[Proje] : Nevşehir Otobüs Terminali

Proje Adı: NEVŞEHİR OTOBÜS TERMİNALİ

NEVŞEHİR, 2010

Mimari: BAHADIR KUL ARCHİTECTS

İç Mimari: BAHADIR KUL ARCHİTECTS

Peyzaj: BAHADIR KUL ARCHİTECTS

İşveren: NEVŞEHİR BELEDİYESİ

 

Nevşehir kent merkezinde bulunan eski otobüs terminalinin ihtiyaçları karşılayamayacak duruma gelmesi nedeniyle kentin Aksaray ili yolu üzerinde kent merkezinden 5 km uzaklıkta yeni şehirler arası otobüs terminali tasarlanmıştır. Kentin güneyinden gecen yeni Niğde çevre yoluna ve kent merkezine olan bağlantı kolaylığı bu alanın tercih edilme sebeplerinden olmuştur.

Kapadokya’nın gizemli topoğrafyasında tasarlanan yapının konsept çıkış noktasını, yine bu topoğrafyanın en belirgin özelliklerinden olan doğal taş doku, girinti, doğal doluluk-boşluklar, amorf formlar ve sığınma dürtüsü oluşturmaktadır. Peri bacalarının doğal yapısında var olan bu amorf yırtıkların aynı zamanda sığınma dürtüsü yaratarak varoluşlarından esinlenerek, yine bu formların yapı kabuğunda yolcuların bekleme anlarında ve yağışlı havalarda dış hava koşullarından korunmalarını sağlamaları hedeflenmiştir. Yapının ana kabuğu topoğrafyadaki yumuşak ve amorf formların aksine dikdörtgen forma tutulmuş ve bu sayede kabukta oluşturulan amorf yırtıkların daha belirgin oluşları sağlanmaya çalışılmıştır. Yapının dış kabuğunu oluşturan bu dikdörtgen formun yolcu yaklaşım platformuna ve otobüs peronlarının bulunduğu platforma bakan kısımlarında ikinci bir yapı cidarı oluşturulmuş ve bu cidar yapı kabuğu boyunca 5 metre geri çekilerek, yapının dışında bekleyen yolculara yağışlı havalarda korunaklı bir alan oluşturabilecek şekilde yarı açık bir bekleme alanı yaratılmıştır. Bu alana bakan yüzeyler Tamamen şeffaf tutularak, yolcu fuayesi, bekleme holleri ve kafeteryalardan yapının dış mekanla olan görsel ilişkisi güçlendirilmeye çalışılmıştır.

Yapının çatı örtüsü betonarme olup,. Çatı örtüsünde yine aynı amorf formda çatı ışıklıkları tasarlanmış ve bu sayede yapının gün ışığından maksimum yararlanma sağlanmaya çalışılmıştır.

Kapadokya’ya açılan önemli bir kapı konumundaki bu yapı, 65.000 m2 arazi üzerine 2 kattan oluşan toplam 6.000 m2 kapalı alan sahiptir. Yapının Niğde yoluna bakan kısmında 126 araçlık yolcu otoparkı, kuzey kısmında ise 20 adet giden yolcu peronu, 9 adet gelen yolcu peronu planlanmıştır. Otobüs peronlarının hemen yan tarafında 38 araçlık otobüs park alanı mevcuttur.

Yapının orta kısmında elips formda bir yolcu fuayesi planlanmış ve yüksekliği 8 metre tutularak ferah bir hacim yaratılmaya çalışılmıştır. Bu alanda 14 adet bilet satış gişesi, 4 adet satış birimi, 19 adet acente ofisi planlanmıştır.

Ana yolcu fuayesini saran bloklar ise 2 kattan oluşmakta ve bloklarda, 3 adet idare ofisi, 3 adet hizmet ofisi, seminer salonu, bekleme holleri, kafeterya, restoran, bay/bayan kuaför, internet odası, revir, doktor odası, çocuk oyun alanı, temizlik firması, kuru temizleme, kargo, emanet, sigara içme odası, okuma ve internet salonu, sergi salonu, VIP ağırlama salonu, bay/bayan/engelli wc, bay/bayan mescit, bebek emzirme odası ve bebek bakım odası bulunmaktadır.

Cephe:

  • Doğrama: Saray Alüminyum
  • Camlar: Şişecam

 

Mekanik: Esra Mühendislik

Aydınlatma: Steco, Gecem Aydınlatma

Bitirme İşleri:

  • İç Mekan Boyalı Cam: Temperli Milk Whitw
  • İç Mekan Boya: Dyo

Islak Hacim: Çanakkale Seramik

proje_karti_49