[kitap]: Dolmabahçe: Mekanın Hafızası

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından Dolmabahçe’nin öyküsünü anlatan “Dolmabahçe: Mekanın Hafızası” adlı kitabı okurla buluşturuyor. Dolmabahçe’nin ana karakter olduğu makalelerden oluşan çalışma aynı zamanda İstanbul’un modernleşme serüvenine farklı bir bakış sunuyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’nın tarih dizisi içerisinde yerini alan “Dolmabahçe: Mekanın Hafızası”, İstanbul’un tarihsel, toplumsal ve kültürel hafızasına ışık tutuyor. Çalışma, Dolmabahçe bölgesi olarak bilinen Fındıklı ile Beşiktaş arasındaki sahil şeridi ile Gümüşsuyu-Taksim-Teşvikiye-Maçka semtlerinin üç yüz yıllık tarihsel dönemini konu alıyor. Dolmabahçe Sarayı da bölgenin önemli kahramanlarından biri olarak öne çıkıyor.

Konu aldığı bölgenin Osmanlı döneminden Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan karmaşık, çoğul ve çok sesli modernite serüvenini tüm yanlarıyla irdeleyen kitap; çeşitli disiplin ve meslek alanlarından gelen uzman ve akademisyenlerin kaleme aldıkları ve zengin görsel malzemeyle desteklenen makalelerden oluşuyor. Bahar Kaya tarafından derlenen çalışmada Kaya’nın yanı sıra Shirine Hamaden, Nilay Özlü, Afife Batur, Sıla Durhan, Yıldız Salman, Deniz İkiz, M. Burak Çetintaş, Işıl Uçman Altınışık, Deniz Güner M. Burak Altınışık, Hatice Aynur, Philippe Bora Keskiner, Esra Akcan, Ahmet Ersoy, Uğur Tanyeli ve Erhan Berat Fındıklı’nın yazıları yer alıyor.

Okuyucusunu Dolmabahçe Bölgesi’nin tarihsel, toplumsal, mimari ve kültürel dokusunun katmanları arasında adeta arkeolojik bir geziye çıkartan kitap, bir kez daha Türkiye ve İstanbul’un hafızasını tazeliyor.


İstanbul Bilgi Üniversitesi:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate International Universities ağının Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1000 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000 öğrencisi ve 24.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’den fazla ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere ve Kuştepe olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen “Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi”ne sahiptir. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2015 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda, BİLGİ, en iyi 140 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre, BİLGİ Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir
http://www.facebook.com/istanbulbilgiuniversitesi
http://twitter.com/bilgiofficial

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2000 yılının başında Türkiye’de yüzyılı aşkın bir geçmişi olan akademik yayıncılıkta bir değişimi gerçekleştirmek ve bunu yaparken üniversite yayıncılığının birikiminden yararlanarak yeni ve farklı bir anlayış geliştirmek amacıyla kuruldu. Akademik yayıncılıkta özgür düşünce ve eleştirel bakış açısından ödün vermeyen İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, bugün 550’ye yakın eser yayınlamış ve yayınladığı eserler, ders kitapları, başvuru ve kaynak çalışmaları akademik dünyada ilgiyle izlenmiş, birçok üniversitede öğrencilere salık verilmiştir. Yayınevi aynı zamanda İngilizce olarak basmış olduğu kitaplarla da dünyadaki akademik yayın dağıtımına girmiş bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi www.bilgiyay.com ve www.facebook.com/bilgiuniversitesiyayinlari