.sinin gerçekleşiyor olması, Adana’da gerçekleşen  BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nu geçmiş yıllarda düzenlenen yaz okullarından farklı kılıyor.

18 üniversiteden 26 mimar adayının katıldığı Yaz Okulu’nun kapanış ve sunum gecesi 13 Ağustos saat 18:00’de OYAK Adana Çimento Fabrikası’nda düzenlenecek. Eski yaz okulu katılımcılarının ve moderatörlerinin de davetli olduğu gecede katılım sertifikaları öğrencilere TÇMB CEO’su İsmail Bulut tarafından verilecek. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Öğr.Gör. Michael Edward’ın ve Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Arş.Gör. Cansu Cürgen’nin de konuk olarak katılacağı kapanış gecesinde öğrenciler 9 günlük süreci ve yaptıkları çalışmaları anlatacak.


Facebook için; https://www.facebook.com/betonartyazokulu/

Twitter için; https://twitter.com/betonart2016

Blog için; https://betonartyazokulu2016.wordpress.com


TÇMB Hakkında;

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Türk çimento sektörünün ortak sesi olmak ve daha kaliteli ürün, daha verimli hizmet anlayışı ile sektörel sorunlara toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı çalışma anlayışı ile çözüm bulmak amacıyla 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 50’si entegre, 15’i öğütme olmak üzere, toplam 65 kuruluşu temsil etmektedir. http://www.tcma.org.tr

OYAK Çimento Grubu Hakkında;

Türkiye Çimento Endüstrisi’nin kapasite ve pazar lideri olarak faaliyetlerini 6 şirkette, satışlarını 7 coğrafi bölgede sürdüren OYAK Çimento A.Ş, verimlilik, yaratıcılık ve kar odaklılık ilkeleri ile çimento kullanım alanlarını geliştiren, ülke pazarında etkin rol oynayan, saygın ve lider bir topluluk olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürmektedir.

OYAK Çimento A.Ş, 6 şirketinin toplam klinker kapasitesi 11,3 Milyon Ton ile Türkiye klinker üretim kapasitesinin %15 ‘ini ve toplam 21,6 milyon ton çimento üretimiyle Türkiye çimento üretim kapasitesinin %16’sını temsil etmektedir.

BETONART Hakkında;

BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir.

Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor.

BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergimizde, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuyoruz.