(LINEA LIGHT GROUP)’un 2NIGHTS isimli ürünü 2016 RED DOT ödülüne layık görüldü…

İtalya-Treviso merkezli Linea Light Group’un teknik aydınlatma çözüm kalitesini ve tasarım gücünü teyit eden ödül, Essen – Almanya’dan geldi.  Duvarda dağınık bir ışık yaratmak üzere tasarlanan 2nights aplik, ürün tasarımı kategorisinde, 2016 Red Dot ödülünü kazandı.

Yatak başlarında kullanılması öngörülen 2nights ister güzel bir uykudan önceki rahatlama anlarında istenirse de okuma işlevi için zarif ve yumuşak bir ışık kaynağı olarak kullanılabiliyor; ürün diğer mekan tasarımlarında duvar apliği olarak dekoratif bir seçenek de oluşturuyor.

1955 yılında, halen başkanlığını yürüten Peter Zec tarafından kurulan Red Dot Award, tasarımcı ve üreticilere ithaf edilmiş dünya çapındaki en önemli tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Yarışmanın 61. yılında, 57 ülkeden tasarımcı ve üreticilerin yaklaşık 5200 ürünü aday gösterildi. 31 farklı kategoriden oluşan yarışmanın ürün tasarımı bölümüne gelen öneriler tasarımcı, akademisyen ve gazetecilerden oluşan bağımsız bir jüri tarafından, önceden belirlenmiş seçim kriterlerine göre değerlendirildi.

2Nights Davide Oppizzi’nin tasarımı

Linea Light Group kendi teknik aydınlatma çözümlerini tasarlarken, tanınmış aydınlatma tasarımcılarının katkılarının her zaman faydalı olduğunu düşünmüştür. 1971’de İsviçre’de doğan Davide Oppizzi’nin yaratıcı zihninin eseri olan 2Nights’da da bu doğrultuda tasarımcı ile işbirliği sağlandı.

2001’de Geneva’da DCUBE isimli Tasarım ajansını kuran ve pek çok farklı alandaki bilgisi ile çok yönlü bir tasarımcı olan Oppizzi, uluslararası alanda bilinir bir kişidir. Chanel, Louis Vuitton ve Graff gibi lüks markalar için de çalışmalar yapmaktadır.

Rafine bir çekiciliği olan bu tasarım, seri üretim formatlarından farklı olarak, geleneksel zanaatkarlık vizyonu ile doğmuştur. Tasarımda ürünün özgünlüğüne ve objenin iç yapısına odaklanmıştır.

Tasarım konsepti

2nights’ın yaratılışının arkasında tasarımcının ifadesi ile:  “Nesnenin şekli değil, daha ziyade, işlevselliği” – “Yaptığım pek çok seyahatte, yatakta yatıp kitap okurken ve odada kısa bir dinlenme atmosferi yaratırken, mum ışığına benzeyen yumuşak bir ışığı içinde barındıran çok yönlü bir ürün çok zor karşıma çıkmıştır. 2nights aklımdaki bu düşünceler ile ortaya çıktı: tek bir LED ışık kaynağı ile, yukarıda bahsettiğim iki fonksiyonu yerine getirirken duvarda belli bir grafik veya rengin eğlenceli birlikteliğinin etkisini de verebilmek. Estetik, etkileyici ve işlevsel özelliklerine ilave olarak LED teknolojisi kullanarak enerji tasarrufu elde etmek” görüşleri bulunmaktadır.

Tasarımcının Linea Light Group ile işbirliğine dair yorumları ise şöyle:

“Aramızdaki birliktelik, bir ürünün taslağını hazırlayıp, tasarımından üretimine kadar her yönüyle birlikte bir çalışma süreci geçirdiğimiz bir kaç sene öncesine dayanmaktadır.”

2nights özellikleri

marka - linealight   model - 2NIGHT-21Tamamen aluminyum malzemeden yapılan 2nights duvar apliği, kompakt boyutu ile küçük bir ışık cevheridir. CRI90 özelliğine sahip 4W PowerLED ışık kaynağı, okuma ışığı için mükemmel renk üretimini sağlamak için, bu çok yönlü ürünün içine sıcak beyaz renk dağılımı yapacak şekilde entegre edilmiştir.

Dik konumdaki tek bir parçadan çıkan ışık, üst açıklığa yerleştirilen ve değiştirilebilme özelliği olan dekoratif filtreler ile dağılmaktadır. Ürünün farklı renk seçenekleri mevcuttur: beyaz-beyaz, siyah-siyah, beyaz-bakır ve siyah-altın. Farklı versiyonlardaki filtreler ile daha farklı görüntüler elde edilebilmesi de mümkündür: desenli, doğal beyaz ya da renkli. Işık filtreden geçerek duvarda farklı oyunlar ve renkler yaratmaktadır.