BİR İKLİM ANLAŞMASI! Sırada Ne Var?

Uluslararası Mimarlık Bienali Rotterdam (International Architecture Biennale Rotterdam)’ın yedincisi, IABR-2016-BİR SONRAKİ EKONOMİ’nin (THE NEXT EKONOMİ), 23 Nisan Cumartesi, BM’nin New York’ta Paris İklim Anlaşması’nı imzalamak için toplanmasının ertesi günü açılması, Bienalin temasının güncelliğini vurguladı. IABR yöneticisi George Brugmans’ın altını çizdiği gibi: Bir Sonraki Ekonomi bugün başlıyor!

SIRADA NE VAR? sorusuyla yola çıkan IABR-2016-BİR SONRAKİ EKONOMİ sergisi aynı zamanda mekansal tasarım ve yarının ekonomisi arasındaki ilişkiyi araştıran konferanslar, tartışmalar, dersler, workshoplar, beyin fırtınası seansları ve toplantılar için on haftalık bir platform. Önümüzdeki birkaç haftalık programın içinde Dışişleri Bakanlığı ve Delta Koalisyonu’nun işbirliği ile düzenlenen SUSTAINABLE URBAN DELTAS ile birlikte ilk Rotterdam DAYANIKLILIK STRATEJİSİ (RESILIENCE STRATEGY) lansmanı yer alıyor. Her iki konferans da şehirlerin uzun vadeli dayanıklılığı üzerine odaklanıyor.IABR-2016 expo 3 @photo Hans Tak

SUSTAINABLE URBAN DELTAS: Kentsel Gündem Üzerine Çalışmak:

IABR-2016-BİR SONRAKİ EKONOMİ, 9 Mayıs Pazartesi günü, mevcut bütün danışma yapıları ve sözleşmelere rağmen, uygulamak istedikleri ortak gündem üzerine bir araya gelen 12 ülkenin oluşturduğu yeni bir ittifak olan Delta Koalisyonu resmi programına giriş olarak, uluslararası konferans SUSTAINABLE URBAN DELTAS’ı sunacak.

Hollanda’nın şu anda başkanlık ettiği Delta Koalisyonu’nun ilk resmi yüksek (idari) toplantısı 10 Mayıs’ta Rotterdam’da düzenlenecek. Bu nedenle Hollanda ulusal hükümeti ve IABR, 9 Mayıs’ta dünyanın her yerinden hükümet yetkilileri ve profesyonelleri SUSTAINABLE URBAN DELTAS için bir araya getiriyor. Yarının kentleri nasıl daha kapsayıcı, sürdürülebilir, verimli ve yaşanabilir yapılabilir? Delta şehirler tüm vatandaşlar için fiziksel ve sosyal olarak nasıl daha esnek yapılabilir?

Rotterdam Esneklik Stratejisi Sunumu:

Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb 19 Mayıs’ta IABR-2016 platformunda kentsel esneklik üzerine bir çalışma konferansı açacak. Paula Verhoeven tarafından yönetilecek konferansa Aboutaleb, Michael Berkovitz, Arnoud Molenaar ve George Brugmans konuşmacı olarak katılacak. Çeşitli çalışma seansları “Sırada ne var? Ne yapacağız?” soruları üzerinde duracak.

Sergi:

IABR-2016-BİR SONRAKİ EKONOMİ sergisi, Kuzey Denizi ve Groningen’deki enerji geçişi için radikal senaryolar ve Arnavutluk için sürdürülebilir gelişim modelinden, Afrika’daki atık yönetimi ve yenilenebilir enerji üzerine yerel girişimler ve Çin’deki yeni ekolojik kentsel toplumların temsillerine kadar, iklim-dayanıklı bir gelecek üzerine çeşitli projeler sunuyor.IABR-2016 expo 4 @photo Hans Tak

Yönetici müdür George Brugmans ve baş küratör Maarten Hajer gözetmenliğinde, 23 ve 24 Nisan’da 7.si başlayan IABR’de uluslararası bir küratör ekibi bir kez daha kentsel tasarım ve yarının ekonomisini inceleyerek gelecek şehir üzerine odaklanıyor. 21. yüzyıl şehirlerine dair yeni fikir ve hayalleri olan tasarımcılar, yöneticiler, işletmeler ve vatandaşlardan oluşan yaratıcı bir koalisyon arasında tartışma ve paylaşım için bir platform olan IABR-2016, 10 Temmuz’a kadar sürecek.

Daha fazla bilgi için www.iabr.nl | @IABR

Çeviren: İrem Aydındoğan