The Marmara Collections’ta (ID-İSTANBUL) İmzası…

İç Mimar İdil Özbek ve İç Mimar Muhammet Taşlı ortaklığındaki ID-ISTANBUL, The Marmara Collection bünyesindeki otellere stil danışmanlığı hizmeti veriyor. Marka kimliğinin tasarım ölçeğinde korunması, mevcut stil bütünlüğünün sürdürülebilirliğinin sağlanması ve hatta yeni iç mekanların tasarlanarak projelendirilmesine kadar oldukça geniş bir kapsamda sunulan bu danışmanlık hizmeti, Türkiye’deki otelcilik sektörü için de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Mekan tasarımlarında kullanıcı odaklı bir anlayışla hareket ederek restoran, otel, ev, ofis gibi çok çeşitli fonksiyonlarda iç mimari projelere imza atan ID-ISTANBUL, The Marmara Collection otelleri için stil danışmanlığı hizmeti veriyor. The Marmara Collectionsbünyesindeki tüm otellerinin marka kimliğinin önemli bir yansıması olan iç mekanlarındaki stil bütünlüğünü korumayı, bu bütünlüğe uygun yenilikler sunmayı, gerektiğinde de ihtiyaca yönelik olarak iç mimari tasarım ve uygulama hizmeti vermeyi kapsayan bu danışmanlığın Türkiye’deki zincir otel işletmelerinde daha önce kullanılmamış bir sistem olması nedeniyle önemli bir öncülük misyonu da bulunuyor.

ID-ISTANBUL, The Marmara Collection bünyesindeki The Marmara Taksim, The Marmara Pera, The Marmara Bodrum ve The Marmara Şişli otelleri için verdiği danışmanlık kapsamında Amerikan servislerinin seçiminden koltukların döşemelik kumaş yenilemelerine, otel çalışanlarının üniformalarından odalarda kullanılan tüm aksesuarlara, otel içinde ihtiyaca bağlı olarak geliştirilen geçici veya kalıcı tüm stil çözümlerinden kapsamlı iç mimari tasarım ve uygulamalara kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor.1462180945_The_Marmara_Taksim_SPA__9_

ID-ISTANBUL tarafından her ay düzenli olarak otellere yapılan ziyaretlerle odalar, toplantı salonları ve restoranların genel durumu değerlendirilerek ihtiyaç duyulan düzenlemeler ve gerekli tasarım detayları belirleniyor. ID-ISTANBUL, yapılan bu ön tespitlerin ardından geliştirdiği fikirlerle The Marmara konseptine uygun olarak mekanlara yeni stil dokunuşları gerçekleştiriyor.

Geleneksel ve Etnik Bir Tasarım; The Marmara Taksim Hamam ve Spa

Renovasyon çalışmalarının Wilson Associates tarafından yapıldığı The Marmara Collection zincirinin en köklü oteli The Marmara Taksim’de yer alan spa ve hamam bölümleri ID-ISTANBUL’un tasarım vizyonu ile biçimlenen iç mekanlardan bazıları.1462180313_The_Marmara_Taksim_SPA__2_

Yavuz Suyolcu ve ID-ISTANBUL’un ortak çalışmasıyla hamamın içerisindeki panolar kültürel mirasımız olan İznik Çinileri kullanılarak tasarlanmış. Panoların tasarımında, Barbaros Hayreddin Paşa tarafından Mimar Sinan’a 16. yüzyılda yaptırılan “Çinili Hamam”ın özgün mavi beyaz çini süslemelerinden esinlenilmiş. Hepsi el yapımı; kobalt renkli dikdörtgen bordür ile çevrili firuze renkli ve altıgen formlu çinilerin ortasında yine kobalt bordürlerle çevrili Çinili Hamam desenleri vurgulanmış. İznik’li çini ustaları tarafından İznik’te üretilen çinilerle yeniden tasarlanan panolar, tavan kısmındaki fil gözü deliklerinin içerisine yerleştirilen özel yapım armatürlerle aydınlatılmış. Ahşap, bakır ve pirinç malzemelerin hakim olduğu hamam tasarımında çoğunlukla mavi ve yeşil renk tonları tercih edilmiş.

Spa bölümünün iç düzenlemesinde ise rahatlatıcı ve doğal unsurlardan esinlenilmiş. Masaj odalarına giden koridorların bahçeye bakan pencerelerinde, etnik desenli, gün ışığını kesmeyen jaluziler kullanılarak bahçedeki bitkilerin mekanla ilişkisi korunmuş. Masaj odalarında tercih edilen soft renkler ve doğal aksesuarlar ile spa’nın rahatlatıcı etkisi güçlendirilirken, yine sade ve minimalist bir tasarım anlayışıyla hareket edilmiş.


