İki yılda ciroda %130 büyüme, net karda anlamlı yükseliş!

Halka arz sürecine Deniz Yatırım’la yola çıkan sektörün duayeni, Binaların Terzisi lakaplı Çuhadaroğlu, borçsuz yapısı, istikrarlı büyüme ve karlılığı ile borsaya ‘merhaba’ demeye hazırlanıyor. Çuhadaroğlu hali hazırda profesyonellerin yönetiminde olan 3 ortaklı bir aile şirketi. Şirket halka arzı kurumsallaşma yönünde stratejik bir adım olarak değerlendiriyor. Çuhadaroğlu, Deniz Yatırım liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arz ile şirketin yüzde 26’sını halka açacak. Halka arz büyüklüğü 37 milyon lira, arz sonrası şirketin piyasa değeri 142,5 milyon lira olacak. Tamamı yurt içinde gerçekleştirilecek halka arzda payların yüzde 80’i bireysel yatırımcılara, yüzde 20’si ise kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

SPK onayını alan Şirket, 2 lira birim fiyatla 10-11-12 Şubat tarihlerinde talep toplayacak. Şirket ortakları tarafından sağlanacak ve halka arz büyüklüğünün %40’ına karşılık gelen 14,8 milyon TL kaynak yeterli olduğu sürece 20 işlem günü süreyle, Deniz Yatırım aracılığı ile 500.000 adet halka arz fiyatından ve günlük geçerli alım emri girilecek.

DenizYatırım liderliğindeki konsorsiyumda şu aracı kurumlar yer alıyor: A1 Capital, Asya Yatırım, ATIG Yatırım, Bizim Menkul, Burgan Yatırım, Finans Yatırım, Gedik Yatırım, Invest AZ Yatırım, İnfo Yatırım, Meksa Yatırım, Metro Yatırım, Oyak Yatırım, Phillipcapital, Piramit Menkul, Şeker Yatırım, Tacirler Yatırım, Tekstil Yatırım, Tera Menkul, Turkish Yatırım, Vakıf Yatırım, Ziraat Yatırım.

Çuhadaroğlu’nun 2012 yılında 82,3 milyon TL seviyesinde olan satışları iki yılda %130’luk artışla 2014 yılında 189,7 milyon TL’ye ulaşmış. 2015 yılı dokuz ay itibariyle Şirket cirosu 164,2 milyon TL seviyesinde. 2012 yılında 4,9 milyon TL seviyesinde olan ana ortaklık net karı 2014 yılında 14,5 milyon TL’ye yükselmiş, 2015 yılı dokuz ayında ise 18,8 milyon TL olarak gerçekleşmiş.

60 yılı aşan birikim ve marka bilinirliği, Çuhadaroğlu’nun sektörün tercih edilen oyuncusu olmasını sağlıyor.

Çuhadaroğlu sahip olduğu know-how ve tecrübesi ile geliştirdiği alüminyum sistem tasarımları sayesinde yüksek katma değerli ürünler satıyor. Şirket bünyesinde oluşturulmuş teknik destek ve ARGE departmanları ile kendi alüminyum sistemlerini geliştiriyor, tasarlıyor. Müşterilerine verdiği uygulama desteği ile rakiplerinden farklılaşıyor.

Sahip olduğu entegre yapı sayesinde Çuhadaroğlu, külçe halindeki alüminyum hammaddeden mimari ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan profiller ve cephe sistemlerine kadar geniş bir yelpazede üretim ve taahhüt hizmetleri verebiliyor. Bu sayede hem maliyet, hem kalite hem de termin avantajı sağlıyor.

Çuhadaroğlu’nun beyaz yakalı çalışanlarının yaklaşık %30’unu mimar ve mühendisler oluşturuyor. Şirket, farklı coğrafyalarda, farklı iklim şartlarında; havalimanı, ofis, konut, fabrika, hastane gibi farklı türde tamamlanan projelerin sağladığı birikim ve uzmanlığa sahip.

Şirket’in kendi imkânlarıyla geliştirdiği çevreye duyarlı dünyanın ilk dikey yüzey işleme tesisi, ürün kalitesinde fark ve maliyette avantaj sağlıyor.

Çuhadaroğlu’nun müşteri talep ve ihtiyaçları doğrultusuna göre spesifik üretim yapabilme kabiliyeti bulunuyor.

Şirket ürünlerini projeye özel üretiyor. Zamanlama ve lojistik nedenleriyle iç pazarda Çin ve diğer ülkelerden ithalat tehdidi bulunmuyor.

Devam eden ve planlanan yatırımları 2016 yılında tamamlanıyor. Böylece Şirket’in üretim ve depolama kapasitesi artacak, ölçek ekonomisinin sağlayacağı avantajlardan faydalanabilecek.1454747998_Cuhadaroglu_Bina_copy

Dünya genelinde birçok proje Çuhadaroğlu imzası taşıyor

62 yıllık sektör tecrübesi ile Çuhadaroğlu sadece Türkiye’de değil, Azerbaycan, Fransa, Londra gibi pek çok farklı lokasyonda, oteller, okullar, iş merkezleri, hastaneler, konut, kamu binaları, havaalanları gibi pek çok önemli projede yer alıyor. Zorlu Levent Ofis ve Ticaret Binası, Fransa’da en iyi ilk 10 proje arasına giren Tour D2 Ofis Binası, Adnan Menderes Havalimanı İlave Terminal Binası, Hachette Basım Evi, City Road Otel, Torun Center Ofis Bloğu ve Yatay Ofisleri, Zac Clichy Batignolles, Ağaoğlu Maslak 1453 Konut Projesi, İstanbul Swiss Otel Yenileme Projesi, Parksa Hilton Otel Dış Cephe işleri son yıllarda yapılan projeler arasında… Londra’nın en önemli 4 projesinden biri olan Montcalm Hotel City Road binası da yine Çuhadaroğlu imzası taşıyor.

