(Electrolux Design Lab 2015)’in kazananı belli oldu!

 

2003 yılından itibaren düzenlenen, lisans ve lisansüstü endüstriyel tasarım öğrencilerinin geleceğin ev aletlerini tasarladığı Electrolux Design Lab 2015’in kazananı belli oldu. 

Bu yıl 13. kez gerçekleştirilen ve “Sağlıklı ve mutlu çocuklar” temasıyla düzenlenen Electrolux Design Lab 2015’te pişirme, hava temizleme ve kumaş bakımı kategorilerinde yaratıcı ve yenilikçi ürün tasarımları yarıştı. Türkiye’den Dorian isimli tasarımıyla ilk 35 arasında yer almayı başaran Örsan Berkay Tülüce’nin de katıldığı yarışmada İngiliz Jordan Lee Martin “Bloom” konsepti ile uluslararası basın mensubu, blogger ve Electrolux uzmanlarından oluşan jürinin oylarıyla 1500 proje arasından sıyrılarak birinciliği yakaladı.

1445866010_Jordan_Lee_Martin_Bloom_21445866036_Jordan_Lee_Martin_BloomFonksiyonel ve dijital eğitim arasında bir köprü oluşturarak çocuklara temel yaşam becerilerini eğlenceli bir biçimde öğretmeyi hedefleyen Bloom, konsepti Electrolux Design Lab 2015’te ilk sıraya yerleşti. “Bloom”, çocukların aileleriyle eğlenceli bir şekilde vakit geçirirken, pişirme, temizlik ve hijyen gibi temel becerileri öğrenmelerine ve günlük işlerini bağımsız bir şekilde yapmalarına da yardımcı oluyor. Martin bu konsept için dünyadaki çoğu evde kullanılan su ısıtıcısı ürününü baz alarak tasarımını kaynayan su teması olarak belirledi. Bloom konsepti ortasında kettle, kettledock’u ve etrafında her biri suya dayanıklı bağımsız 3 bölümden oluşuyor. Kettle bölümü suyu buharlaştırarak kaynatırken etrafındaki hijyen, pişirme ve bitki yetiştirme bölümleri ise kaynayan suyun çıkardığı buharın döngüsüyle aktifleşiyor. Manyetik indüksiyonlu bir mekanizma sayesinde suyun buharlaşma gücünden faydalanan ürün dünyanın en kullanışlı ekolojik su ısıtıcısı olarak tanımlanıyor. Çocuklar bu tasarım sayesinde aynı anda birden fazla işi güvenilir bir tasarımda öğrenip uygulayabiliyor.

Electrolux Tasarım Bölümü Başkanı Lars Erikson, Bloom ile ilgili “Teknolojiyi akıllıca kullanarak oluşturulan bu estetik konsept, çocukların temel kuralları duygusal, dijital ve uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlıyor. Bu ürünün birçok farklı alanda kullanılabileceğini düşünüyorum”, diye konuştu.

1445867413_Dominykas_Budinas_Air_Shield_21445866448_Dominykas_Budinas_Air_Shield

İkincilik ödülü ise Litvanyalı Dominykas Budinas’ın Airshield adlı hava temizleyici özelliğe sahip bebek arabası tasarımına verildi. 0 – 6 ay arası bebekler için kirli havayı filtreleme sistemiyle temizledikten sonra içeriye veren tasarım bebeklerin henüz bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu dönem için ideal bir kullanım sunuyor. Ürünün içinde ve dışında bebek ve ebeveynin birbirlerinin seslerini duyabilmeleri için mikrofon da bulunuyor.

1445867831_Jeongbeen_Seo_QH_21445867528_Jeongbeen_Seo_Quadruple_H

 

Üçüncülük ödülü ise Güney Koreli Jeongbeen Seo’nun klasikleşmiş Hula Hoop ürününü günümüze uyarladığı QH (Quadruple H) konseptine verildi. Hula Hoop’un içinde ayrıca bir hava temizleyicisinin de bulunduğu QH, çocukların hem içeride hem de dışarıda eğlenirken temiz hava soluyabilecekleri sağlıklı bir ürün olarak jürinin beğenisini kazandı.  Ürün aynı zamanda evlerde camın önüne de asılarak hava temizleyicisi vazifesi görebiliyor.

 

Electrolux Design Lab 2015 kazanan projelerinin videolarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

www.electroluxdesignlab.com
www.youtube.com/electrolux

 

Electrolux Design Lab 2015 hakkında

2003’ten beri düzenlenen Electrolux Design Lab yarışması, öğrencilerin geleceğin ev aletlerine yenilikçi fikirler getirmeleri amacıyla düzenlenen global bir yarışmadır.  Electrolux’un ev aletlerindeki değişime öncülük etme taahhüdünü destekleyen yarışma yenilikçilik için yeni fikirleri ve ilhamları harekete geçirir ve en iyi yeteneğin ortaya çıkması için fırsat sunar.

Yarışmanın birincisi Electrolux Global Tasarım Merkezi’nde altı aylık ücretli staj yapma imkanı elde ediyor. Şu ana kadar yapılan yarışmalarda birincilik elde edenlerin yarısı staj sonrası Electrolux bünyesinde çalışmaya devam etti. Yarışmada ayrıca birinciye 10.000 Euro, ikinciye 6.000 Euro, üçüncüye 4.000 Euro para ödülü de veriliyor. Halkın Seçimi kategorisinde birincilik alan yarışmacı da 2.000 Euro ödül kazanıyor.

 


Electrolux Hakkında

Ev aletleri ve profesyonel ürünlerde dünya lideri olan Electrolux, her yıl 150’den fazla ülkede 50 milyonun üzerinde ürün satmaktadır. Firma günümüz profesyonellerinin ve kullanıcılarının isteklerini karşılamak amacı ile kapsamlı tüketici araştırmalarına dayanan yenilikçi çözümler sunmaktadır. Electrolux ürünleri arasında buzdolapları, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, ocaklar, klimalar ve küçük ev aletleri bulunmaktadır. Electrolux 2013’te 60 ülkede 61.000 kişilik çalışan kadrosu ile 16 milyar 150 milyon dolar satış rakamına ulaşmıştır. Daha fazla bilgi için: http://www.electrolux.com.tr/