Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi’nin Gündemi: İstanbul Trafiği

Alpay Er

Yarım asrı aşkın süredir faaliyet gösteren ve dünya çapında 50’den fazla ülkede üyesi olan Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi’nin (ICSID) bu yılki toplantıları Özyeğin Üniversitesi – İstanbul Tasarım Enstitüsü ev sahipliğinde gerçekleşti. Konseyin ilk kez Türkiye’de düzenlediği ve 24 Haziran Cuma günü ATÖLYE İstanbul’da gerçekleşen World Design Talks etkinliğinin konusu ise “İstanbul’da trafik yoğunluğu” oldu.

Trafiğe Tasarımcı Bakışı

World Design Talks’un açılış konuşmalarını ICSID Başkanı Prof. Mugendi M’Rithaa ve ICSID Yönetim Kurulu Üyesi ve ÖzÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Alpay Er yaptı. Çalıştay öncesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Murat Çelik, Otokar Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Arzu H. Toker Özkurt ve Superpool ortak kurucusu Mimar Selva Gürdoğan Thomsen; “kentte ulaşım” konusundaki sunumlarını gerçekleştirdi. Çalıştaya, Özyeğin Üniversitesi ve ICSID başta olmak üzere, Türkiye’nin önde gelen üniversite ve firmalarından tasarım akademisyenleri ve profesyonel tasarımcılar katıldı.

Katılımcılar; günümüz kentlerinde öne çıkan trafik yoğunluğu sorununu İstanbul ölçeğinde ele alarak, trafik sorununa, tasarım düşüncesi bakış açısıyla çözümler getirmeyi ve bu alanda bilgi üretimini hedefledi. Çalıştay süreci, üretilen bilginin ve potansiyel çözümlerin dünyanın farklı bölgelerindeki yerel noktalarda daha sonra kullanılabilmesi amacıyla belgelendi.

Mugendi M'Rithaa
Mugendi M’Rithaa

ICSID Yönetim Kurulu Toplantısı

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi’nin (ICSID) Yönetim Kurulu Toplantısı’na da ev sahipliği yaptı. 2017 yılından itibaren “World Design Organization” ismini alacak olan “International Council of Societies of Industrial Design” (ICSID), 2016 yılının ikinci Yönetim Kurulu Toplantısı’nı, Özyeğin Üniversitesi /Istanbul Institute of Design ev sahipliğinde, 25 -26 Haziran 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Toplantısı onuruna MOSFED Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri ile birlikte, Les Ottomans’ta, Özyeğin Üniversitesi Kurucusu Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, ÖzÜ Rektörü Prof. Esra Gençtürk, ICSID Yönetim Kurulu üyeleri ve tasarımcıların katıldığı bir iftar yemeği de verildi.

1957 yılında kurulan ve dünya çapında 50’den fazla ülkede üyesi olan ICSID’in Türkiye’deki diğer üyeleri arasında; Türk Patent Enstitüsü (TPE), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK), Arçelik, Vestel, Vitra ve Kale Grubu yer alıyor.


LogoÖzyeğin Üniversitesi Hakkında

Yaşamla iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kurulan Özyeğin Üniversitesi, yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin, uygulama becerisi olan, girişimci, çevresinde ve çalışacağı kurumlarda fark yaratacak bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Başarılı öğrencinin, şartları ne olursa olsun kaliteli eğitime ulaşabilmesi gerektiğine inanan Özyeğin Üniversitesi, ilk 5 yılda öğrencilerine 200 milyon TL karşılıksız burs sağladı. 2015-2016 akademik yılında kayıtlı lisans öğrencilerinin yüzde 87’si burslu öğrenim gören üniversite, 6 fakülte ve 2 yüksekokul çatısı altında, toplam 23 lisans programıyla; 3 enstitü bünyesinde 31 lisansüstü programla eğitim veriyor. 5.744 lisans, 932’si lisansüstü olmak üzere toplam 6.676 öğrencisi ve 347 tam zamanlı öğretim elemanı ile Çekmeköy’de bulunan kampüsünde, toplam 280 bin metrekare alanda öğrencilerini hayata hazırlıyor.