Pier Vittorio Aureli’nin Yazdığı “Az Yeterlidir Eser Alt Başlığı: Mimarlık ve Asketizm Üzerine” Lemis Yayınları’ndan Çıktı!

Eser Adı: Az Yeterlidir

Eser Alt Başlığı: Mimarlık ve Asketizm Üzerine

Yazar adı : Pier Vittorio Aureli

Çevirmen Adı : Baran Bilir

Yayınevi : Lemis Yayın

Orijinal adı : Less is Enough

Orijinal dil: İngilizce

Türü : Mimarlık

Cilt Bilgisi: karton kapak

Kağıt Bilgisi: ithal kağıt (ivory)

Basım Tarihi: Aralık 2015

Basım Bilgisi: 1. Basım

Sayfa Sayısı: 64

Etiket Fiyatı: 14 tl

Çıkış tarihi : 8 Aralık 2015

Aureli’ye göre asketizm, yaygın olarak anlaşıldığı gibi yalnızca tefekküre dalınan bir hal, ya da dünyadan vazgeçme değil; her şeyden önce, başka bir yaşam tarzı arayışında sosyal ve politik koşulları köklü biçimde sorgulamanın bir yöntemidir. Aureli, asketizmin radikal bir iktidar eleştirisi, bir otonomi fırsatı olarak doğmasına karşın, zaman içinde anlamının nasıl değiştiğini, kapitalizmin mantığından “sosyal” konut kavramına ve minimalist tasarımın ideolojik retoriğine kadar her şeye nasıl yayıldığını gösteriyor. Minimalist tasarımın “az çoktur” mottosu, daima azla çoğu elde etmenin peşindeki kapitalizmin kemer sıkma eğilimleriyle birlikte yeniden moda olurken, asketizm ahlaki bir zorunluluğa ve ideolojik bir auraya dönüşürken, “az yeterlidir” demek bizi statükonun dayattığından farklı bir yaşam tarzına yönlendirebilir mi? Asketizm pratiği, bir baskı aracı olmaktansa kapitalizmin öznel iktidarına direnmenin bir biçimi olabilir mi?

az_yeterlidir

Pier Vittorio Aureli

Project of Autonomy : Politics and Architecture Within and Against Capitalism (2000) ve Possibility of an Absolute Architecture (2011) başlıklı kitapların da aralarında bulunduğu çeşitli yayınları olan Aureli, Architecture Association (AA)’da öğretim üyeliği, Yale Üniversitesi’nde ise misafir öğretim üyeliği yapıyor. Mimarlık-kent ilişkisini irdeleyen DOGMA adlı ofisin iki kurucusundan biri.