[söyleşi]: “Niteliğin Öne Çıktığı Bir Arayış Gerekli”

Alpay Demirci, Burçin Demirsoy Demirci

Demirce Mimarlık’tan Burçin Demirsoy Demirci ile yapı sektöründe ‘nitelik’ ve Yapı Fuarı’nın diğer ayakları üzerine konuştuk.

Yapı sektörünün bugünkü durumunu kısaca değerlendirebilir misiniz? Size göre sektörde acil çözüm bekleyen sorunlar nedir?

Mimari bir bakışla bakmamız gerektiğinde, yapı sektöründeki en büyük sorun sektörde niceliklerin çok fazla ön plana çıkması. Sektör tamamen “kaç metrekare kaç liraya” sorusuna odaklanmış durumda. Bu yüzden artık kimsenin niteliği konuşmadığı bir duruma geldi. Sektörde niteliğin öne çıktığı bir arayış gerekli. Bu  sadece proje ve mimari anlamda değil, ürünün kullanımı anlamında da geçerli. Nitelikli mimarinin tanımlanmasına ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Bir mimar olarak Yapı Fuarı’nı ziyaret sebebiniz nedir? Yeni iş ilişkileri geliştirmenize ve yeni projelerinize katkısı oluyor mu? Yapı Fuarı ziyaretlerinizin ileride yapacağınız projelere etkisi nasıl oluyor?

Yeni ürünleri projelerde kullanmayı da çok seviyoruz.

Sektörel yenilikleri takip etmek açısından doğru bir adres. Zaten Türkiye’nin en büyük fuarlarından bir tanesi. Yeni ürünler her zaman ofisimize gelmek istiyorlar, fakat çok vakit ayıramayabiliyoruz. Burada tamamen ona vakit ayırdığımız için kendimiz gezerek yeni ürünleri görüyoruz. Bu bilgilendirici, aydınlatıcı oluyor bizim için. Yeni ürünleri projelerde kullanmayı da çok seviyoruz açıkçası. Bugün gezerken de bir takım detaylar gördük, öğrendik. Bunlar direk bizim cephelerimizi etkileyecek bir takım gelişmeler.

Teknoloji zaten çok ilerlemiş durumda. Biz nasıl kent tasarımlarımızı günden güne daha iyiye götürmek için çalışmalar yapıyorsak sektörde de herkes bu tarz çalışmalarını yürütüyor. Bir mekanın vücut bulabilmesi için ne kadar çok bileşenin bir araya gelmesi gerektiğini düşünürsek, bizim bunu ofisimizde oturarak yapmamız pek mümkün değil. Yoğunlaşmış, hızlı bir buluşma olması o açıdan bizim için çok önemli. Sanırım fuarı en çok da mimarlar takip ediyor zaten.IMG_0374 copy

Yapı Fuarı hakkındaki görüşleriniz nasıl? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor? Nasıl değişebilir?

Bu sene düzenlenen etkinlikler güzel bir başlangıç, bence bunun altı daha da çizilmeli, organizasyon daha da derinleştirilmeli. Bunun dışında gayrimenkul tedarikçileri için bir B2B buluşması niteliğinde olan etkinlik B2C’ye çevrilebilirse, gayrimenkul alıcıları da bir şekilde buraya getirilebilirse, o zaman inşaat firmaları da daha iştahlı bir şekilde gelebilirler buraya. Bu olduğunda da tedarikçiler de çok daha istekli şekilde burada bulunacaklardır diye düşünüyorum.

İmzirli bir mimar olarak Yapı Fuarı’nın farklı ayakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yılın başka zamanında fuar İzmir’de açılacak olsa da ülkenin farklı yerlerinden mimarlar İstanbul ayağını ziyarete geliyor. Sizce bu neden?

Sektörel katılım anlamında İzmir fuarı biraz zayıf kalıyor.

Her şeyin başında İstanbul’daki fuar İzmir’e oranla çok çok çok daha büyük oluyor.  Bu seneyi bilmiyoruz tabi, bu farklı bakış açısının İzmir’e bir yansıması olacak mı… En basit soru, İstanbul’da düzenlenen etkinlikler İzmir’e taşınacak mı? İzmir’de etkinlikler olacak mı? Ama sektörel katılım anlamında İzmir fuarı biraz zayıf kalıyor. Gerçek anlamda faydalanabilmek için İstanbul’a gelmek gerekiyor. Sanırım bunlardan kaynaklı bir eksiklik nedeniyle zaten İzmir ve Ankara’dan epey mimar arkadaşımız geldi buraya.