Ünye Genç Mimarları Ağırladı

TÇMB’nin 2002 yılından beri “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği uygulama ağırlıklı atölye çalışması, OYAK Çimento Grubu, Ünye Çimento Fabrikası’nın desteğiyle gerçekleşti.

Ertelenen ve yeri değişen 14. BETONART Mimarlık Okulu bu yıl 30 Ocak- 6Şubat tarihleri arasında, Seçil Yaylalı ve Giorgio Caione’ninküratörlüğü, Ferhan Yalçın’ın koordinatörlüğü, Başak Özden, Yelta Köm, Emre Gündoğdu ve Hakan Yıldız’ın moderatörlüğü ve“Betonun Bilindik Hafifliği” temasıyla düzenlendi.

Her sene farklı bir şehirde düzenlenen ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden öğrencilerin katıldığı Betonart Mimarlık Yaz Okulu,  bulunduğu kenti de kendi deneyim ortamı içine katıyor. Ünye’deki çalışmaya 16 farklı üniversiteden (Avrasya Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, İzmir Gediz Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi) 21 öğrenci katıldı.

Atölye kapsamında, ayrıca, teknik ve mimari konularda sunumlar ve söyleşiler de gerçekleştirildi. Katılımcılar hafta boyunca Bora Yağlı’dan “Beton ve Hazır Beton”; Giorgio Caione’den “Çağdaş Sanatta Beton Kullanımı”; Semra Uygur ve Özcan Uygur’dan brüt beton tasarım ve uygulamaları; Jacob de Baan’dan “Obje ve His”; Emre Gündoğdu, Yelta Köm ve Efecan Soysal’dan “Herkes için Mimarlık”; Ezgi Çiftçi’den “Plankton Project”; Amine Sena Koçer’den “Tasarım Köyü-İzmir” başlıklı sunumları ve iş güvenliği konusunda bilgilendirme seminerlerini dinlediler.

Her yıl imkanlar dahilinde yenilikçi yaklaşımları da araştıran Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nda bu kez ilk defa metal kalıp sistemi denendi ve küçük obje denemeleri için de ilk defa silikon kalıp teknolojisinden yararlanıldı. Küçük obje denemeleri için ayrıca renkli beton (siyah beton),  uygulamaları yapıldı. Kısa süreli tasarım ve uygulamayı bir arada barındıran yaz okulunda kalıp süresini azaltmak için mukavemeti arttırılış ve priz süresi kısaltılmış özel ürünler denendi ve başarılı bir sonuç elde edildi.

Bulunduğu kente kalıcı bir değer bırakmayı da amaçlayan katılımcılar, yüzü denize dönük bir yerleşim olan Ünye’de, manzaranın izlenebileceği noktalarda kullanılmak üzere betondan oturma üniteleri tasarladılar.

14.Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 6 Şubat 2016 günü öğrencilerin ürün ve sunumlarının izlenmesinin ardından katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile son buldu.


 

 TÇMB Hakkında;

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Türk çimento sektörünün ortak sesi olmak ve daha kaliteli ürün, daha verimli hizmet anlayışı ile sektörel sorunlara toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı çalışma anlayışı ile çözüm bulmak amacıyla 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 50’si entegre, 15’sı öğütme olmak üzere, toplam 65 kuruluşu temsil etmektedir.

OYAK Çimento A.Ş.  Hakkında;

Türkiye Çimento Endüstrisi’nin kapasite ve pazar lideri olarak faaliyetlerini 6 şirkette, satışlarını 7 coğrafi bölgede sürdüren OYAK Çimento A.Ş, verimlilik, yaratıcılık ve kar odaklılık ilkeleri ile çimento kullanım alanlarını geliştiren, ülke pazarında etkin rol oynayan, saygın ve lider bir topluluk olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürmektedir.

OYAK Çimento A.Ş, 6 şirketinin toplam klinker kapasitesi 11,3 Milyon Ton ile Türkiye klinker kapasitesinin %15 ‘ini, pazar payında da  % 15,5’ini temsil etmektedir.

OYAK Ünye Çimento San. ve Tic. A.Ş. Hakkında;

1969 yılında kurulan Ünye Çimento San. ve Tic. A.Ş., 1,5 milyon Ton klinker, 2,6 milyon Ton çimento üretim kapasitesi ile Karadeniz’in en büyük sanayi kuruluşu olup Ünye ilçesinde yer alan Merkez Tesisleri ve Rize Çayeli Dolum ve Paketleme Tesisi ile Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde, Romanya Mangalia’da yer alan Terminali ile Romanya pazarında faaliyet göstermektedir. Türkiye çapında 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan şirket, yıllardır Ordu ili Kurumlar Vergisi Rekortmenidir.

BETONART Hakkında;

BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir.

Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor.

BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergide, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuluyor.