(AKÇANSA)’nın satış geliri %10 artışla 329 milyon tl’ye yükseldi!

Umut Zenar

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2016 yılının ilk çeyrek dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin Ocak-Mart dönemindeki satış geliri 329 milyon TL, dönem kârı ise 69 milyon TL oldu.

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa’nın açıkladığı 31 Mart 2016 tarihi itibarıyla düzenlenmiş konsolide gelir tablosu ve döneme ait mali sonuçlara göre, şirketin bu yılın ilk çeyrek dönemindeki cirosu 329 milyon TL oldu. Şirketin Ocak-Mart 2016 dönemindeki brüt kârı 82,4 milyon TL, dönem kârı ise 69 milyon TL olarak açıklandı.

Mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşümün de iç pazarda önemli bir talep yarattığını belirten Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar, “Marmara Bölgesi ağırlıklı olarak iç pazarda artan talebin olumlu etkilerini, operasyonel ve finansal sonuçlarımızda da görüyoruz. Satış gelirimiz, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 arttı. Son yıllarda pazarın ve mega projelerin ihtiyacı olan özel ürünleri ve hizmetleri geliştirmeye yoğunlaştık. Projelerde iş ortağı mantığını yerleştirdik, müşteriye değer yaratan sistemlere ve yenilikçi ürünlere yöneldik. Aynı zamanda ABD başta olmak üzere ihraç pazarlarımıza yönelik satışlarımız da devam etmektedir. Üretimini yaptığımız katma değeri yüksek özel ürünlerimiz, etkin yükleme ve hizmet performansımız ile ABD pazarının Türkiye’deki en büyük tedarikçisi konumuna geldik” diye konuştu.

Akçansa ödüle doymuyor

Capital Dergisi tarafından düzenlenen ‘En Beğenilenler’ organizasyonunda bu yıl 14. kez ardı ardına çimento sektörünün ‘En Beğenilen Şirketi’ seçilen Akçansa, karbon emisyonunu azaltmayı amaçlayan Mikroalg Projesi ile III. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında Düşük Karbon Kahramanları Ödülü’ne değer bulundu. Akçansa ayrıca bu yıl yedincisi düzenlenen Sabancı Altın Yaka Ödülleri’nde ‘Değer Yaratan’ kategorisinde birinci olarak Büyük Ödülü kazandı. Aynı yarışmada, İşte Eşitlik’te birincilik, Pazar Odaklılık’ta bireysel kategoride birincilik ve İnsana Yatırım’da mansiyon aldı.


Akçansa Hakkında

Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşudur.

Çimento ve hazırbeton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteren Akçansa, iştiraki olan Betonsa şirketi ile 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 40’a yakın hazırbeton tesisinde “Betonsa” markasıyla hizmet vermektedir. Diğer bir iştiraki olan Agregasa Agrega San.ve Tic.A.Ş. ile 2002 yılında birleşmiş ve agrega üretim faaliyetini“Agregasa” markası altında sürdürmektedir.

Akçansa’nın vizyonu, tüm paydaşları tarafından güvenilen ve en çok tercih edilen iş modeline sahip şirket olarak, yapı malzemeleri sektöründe tüm sınırların ötesinde sürdürülebilir büyümektir.

Akçansa’nın misyonu, toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı kültürü ile tüm sosyal paydaşları için değer yaratarak, toplumun yaşam kalitesini yükselten lider yapı malzemeleri şirketi olmaktır.