İnşaat malzemesi SANAYİ ÜRETİMİ şubat ayında yüzde 16,0 arttı!

2016 yılı şubat ayında inşaat malzemeleri sanayi üretimi bir önceki yılın şubat ayına göre yüzde 16,0 artış göstererek önemli bir sıçrama yaşandı.

Türkiye İMSAD tarafında yayınlanan nisan ayı Sektör Raporu’na göre, sanayi üretimindeki artışta iç piyasa satışlarındaki ve iç piyasa siparişlerindeki artış etkili olurken, ihracat zayıf kalmaya devam etti. 2016 yılı Ocak-Şubat döneminde ise inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2015 yılı Ocak-Şubat ayı dönemine göre yüzde 8,9 artış gösterdi. 2016 yılı Şubat ayında, izlenen 26 üründen 23’ünde üretim geçen yılın Şubat ayına göre yükselirken, yalnızca üç üründe üretim geçen yılın altında kaldı.

En yüksek üç üretim artışı hazır beton, çelik boru ve profiller ile boyalar olurken, metal kapı ve pencereler, tuğla ve karolar, merkezi ısıtma radyatörleri, çimento, kireç ve alçı üretimleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20’nin üzerinde artış gösterdi. Diğer tüm sektörlerde de önemli üretim artışları gerçekleşirken, üretimin gerilediği üç sektör musluk ve vanalar, teknik camlar ile diğer doğramacılık ürünleri oldu.