(Rigips) Alçı Ürünlerine TIP III EPD Çevre Etiketi!

Rigips, ürettiği 8 farklı alçı levha ve yapı alçısı ürünü için uluslararası onaylı ve Avrupa standartlarıyla uyumlu Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) belgelerini almaya hak kazandı. 2001 yılında Türkiye pazarına giren Rigips, Ankara’daki fabrikalarında üretimini yaptığı 4 farklı levha ve 4 farklı yapı alçısı için yaşam döngüsü analizi çalışmalarını tamamlayıp EPD belgeleri almış olmanın gururunu yaşıyor…

Rigips, alçı levha ve asma tavan sistemlerini, paydaşlarının katılımıyla güvenliğe, çevreye, kaliteye ve sürekli gelişime öncelik vererek üretme ve Türk inşaat sektörüne güvenilir çözümler sunarak sağlıklı yaşam alanlarının yaratılmasına katkıda bulunma misyonu ile sürdürülebilirlik alanında tamamlamış olduğu ISO 14040/44 LCA (Yaşam Döngüsü Analizi) çalışmaları ile ISO 14025 EPD belgelendirmeleri sayesinde sektöründeki öncü firmalardan biri olduğunu göstermiş oldu. Saint Gobain Rigips Alçı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Tunaman, “Sürdürülebilir çevre politikamız doğrultusunda, müşteri beklentilerine daha iyi cevap verebilmek için ürünlerimize Avrupa normlarıyla uyumlu EPD belgeleri almış olmaktan gurur duyuyoruz. Ürünlerine EPD belgesi alabilen Türkiye ve Avrupa’da sayılı firmalar arasına girerken, gelişmekte olan yeşil bina sertifika sistemlerinde ürünlerimizin sağlayacağı ilave puanlar ile sürdürülebilir yapılara katkı sağlıyoruz.” diyerek EPD belgelerinin önemini vurguladı.1455547235_Rigips__2_

Ocak 2016’da The International EPD System (Uluslararası Çevresel Ürün Beyanı Sistemi) veri tabanındaki diğer EPD’li Saint-Gobain ürünlerine Rigips Türkiye’nin EPD belgeli 8 ürünü de eklenince Saint-Gobain Grubu, veri tabanındaki en çok çevresel ürün beyanına sahip şirketler grubu ünvanını kazanmıştır. Bu gelişme, tüm dünyada sürdürülebilir yaşam alanları yaratmakta sürekli lider ve referans olmayı hedefleyen Saint-Gobain Grubu için çok önemli bir başarıdır.

Sürdürülebilir Üretim ArGe ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik EPD belgelendirme sistemi olan EPD Türkiye kanalıyla The International EPD System üzerinden yapılan belgelendirme sayesinde hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de mimar ve mühendislere ulaşılabiliyor. EPD Türkiye Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Mimar İlker Kahraman Ürünlerine aldığı EPD belgeleri ile müşteri beklentilerinin yanında daha sürdürülebilir yapıların oluşmasına ürünleri ile katkıda bulunarak Türkiye ve Avrupa’da sayılı üreticiler arasına giren Rigips’i bu başarısından dolayı kutluyor ve çalışmada emeği geçen tüm personeli tebrik ediyorum. diyerek EPD belgelerinin önemine dikkat çekti.

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040 serisi çerçevesinde belirtilmiş parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (ham madde temini, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından tarafsız olarak doğrulanan ve kuruluşlar için dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD belgeleri çevresel etki bilgisi bulunan yapı ürünlerinin geliştirilmesini sağlarken LEED, BREEAM ve DGNB gibi birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemlerinde de talep edilmektedir.

Rigips EPD belgelerine The International EPD System ve EPD Türkiye internet sitelerinden, www.rigips.com.tr ve www.yesilmalzemeler.com.tr adreslerinden ulaşılabilir.

Rigips’in Tip III EPD belgelerini almaya hak kazanan 8 farklı alçı levha ve yapı alçısı ürünleri şu şekilde:

  • Rigips Standart Alçı Levha (S-P-00770),
  • Rigips Suya ve Yangına Dayanıklı Alçı Levha (S-P-00752),
  • Rigips Yangına Dayanıklı Alçı Levha (S-P-00753)
  • Rigips Suya Dayanıklı Alçı Levha (S-P-00754)
  • Rigips Saten Perdah Alçısı (S-P-00771)
  • Rigips Makina PRF25 Sıva Alçısı(S-P-00772)
  • Rigips Makina Sıva Alçısı (S-P-00773)
  • Rigips Perlitli Sıva Alçısı (S-P-00774)1455547245_Rigips__1_

 

Saint-Gobain Rigips Alçı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Hakkında:

Saint-Gobain, inovatif malzemeler, yapı ürünleri, yapı malzemeleri dağıtımı ve paketleme ana iş kollarında çalışmaktadır. Cam, boru, alçı ve alçı levha, yalıtım ürünleri, kaplama ürünleri ve yapı kimyasalları gibi malzemeleri üreten, işleyen ve dağıtımını yapan bir şirket olarak ham maddeleri, günlük yaşantımızın vazgeçilmez parçaları olan ürünlere dönüştürmekte ve geleceğin malzemelerini geliştirmek üzere çalışmalar yapmaktadır. Saint-Gobain Grubu şirketleri, 170.000’den fazla çalışanı ile 66’dan fazla ülkede faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde liderlik vizyonunu göstermektedir.

2001 yılından bu yana Rigips, Türkiye’de yapı alçıları, endüstriyel alçılar, duvar ve asma tavan sistemleri alanında faaliyet göstermektedir. Rigips’in Genel Müdürlüğü, üretim tesisleri ve alçı ocakları Ankara’dadır. Firma, müşterilerinin ihtiyaçlarını yakından takip etmek ve taleplere daha hızlı cevap verebilmek için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Samsun’da satış ofisleri bulunmaktadır. Üretiminin her aşamasında uyguladığı kalite güvence sistemiyle kaliteden ödün vermeyen Rigips, uluslararası standartlarda üretim yapmaktadır.

Sürdürülebilir Üretim Merkezi (SÜRATAM):

SÜRATAM, Türkiye’deki üretimin daha sürdürülebilir olabilmesi için gerekli araştırma-geliştirme ve eğitim altyapısını oluşturmak, sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarını ortaya koyarak enerji ve kaynak verimli sanayi oluşturmak amacıyla özel sektör tarafından kurulan ve sanayi tarafından desteklenen bir merkezdir.

EPD Türkiye:

EPD Türkiye, Türkiye dahil bölgesinde EPD belgelendirmesi yapan bir belgelendirme sistemidir. EPD Türkiye’nin en önemli amacı Türk üreticilerine sürdürülebilir ürünler için çevresel performans beyan fırsatı yaratarak uluslararası pazarda yardımcı ve destek olmaktır. Türkiye ve küresel pazarda ürünlerin çevresel performansları ile ilgili bilime dayalı, uzmanlarca bağımsız doğrulanmış ve karşılaştırılabilir bilgi ve verilere olan ihtiyacı karşılamak üzere oluşturulan EPD Türkiye, SÜRATAM tarafından yönetilmektedir.

International EPD System:

İsveç devleti ve sanayi işbirliği ile kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan IVL Swedish Environmental Research Institute tarafından yürütülen The International EPD System, tüm dünyada geçerli bağımsız EPD belgelendirmelerini yapmaktadır. Sektör çeşitliliği ve pazar ulaşımı açısından da dünyanın en kapsamlı EPDbelgelendirme sistemidir.