(Kastamonu Entegre) pazar çeşitliliğinde İHRACATIN YILDIZI oldu…

Bu yıl 15. kez düzenlenen ve yazdıkları başarı hikâyeleriyle Türkiye ihracatına katkıda bulunan şirketlerin ödüllendirildiği “İhracatın Yıldızları – Teşvik Ödülleri” yarışmasında ağaç bazlı panel sektörünü Kastamonu Entegre (KEAS) temsil etti. “Yeni Pazar, Pazar Çeşitliliği” kategorisinde ödüle layık görülmelerinden büyük mutluluk duyduklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Dünya genelinde 93 ülkeye ihracat gerçekleştiren global bir şirket olarak yeni pazar arayışlarımız devam edecek” dedi.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ihracatçı firmaları teşvik etmek, ihracatın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla düzenlenen “İhracatın Yıldızları” Ödül Töreni’nde bu yıl ödül alan firmalar arasında, Türkiye’de ağaç bazlı panel sektörünün en büyük oyuncusu KEAS da yer aldı. KEAS, en fazla sayıda ülkeye ihracat gerçekleştiren veya herhangi bir ürünün ilk kez ihracatını gerçekleştiren firmaların değerlendirildiği “Yeni Pazar, Pazar Çeşitliliği” kategorisinde ödüle layık görüldü. KEAS adına ödülü, şirketin İhracat Grup Müdürü Haluk Baybek aldı.

Haluk Yıldız
Haluk Yıldız

Ağaç bazlı panel sektöründe Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada bulunduklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “KEAS uluslararası alandaki aktif konumuyla küresel bir oyuncu olma yolunda hızla ilerliyor. Bugün Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Bosna Hersek’teki üretim tesislerimizin yanı sıra ABD’den Çin’e kadar dünya genelindeki iş ortaklarımızla çok hızlı büyüyen bir yapıya sahibiz. 1,2 milyar dolar düzeyindeki ciromuzun, %30’a yakınını yurtdışı faaliyetlerinden elde ediyoruz ve gelecek dönemde ihracatımızı artıracak çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.


Kastamonu Entegre Hakkında

1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2015 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2015 yılında 350 milyon doları yurtdışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Bosna Hersek’te olmak üzere toplam 10 farklı lokasyonda 13 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam 93 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 5 bin 500 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır.

Daha fazla bilgi için www.keas.com.tr