(Brisa), “DEPREM GEÇİRMEZ” binalar için çalışıyor….

Brisa, Japon ortağı Bridgestone tarafından üretilen kauçuk esaslı sismik izolatörleri ile Türkiye pazarında yer alıyor. 1980 yılında Japonya’da ilk sismik izolatörleri üreten Bridgestone’un başarısı ispatlanmış, ileri teknoloji ürünü sismik izolatörleri, deprem riski yüksek bir bölge olan Türkiye’de de önemli bir rol üstleniyor.

Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, dünyanın en büyük lastik ve kauçuk ürünleri üreticisi Bridgestone’un geliştirdiği ve binaların depreme dayanıklılığını artıran sismik izolatörleri ile Türkiye pazarında yer alıyor. Bridgestone, toplumsal bir sorumluluk alarak uzun yıllara dayanan deneyimi ve ileri teknolojisini depreme dayanıklı ürünler geliştirmek için kullanıyor. 1980 yılında Japonya’da ilk sismik izolatörleri üreten Bridgestone, bugün bu alanda dünyanın lider teknoloji geliştiricileri arasında yer alıyor. Bridgestone sismik izolatörleri, önemli Ar-Ge çalışmaları sonucunda kauçuk ve çelik hammaddelerden üretiliyor ve binalar için sarsıntıları emen bir tampon görevi üstleniyor.

15 Haziran’da düzenlenen “Sismik İzolasyonda Yeni Dönem” Konferansı’nın destekçileri arasında yer alan Brisa, bu alandaki ileri teknoloji ürünlerini tanıttı. Bu kapsamda sismik izolatörlerin dünyadaki yaygın kullanımına dikkat çeken ve Brisa’nın bu alandaki çalışmalarını değerlendiren Brisa Ticari Ürünler Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Egemen Atış; “Bridgestone tarafından üretilen sismik izolatörler son 35 yılda Japonya’da gerçekleşen yüksek şiddetteki birçok depremde, 2500’i aşkın projede test edildi ve bu depremler sismik izolatörlerin farklı yükseklikteki yapılarda etkin kullanımı sayesinde, can ve mal kaybı olmadan atlatılabildi. Bridgestone’un öncü Ar-Ge çalışmalarının ürünü olan sismik izolatörler, üstün teknolojisi ve emniyet unsurları ile küresel pazarda önemli bir yere sahip ve başta Japonya olmak üzere ABD, Endonezya, Tayvan, İtalya ve Haiti gibi deprem riski yüksek bölgelerde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Sismik izolasyon, deprem riski yüksek ülkelerden olan Türkiye için de önemli bir ihtiyaç. Bu kapsamda, Brisa olarak 2015 yılı itibarıyla Bridgestone sismik izolatörlerin Türkiye’de satışına başladık. Pazarın mevcut büyüklüğü 60 milyon USD civarında. Büyümekte olan bu pazarda biz de Bridgestone’un ileri teknoloji ürünleri ve Brisa’nın üstün hizmet ve mükemmellik anlayışıyla pazara öncülük ediyoruz. Örneğin, Türkiye piyasasına sunduğumuz ‘Yüksek Sönümlü Kauçuk İzolatörleri %24 sönüm oranıyla öncü bir ürün” dedi.

Egemen Atış
Egemen Atış

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde sismik izolatör kullanımının yaygınlaşmasının özellikle sosyal sorumluluk kapsamında da büyük önem taşıdığına değinen Atış, “Amacımız, ülkemizde yatırımları hızla artmakta olan hastaneler, okullar, iş merkezleri, yüksek konutlar ve data merkezleri başta olmak üzere, olabildiğince çok alanda binaları depreme dayanıklılığın ötesinde adeta ‘deprem-geçirmez’ yaparak toplumsal bir fayda üretmek. Özellikle ülkemizde anahtar endüstrinin de %75’inin birinci ve ikinci deprem bölgesinde yer aldığını düşündüğümüzde gelecekte sanayide de sismik izolatör kullanımının artacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.


Brisa hakkında:

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye lastik endüstrisinin lideridir. Brisa’nın kökleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda, Brisa bugünkü adını almıştır ve 25 yılı geride bırakmıştır.

1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa, bugün Avrupa’nın yedinci büyük lastik üreticisi konumundadır. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 metrekareye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracağı 4,2 milyon adet lastik üretim kapasitesine sahip yeni üretim tesisini 2018 yılında devreye almayı planlamaktadır.

Türk ekonomisine olduğu kadar ülkenin toplumsal gelişimine de önem veren Brisa, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan ele almaktadır. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğu “Turnalar Hep Uçsun”, eğitime katkısını ortaya koyduğu “Brisa Mensupları Öğrenimi Destekleme Derneği”, trafikte emniyetli sürüşe katkı sağladığı “Lassa Yola Sağlam Çık” ve kültürel bir değer olan “Brisa Müze” bu anlamda ön plana çıkan projeler arasında yer almaktadır.

“Yolculuğunuzun Geleceğini Tasarlıyoruz” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Brisa, bir sanayi şirketinden inovasyon şirketine dönüşümünü hızla devam ettirmektedir. Brisa, sürdürülebilirlik vizyonundan aldığı ilham ve inovasyon anlayışıyla, fosil yakıt kullanmadan yalnızca güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse”ın dünya çevresinde yaptığı yolculuğun Türkiye Resmi Partneri olmuştur.

2016 yılında “Türkiye’nin lastik markası” Lassa’nın 42’inci yılını kutlayan Brisa, Bridgestone, Lassa, Dayton, Kinesis, Firestone lastik markaları, Bandag kaplama markası, Energizer akü markası, OtoPratik, Propratik, Lastiğim, Lastik Vs ve Speedy satış noktaları, Lastik.com.tr adreste lastik değişimi ve bakımı internet sitesi, Mobilfix ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan mobil bakım servisi, Probox ve Bridgestone Box mobil satış ve hizmet noktası ve Lastik Oteli lastik saklama hizmetiyle Türkiye’ye değer kazandırma kararlılığındadır.

Daha fazla bilgi için: www.brisa.com.tr