(Akçansa)’dan 5 bin kişiye “TIR DOLUSU EĞİTİM

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TOÇEV işbirliğiyle başlattığı ‘Benim Mahallem’ adlı sosyal sorumluluk projesininin değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. 

Pilot uygulamasına Büyükçekmece’de başlanan projeyle, çocuklar ve ebeveynler için TOÇEV uzmanları tarafından hazırlanan özel eğitim programlarıyla 5 bin kişiye farklı konularda eğitimler verildi. Akçansa’nın yeni dönem hedefi ise 10 bin kişiye ulaşmak.

Benim Mahallem Projesinin eğitim yılı değerlendirme toplantısı Büyükçekmece Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya, Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun ve Akçansa Büyükçekmece Fabrika Müdürü Edip Alpan’ın yanı sıra eğitmenler de katıldı.

Pilot uygulamasına Büyükçekmece’de başlanan Benim Mahallem projesiyle, çocuklar ve ebeveynler için özel eğitim programları oluşturularak 5 bin kişiye farklı konularda eğitimler verildi. Büyükçekmece’deki okulları tek tek dolaşan Akçansa Mobil Eğitim Merkezi ile anne ve babalar, çocuk yetiştirmeyle ilgili detayları, çocuklar ise ayrı gruplarda aldığı eğitimlerle sosyal hayatlarında çevreleriyle nasıl daha iyi iletişim kuracaklarına yönelik eğitimler aldı.

Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, eğitim projelerinin sürdürülebilir olmasının önemine değinerek, Akçansa’nın bu konuda önemli adımlar attığına dikkat çekti. Arat, “Akçansa topluma duyarlı çalışmalarıyla her zaman bize yönlendirici ve Büyükçekmece ailesinin önemli bir ferdi olmuştur. Böyle önemli bir projeyi hayata geçirdikleri için Akçansa ve TOÇEV’e tekrardan teşekkür ediyoruz” dedi.

Hasan Uygun: “Eğitim denilince yalnızca örgün eğitimi akla gelmemelidir”

Büyükçekmece İlçe Eğitim Müdürü Hasan Uygun yaptığı konuşmada “Eğitim denilince yalnızca okul çağındaki çocuklarımızın okul çatısı altında almış oldukları örgün eğitim akla gelmemelidir. Eğitimleri, Türk Milli Eğitim Sistemi’nin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak, fertlerin ihtiyaçlarını, ilgi ve isteklerini göz ardı etmeden toplumun her kesimine ulaşabileceğimiz şekilde sürdürmek zorundayız. Ümit ediyorum ki, eğitime desteği her zaman toplumsal bir sorumluluk ilkesi olarak kabul eden Akçansa ile önümüzde ki eğitim dönemlerinde de bu ve benzer daha birçok projeyi birlikte yürüterek gelecek neslimize ve bölgemizin sosyal hayatına katkılar sunabileceğiz.” dedi.

Alpan; “Büyükçekmece’nin sosyal açıdan da gelişmesi ve kalkınması için birçok proje gerçekleştiriyoruz”

Akçansa Büyükçekmece Fabrika Müdürü Edip Alpan, Büyükçekmece’nin sosyal açıdan da gelişmesi ve kalkınması için birçok proje gerçekleştirdiklerine değinerek; “Büyükçekmece’de faaliyete geçtiğimiz günden bu yana bölge insanı için istihdam ve ekonomik değer yaratıyoruz. Sadece bununla yetinmiyoruz. Tüm faaliyetlerimizi çevre ve toplumu gözeterek yerine getiriyoruz. Büyükçekmece pilot bölgesiyle başlattığımız Benim Mahallem projemizin yanında üstün yetenekli çocuklarımızın eğitim alacağı ve inşası devam eden Büyükçekmece Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne de destek veriyoruz. Sadece geleceği şekillendiren çocuklarımızla değil, Büyükçekmece halkı ile de birlikteliğe önem veriyoruz. Bu yıl da, Ramazan ayında, Büyükçekmece Belediyesi işbirliğiyle Büyükçekmece’nin yeni mahallelerinde iftar yemeklerimizde bir araya gelmeye devam edeceğiz. 7 Haziran’da Kuba Camii’nde, 8 Haziran’da Muratçeşme’de, 13 Haziran’da Mimar Sinan’da, 14 Haziran’da Tepecik Meydanı’nda ve 16 Haziran’da Mimaroba’da Büyükçekmecilerle birlikte iftar yapacağız.” diye konuştu.

Benim Mahallem Projesinin eğitimlerini sağlayan TOÇEV’in uzman psikologları ise projenin sağladığı faydanın tüm tarafların desteği ile en üst seviyede olduğunu belirtti. Bir bölgenin kalkınmasının orada yaşayan insanlar ile mümkün olabileceğini belirten TOÇEV eğitmenleri Benim Mahallem Projesine katkılarının devam edeceğini belirtti.


Akçansa Hakkında;

Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşudur. 

Çimento ve hazır beton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteren Akçansa, iştiraki olan Betonsa şirketi ile 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 40’a yakın hazır beton tesisinde “Betonsa” markasıyla hizmet vermektedir. Diğer bir iştiraki olan Agregasa Agrega San.veTic.A.Ş. ile 2002 yılında birleşmiş ve agrega üretim faaliyetini “Agregasa”markası altında sürdürmektedir.

Akçansa; hem yurt içindeki müşterilerin hem de yurtdışındaki müşterilerin taleplerini karşılamak ve farklılıkların zor algılandığı bu sektörde fiyat unsurunun da ötesinde rekabet edebilmek amacıyla “üretim ve hizmette en kaliteli” olmayı hedeflemiştir.

Akçansa’nın vizyonu, tüm paydaşları tarafından güvenilen ve en çok tercih edilen iş modeline sahip şirket olarak, yapı malzemeleri sektöründe tüm sınırların ötesinde sürdürülebilir büyümektir. 

Akçansa’nın misyonu, toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı kültürü ile tüm sosyal paydaşları için değer yaratarak, toplumun yaşam kalitesini yükselten lider yapı malzemeleri şirketi olmaktır. 

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) Hakkında;

TOÇEV, Türkiye’nin çeşitli illerinde maddi yetersizlik nedeniyle okuyamayan çocuklara bütün eğitim hayatları boyunca maddi-manevi destek vermekte ve çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 1994 yılında kurulan TOÇEV, Türkiye genelinde 18 ulusal proje yürütmektedir. Yaşasın Okulumuz, Bir Şey Değişir Her Şey Değişir, Günebakan, İlk Yardıma İlk Adım, Parlak Gülüşler Parlak Gelecekler, Evimdeyim, Yarının İzleri, Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın, İyi Beslenmek İyi Gelecek, Temiziz, Kütüphaneler, Enerjimiz Çocuklar İçin, Benergenim, YBO, Özgürlüğüm, Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar, Benim mahallem TOÇEV’in yürüttüğü projelerdir. 

TOÇEV faaliyetleri ve projeleriyle beş milyon çocuğa dokunmuştur. 

Daha fazla bilgi için www.tocev.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.