Zaha Hadid Architects’in köprüsü kazandı!

Zaha Hadid Architects, Leonhardt, Andrä & Partner ve Sinotech Engineering Consultants ile birlikte çalışarak, Taipei’de Directorate General of Highways, Tayvan, R.O.C. için yapılacak olan yeni Danjiang Köprüsü’nün tasarımı için açılan uluslararası yarışmayı kazandı.

Başkent Taipei’nin içinden akan Tamsui Nehri’nin başında bulunan Danjiang Köprüsü, kuzey Tayvan altyapı yükseltme projesinin bütünleyici parçası niteliğinde. Köprü, 2 ve 15 numaralı otoyollarını West Coast Eastway ve Bali-Xindian Exspressway ile bağlayarak yerel şehir merkezlerindeki yolların trafik yükünü azaltacak ve şehrin mahallelerinin bağlarını artıracak. Aynı zamanda nehrin üst tarafındaki Guandu Köprüsü’ndeki trafiği azaltarak, kuzey sahilinin trafik sistemini büyük anlamda geliştirecek ve hızla büyüyen bölgenin en büyük nakliye noktası Taipei Limanı çevresindeki ulaşımı iyileştirecek.

Danjiang Köprüsü ayrıca Danhai Light Rail Transportation (DHLRT) sisteminin Tamsui Nehri’nin öteki tarafına uzatılarak BaLi kentine, limanın da Taipei’nin kamusal raylı ulaşım sistemi ile bağlantısını mümkün kılacak.

Tamsui Nehri ağzı, doğuda Tamsui batıda Bali şehir merkezlerinin yanında konumlanan, doğal bir alan. Bölge, hem konut hem turistler ile insanların her gün toplandığı ve güneşin Tayvan Boğazı üzerinde batışını seyrettikleri bir alan olarak gün geçtikçe büyümekte.

Kablo destekli köprü tasarımı 920 metrelik yolu, rayları ve yaya terasını bir beton strüktürel kütlenin desteklemesini sağlayarak görsel etkiyi azaltıyor. Danjiang Köprüsü, dünyanın en uzun tek kuleli, asimetrik kablo destekli köprüsü olacak.

Kütle olabildiğince ince olması için tasarlandı ve en iyi yapısal performansı sunmak, nehrin sefere uygunluğunun etkilenmesini engellemek ve nehrin popüler noktalarından güneş batışı manzarasına olan etkiyi en azda tutmak için konumlandırıldı. Bu tek kütleli tasarım aynı zamanda çevrenin ekosistemini koruma programlarına uygun olarak nehir çevresindeki strüktürel elemanların sayısını en azda tutacak şekilde tasarlandı.

Zaha Hadid, Leonhardt, Andrä & Partner ve Sinotech Engineering Consultants ile yarışmanın kazananı oldu. CECI ve Nippon Engineering Consultants ikinci; Aecom Asia ve Resources Engineering Services üçüncü; MAA Group ve Cowi dördüncü; Oriental Consultants ile Pacific Engineers & Constructors ve Pyunghwa Engineering Consultants,  Pacific Consultants ile Tayvan Engineering Consultants ve Yuang Engineering Consultants beşinci sırayı aldı.

 

Çeviren: Bilge Erdem