(Yingli Solar)’dan ilk AKARYAKIT İSTASYONU GÜNEŞ ENERJİSİ projesi…

Dünyanın en büyük fotovoltaik güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar, Türkiye’de ilk kez Türkiye Petrolleri (TP) tarafından İstanbul Alibeyköy’de gerçekleştirilen elektrik ihtiyacını güneşten sağlayan akaryakıt istasyonu projesine imzasını attı. İstasyon teknolojileri uzmanı Mepsan firması tarafından tamamlanan 39 kW kapasiteli projede, 156 adet 250 W Yingli Solar 60 Hücreli Güneş Paneli kullanıldı.

Saatte 40 kilovat elektrik üretme kapasitesine sahip olan bu sistem sayesinde, güneşli gün sayısına göre istasyonun toplam elektrik ihtiyacının yüzde 60’lık kısmının karşılanması planlanıyor.

Yingli_Cati 1TP istasyonları güneş enerjisine geçecek

İstasyonun açılışında konuşan TP Petrol Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Mutlu Gül, 40 bin Avroya mal olan istasyonun masraflarını 7 yılda amorti edeceğini belirtti. TP’nin akaryakıt istasyonunda ilk kez uyguladığı bu güneş enerji sisteminin ortalama kullanım ömrünün 30 yıl olduğunu vurgulayan Gül, “Bu demektir ki 23 yıl boyunca kullandığı elektriğe para ödemeyecek. Fosil yakıtla yenilenebilir enerjiyi birleştirip bir anlamda zehirle panzehiri bir araya getiriyoruz. Bu tür yenilenebilir enerjiyle beslenen akaryakıt istasyonlarını TP bayilikleri şeklinde yaygınlaştırmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Uğur Kılıç
Uğur Kılıç

Benzin istasyonlarının enerjisi güneşten

Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, projeyi profesyonel bir şekilde deneyimli uzmanlarıyla birlikte kısa sürede hayata geçiren Mepsan yönetimine ve mühendislerine teşekkür etti. Türkiye’de bir ilk defa hayata geçen bir projeyi daha gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirten Kılıç, “Benzin istasyonlarının 24 saat boyunca enerji ihtiyacı var. Benzin istasyonu sahipleri de bu ihtiyacı karşılamada güneş enerjisinden faydalanmak istiyorlar. Türkiye Petrolleri’nin başlattığı uygulamanın tüm Türkiye’ye örnek olmasını umuyorum. Bu başarılı uygulamanın ardından benzin istasyonlarına yönelik güneş enerjisi projelerinin yakın zamanda artacağına inanıyorum” dedi.

Mepsan Enerji Departmanı Koordinatörü Servet Akdoğan, akaryakıt sektörünün talep ve ihtiyaçlarını anlayarak sürdürülebilir çözümler sunmayı misyonları olduğunu belirterek “Yenilenebilir enerjinin akaryakıt sektörü ile buluşmasına da öncü olmaktan da gurur duyuyoruz. İlk olarak gerçekleştirdiğimiz bu uygulamanın ardından diğer büyük dağıtım firmalarından da olumlu geri dönüşler aldık ve yeni projeler geliştirmeye şimdiden başladık” dedi.


Yingli Solar Hakkında

Merkezi Çin’in Boading şehrinde olan Yingli Solar,1998 yılında kuruldu. Yingli Solar, güneş enerjisi endüstrisinde lider bir firmadır. 16.000 çalışanı ve dünya genelinde 20 ülke ofisi vardır. Yingli Solar hisseleri 2007 yılından beri New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmektedir. 2012 yılının sonuna kadar, toplam enerji üretiminin 2.45 GW’ı bulmasını hedeflemektedir. Enerji üretim kapasitesini 750 MW artıracak olan genişleme projeleri 2012 yılında faaliyete geçmiştir.Şirket bünyesinde bulunan FineSilicon isimli polysilikon tesisi, yıllık 3000 ton üretim kapasitesine sahiptir.   

Detaylı bilgi için: www.yinglisolar.com