HALKA ARZIN KÜNYESİ

Halka Arzın Yapısı

 • Halka arz öncesi sermaye 62 milyon TL
 • Sermaye artırımı 9,25 milyon TL
 • Ortak satışı 9,25 milyon TL
 • Birim pay fiyatı 2 TL
 • Halka Arz Büyüklüğü 37 milyon TL

Halka Arz Sonrası

 • Sermaye 71,25 milyon TL
 • Halka açıklık oranı %25,96
 • Şirket Değeri: 142,5

Halka Arz Tahsisatları

 • %80 Yurt içi bireysel yatırımcılar
 • %20 Yurt içi kurumsal yatırımcılar

Halka Arz Konsorsiyumu

 • Konsorsiyum Lideri: DenizYatırım
 • Konsorsiyum Üyeleri: A1 Capital, Asya Yatırım, ATIG Yatırım, Bizim Menkul, Burgan Yatırım, Finans Yatırım, Gedik Yatırım, Invest AZ, İnfo Yatırım, Meksa Yatırım, Metro Yatırım, Oyak Yatırım, Phillipcapital, Piramit Menkul, Şeker Yatırım, Tacirler Yatırım, Tekstil Yatırım, Tera Menkul, Turkish Yatırım, Vakıf Yatırım, Ziraat Yatırım

 

Çuhadaroğlu hakkında

Yüksek Mimar Ahmet Çuhadaroğlu tarafından, 62 yıl önce temelleri atılan ve çelik yapı elemanları üretimiyle sektöre adım atan Çuhadaroğlu; 1965 yılından beri ağırlıklı olarak inşaat sektörüne, mimarı uygulamalar için alüminyum kapı, pencere, doğrama üretimi ve uygulaması alanlarında faaliyet gösteriyor.

Kuruluşundan bu yana Türkiye’de alüminyum ve metal sektöründe birçok ilklere imza atan firma, sürekli gelişmek ve iyileşmek değerleri ile ilk silikon cephe, ısı bariyerli çift eksen doğrama, polycarbonat şeffaf örtülü çatı ışıklık, panel sistem imalatı ve uygulaması, cephe sileceği, çift cephe uygulaması gibi özel uygulamaları gerçekleştirmenin yanı sıra; Fransa’da kamu ihalesi kazanan ilk Türk firma, Almanya’da cephe işi alan ilk Türk firma, Türkiye’de ilk bomba, kurşun ve yangına dayanıklı alüminyum kapı pencere ve cephe üreten firma, ilk dikey eloksal yüzey kaplama tesisini kuran grup gibi pek çok ilklere de imza atmıştır.

Ülkemiz kalkınmasının temel dinamiklerini desteklemeyi asli görevlerinden biri olarak gören Çuhadaroğlu, aralarında TS EN 9001’in de bulunduğu kalite belgeleri ile tescillenen üretimi ve yarattığı büyük istihdamla, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürmektedir.

Yeniliğe açık ve inovatif şirket kültürü, çağdaş yöntemleri kullanan global şirket anlayışı ve teknolojik donanımı ile Çuhadaroğlu, hizmet verdiği tüm alanlarda kalite yönetimi sistemleriyle sürdürülebilir müşteri memnuniyetini esas almaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında oldukça yüksek bilinirliği olan ve pazar payını sürekli olarak büyüten grup; kalite, güven, rekabetçilik, teknolojik üstünlük, faaliyet alanı çeşitliliği ile şirketlerini geleceğe taşımaktadır.

Çuhadaroğlu; alüminyum profil, ekstrüzyon, toz boya ve eloksal yüzey işlemli alüminyum profilleri, alüminyum kapı, pencere ve cephe sistemleri, otomatik döner ve kayar kapı sistemleri, yangın, kurşun ve bombaya dayanıklı güvenlik sistemleri, alüminyum yapı elemanları, taahhüt ve üretimi ile inşaat sektöründe hizmet vermeye devam ediyor.

Şirket 62 yıllık sektör tecrübesi ile sadece Türkiye’de değil, Azerbaycan, Fransa, Londra gibi pek çok farklı lokasyonda, oteller, okullar, iş merkezleri, hastaneler, konut, kamu binaları, havaalanları gibi pek çok önemli projede yer aldı. Zorlu Levent Ofis ve Ticaret Binası, Fransa’da en iyi ilk 10 proje arasına giren Tour D2 Ofis Binası, Adnan Menderes Havalimanı İlave Terminal Binası, Hachette Basım Evi, City Road Otel, Torun Center Ofis Bloğu ve Yatay Ofisleri, Zac Clichy Batignolles, Ağaoğlu Maslak 1453 Konut Projesi, İstanbul Swiss Otel Yenileme Projesi, Parksa Hilton Otel Dış Cephe işleri son yıllarda yapılan projeler arasında yer alıyor. Londra’nın en önemli 4 projesinden biri olan Montcalm Hotel City Road binası da yine Çuhadaroğlu imzası taşıyor.

Kenan Aracı, Nejat Çuhadaroğlu, Hüseyin Melih Akosman
Kenan Aracı, Nejat Çuhadaroğlu, Hüseyin Melih Akosman