(I-AM)’den Meyhane Kültürüne MODERN Bir Yorum: Dudak Payı

Tasarım ve marka deneyimi ajansı I-AM, Meyhane Deneyimi Projesi kapsamında klasik meyhane kültürünü yeniden yorumladı. Geleneksel ve otantik meyhane öğelerinin modern bir şekilde ele alındığı Dudak Payı Meyhane, şehirli ve dinamik konseptiyle dikkat çekiyor.

Mimarlar, iç mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, marka stratejistleri, iletişimciler ve grafik tasarımcılardan oluşan marka deneyimi ve tasarım ajansı I-AM, MEY/Diageo ile Türkiye genelinde uygulamaya konulacak Meyhane Deneyimi Projesi kapsamında restoran iç mimari ve marka konseptleri geliştirdi.1466611284__OZ_8006

I-AM proje kapsamında, derinlemesine yapılan pazar araştırmalarının ardından Türkiye’deki meyhane kültürünü genç nesile yeniden tanıtmak amacıyla, biri modern diğeri vintage olmak üzere iki model meyhane konsepti belirledi.

Modern konsept kapsamında geliştirilen Dudak Payı Meyhane için genç, dinamik, şehirli, özellikle bulunduğu bölgede yaşayan lokal hedef kitlenin yaşam tarzına uygun bir konsept yaratıldı. Bir yandan geleneksel ve mütevazı meyhane özelliklerini taşıyan Dudak Payı Meyhane, diğer yandan modern mimari tasarımı ve gastronomisi ile meyhane kültürüne farklı bir anlayış getiriyor.

I-AM’in Kurucu Ortaklarından Emre Kuzlu, Dudak Payı Meyhane’nin iç mimari ve marka konsepti tasarımıyla ilgili olarak “Meyhane Deneyimi Projesi kapsamında modern meyhane tasarımı üzerine çalışırken; geçmişten günümüze süre gelen samimi ve geleneksel meyhane öğelerini modern bir şekilde yeniden yorumlamayı hedefledik. Sonuç olarak, keyif ve lezzeti paylaşmak için bir araya gelen insanların güzel vakit geçirebileceği, his olarak geleneksel ancak yapı olarak modern bir meyhane tasarladık. Dudak Payı Meyhane, ilk örnek olsa da tasarımını, farklı lokasyonlarda zincir meyhane olabilecek şekilde çalıştık” ifadelerini kullandı.