ID-ISTANBUL Hakkında:

İç Mimar İdil Özbek ve İç Mimar Muhammet Taşlı ortaklığında 2010 yılından bu yana farklı konsept ve ölçeklerde iç mimari tasarımlara imza atan ID-ISTANBUL tasarım ofisi, trendlere bağlı kalmadan mekanın ihtiyaçlarına göre şekillenen özgün projelere imza atıyor. Müşterilerin fikir ve isteklerinin tasarımın çıkış noktasını oluşturduğu projeler, çağın gerektirdiği teknolojik yeniliklerle harmanlanarak ömürlük iç mekan dekorasyonlarına dönüşüyor. İç mimarlık alanında stil sahibi işlevsel tasarımlar ve uygun maliyetli çözümler üreten ID-ISTANBUL, ev, ofis, otel ve restoran gibi çok farklı fonksiyonlarda proje ve uygulama hizmetleri veriyor.

İdil Özbek Hakkında

İdil Özbek, 1969 yılında İstanbul’da doğdu. İç mimarlık eğitimini Floransa’da aldı. 1993 yılında kurduğu İD Mimarlık çatısı altında iç mimari tasarım hizmeti vermeye başladı. 2010 yılında ortağı Muhammet Taşlı ile birlikte ID-ISTANBUL’u ve ID-ISTANBUL’un tasarladığı mekan ve binaların objeleri için bir tasarım ve üretim alanı olan Ham:m’ı kurdu. Ham:m ürünlerinin büyük ilgi görmesi nedeniyle 2012 yılında markanın ilk showroom’u olan Ham:m Tophane, 2015 yılı Nisan ayında Ham:m Nişantaşı, Aralık ayında ise ID-ISTANBUL conceptStudio ve Ham:m Tomtom açıldı. Ham:m çatısı altında üretim için alan arayan tasarımcılara da hizmet vermek amacıyla, 2015 yılındaMüşterek markasını oluşturarak farklı tasarımcıların mobilya ve aksesuarlarına Ham:mshowroom’larında yer vermeye başladı. Ham:m plus ile daha geniş kitlelere hızlı ve erişilebilir iç mimari danışmanlık hizmeti vermeye başlayan Ham:m, bu konsepti kısa süre önce markaya dönüştürdü. Bir yaşam biçimi olarak benimsedikleri antika tutkusuyla eski ürünleri toplayarak yeniledikleri Buda, tarihi değeri olan daire ve binaları satın alarak restore ettikleri ve Ham:m ürünleriyle yenileyerek kiralama ve satışını yaptıkları Muhid, mimari tasarımını yaparak, demonte hafif çelikten ürettikleri ve yine Ham:m ürünleriyle dekore ettikleri prefabrik konut sistemleri Ham:m Evi, İdil Özbek’in ortağı Muhammet Taşlı ile birlikte oluşturdukları diğer markalardan bazıları…

İdil Özbek
İdil Özbek

Muhammet Taşlı Hakkında

Muhammet Taşlı, 1987 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Haliç Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılından beri İD Mimarlık çatısı altında iç mimari projeler üreten İdil Özbek ile 2010 yılında ID-ISTANBUL’u ve ID-ISTANBUL’un tasarladığı mekan ve binaların objeleri için bir tasarım ve üretim alanı olan Ham:m’ı kurdu. Ham:mürünlerinin büyük ilgi görmesi nedeniyle 2012 yılında markanın ilk showroom’u olanHam:m Tophane, 2015 yılı Nisan ayında Ham:m Nişantaşı, Aralık ayında ise ID-ISTANBUL conceptStudio ve Ham:m Tomtom açıldı. Ham:m çatısı altında üretim için alan arayan tasarımcılara da hizmet vermek amacıyla, 2015 yılında Müşterek markasını oluşturarak farklı tasarımcıların mobilya ve aksesuarlarına Ham:m showroom’larında yer vermeye başladı. Ham:m plus ile daha geniş kitlelere hızlı ve erişilebilir iç mimari danışmanlık hizmeti vermeye başlayan Ham:m, bu konsepti kısa süre önce markaya dönüştürdü. Bir yaşam biçimi olarak benimsedikleri antika tutkusuyla eski ürünleri toplayarak yeniledikleri Buda, tarihi değeri olan daire ve binaları satın alarak restore ettikleri ve Ham:m ürünleriyle yenileyerek kiralama ve satışını yaptıkları Muhid, mimari tasarımını yaparak, demonte hafif çelikten ürettikleri ve yine Ham:m ürünleriyle dekore ettikleri prefabrik konut sistemleri Ham:m Evi, Muhammet Taşlı’nın ortağı İdil Özbek ile birlikte oluşturdukları diğer markalardan bazıları…

Muhammet Taşlı
Muhammet Taşlı