[söyleşi]: “Nitelikli Projelerin Öne Çıkması İçin Reklam Almıyoruz”

Alpay Demirci, Burçin Demirsoy Demirci

Tim Platform kurucusu Alpay Demirci ile Tim Platform’un oluşumu ve 39. Yapı Fuarı ile ilişkisi üzerine konuştuk.

Yapı sektörü açısından baktığımızda, Tim Platform belli sorunlara cevap vermek için oluşturulmuş bir oluşum. Bu sorunlar nelerdi ve Tim Platform bunlara nasıl cevap veriyor?

Öncelikle Tim Platform’un çıkış noktasına birkaç cümle ile değinmek istiyorum. Biz mimar olarak insanların içine girip hayatlarını idame edecekleri mekanları organize eden insanlarız. Bu organizasyonun tasarımdan uygulama noktasına dönüşünde biz mimarlar olarak 250 farklı kategorinin proje bazında nasıl bir araya geleceğini zaten düşünüyoruz, tasarlıyoruz. Bu aslında bizim işimiz. Fakat burada Alpay Demirci duruşu anlamında değinmem gereken bir nokta var. Ben biraz insanlara, çok geniş bir kitleye dokunmayı seven bir insanım. Mimari anlamda yaptıklarım beni mutlu ediyor, ben aslında tasarımı çok seviyorum, ama bu noktada yeterli gelmiyordu. Aslında Tim Platform ‘Bunu nasıl yaparım, bu 250 kategoriyi nitelikli bir şekilde nasıl bir araya getiririm?’ sorusunun cevabı olarak ortaya çıktı. 1 senedir yayındayız ve çok ciddi sayıda kullanıcıya ulaştık, bu bence dijital bir başarı. Bu başarıdaki esas nokta sanırım modeli iyi kurgulamamız. O model de şu; bütün satışlar tamamen reklamla kurgulanıyor ve reklam kurgusuna istinaden bir şekilde satış ofisine çekilen müşteri adayları oradaki pazarlamaların gücüyle satışa dönüyor veya dönmüyor.

Bir websitesinde kalma süresi ortalama 7 saniyeyken bizde 4 dakikaları bulan bir süre oldu.

Biz tedarikçiler, hizmet kategorisi olarak mimarlar veya ürün kategorisi olarak bütün gayrimenkul tedarikçileri, çok arka planda kalıyorduk aslında. Mimar olarak sahip olduğum bu kaygıyı sektörün daha nitelikli olması adı altında topladığımızda, karşımıza içinde reklam olmayan, gayrimenkul alıcısının doğru olan projeleri ayırt edebileceği bir platform, bir websitesi çıktı. Gayrimenkul alıcısının bir anda yanımızda olduğunu, gayrimenkul yatırımlarına yön verirken ciddi oranda incelendiğimizi fark ettik. Bir websitesinde kalma oranı ortalama 7 saniyeyken bizde 4 dakikaları bulan bir süre oldu. Gerçekten kalıcı olduğunu gösteren bir duruş. Bunu algılayan inşaat firmaları bizi bir senedir sürekli ‘Daha çok gayrimenkul alıcısıyla buluşmak için nasıl reklam verebilirim?’ diye aramaya başladılar. Biz de onlara reklam olmadığını anlattık. Siz projelerinizi olabildiğince yoğun bir dille sergileyin, hangi firmalarla çalıştığınızı, hangi ürünleri kullandığınızı beyan edin, bu yoğun bilgiler bundan ibaret olsun. Bu yoğun bilgilerin nitelikli olma durumuyla birlikte sistem zaten sizi yukarıya taşıyor ve en yukarıda olan ilk 5 firma o ‘banner’da dönüyor. ‘Nasıl satarım’ı değil de ‘nasıl yaparım’ı düşündürecek bir algoritma kurguladık. En kaba tabiriyle suyun başını tuttuk. Gayrimenkul alıcıları bizde olduğu için kendimizi kız tarafı olarak görüyoruz. Gayrimenkul alıcıları bizde olduğu için inşaat firmaları gelmeye başladı. İnşaat firmaları gelmeye başlayınca da otomatik olarak tedarikçiler de gelmeye başladı. Sistemin en basit söylemi bu.IMG_0373 copy

Tim Platform bu sene Yapı Fuarı’nda ilk defa yer alıyor. Sonuçta yapı malzemesi satan bir firma değilsiniz, ama burada kendinizi sergilemeyi seçtiniz. Ne amaçla katıldınız? Fuarın Tim Platform için nasıl bir önemi olduğunu düşünüyorsunuz?

Aslında gücümüzü tedarikçilerden alıyoruz, o yüzden burası bizim için bir milat.

Tim Platform 4 senedir kurgulanıyor, 1 senedir yayında. İlk defa fuara katıldığı doğru, ama ötesi var: aslında ilk defa göz önüne çıkıyor. İnsanlar bugüne kadar aslında dijital başarıda bazı algoritmaları doğru kullandığımız için bize ulaştı. Yapı Fuarı bizim insanlarla Google dışında buluşma anlamında bir ilkimiz. Biz nitelikli projelerin öne çıkmasını istediğimiz için reklam almadığımızı ifade etmiştik. Aslında gücümüzü tedarikçilerden alıyoruz, o yüzden burası bizim için bir milat. Biz o yüzden websitemiz ve gazetemiz ile birlikte sektörün en büyük buluşması, gücümüzü tedarikçilerden aldığımız Yapı Fuarı’ndayız.

Son olarak, Yapı Fuarı nasıl geçiyor Tim için? Aradığınızı buluyor musunuz? Sizin için daha iyi olabilmesi açısından herhangi bir öneriniz var mı?

Biz özellikle lokasyonumuz anlamında çok mutluyuz. Çünkü Yapı Fuarı’nı tam ortadan böldüğünüzde geçiş bölgesindeyiz ve bizi görmeyen yok gibi. Ben katılımcı olarak ilk defa bir fuara geliyorum. Umduğumuzun üstünde bir dönüş var. Herkese yetişemedik. 15 kişilik bir temsil gerçekleştiriyoruz, ama yine de yetişemiyoruz. İnşaat sektöründe tedarikçilerin ulaşmakta zorluk çektiği inşaat firmalarının kartvizitlerine ulaştık. Bu bizim için çok önemliydi. Demek ki gayrimenkul alıcısının bizde olması, bizim kız tarafı olmamız işe yarıyor.

Eklemek istediğiniz, aklınıza gelen bir şey var mı?

Eklemek istediğim şey şu, ben 4 sene önce, oğlumun doğumunun ertesi günü, Türkiye için ne yapabilirim sorusunun cevabı olarak, uzun zamandır düşündüğüm bir şeyi hayata geçirmeye karar verdim. Bu noktada bir yazılımcı ortağımla birlikte bu işe girdik. Bu kadar kısa sürede bu kadar paylaşımımızın, destekçimizin olması bizi çok mutlu ediyor. Fikrimize inanıp bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.