Amerikan kirazı ile akçaağacının bükülmesi ve kıvrılmasıyla gerçekleşen muhteşem tasarım: (The Invisible Store of Happiness)

Amerikan sertağaçlarının kullanıldığı yaratıcı enstalasyonda, heykeltıraş Laura Ellen Bacon ve mobilya tasarımcısı / yapımcısı Sebastian Cox birlikte çalıştılar

 Üç metre yüksekliğinde ve mutluluğun görünmez hafızası anlamını taşıyan “The Invisible Store of Happiness” adlı yaratıcı enstalasyon, ahşap ve işçiliğe bir övgüdür. Amerikan sertağaçlarıyla gerçekleştirilen ve yapımı üç ay süren bu kurulumda, İngiltere’nin en parlak yeteneklerinden gösterilen iki isim; mobilya tasarımcısı / yapımcısı Sebastian Cox ve sanatçı Laura Ellen Bacon’ın imzaları bulunuyor. İlk olarak, 19-21 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Londra’daki Clerkenwell Tasarım Haftası kapsamında, tarihi Aziz John’ın Emri Müzesi önündeki kemerin içinde sergilenen dramatik kurulum, Amerikan yumuşak akçaağaç ve kirazı kullanılarak, el yapımı imal edilmiştir. Buhar yardımıyla bükülen ve daha ince bir yapı içeren çerçevesinde, şekil ve doku olarak adeta bir girdaba akan ve kıvrılan şeritler bulunmaktadır.

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), bu ahşaplarla yapılan deneyi desteklemek ve potansiyellerini kutlamak için projeye destek vermiştir. İngiltere’nin önde gelen üreticilerinden biri olan, Sebastian Cox ile çalışmak, başka kimsenin yapmadığı şekilde ahşap işlerine meydan okumaktır. Diğer yandan, sanatsal duyarlılığıyla Laura Ellen Bacon, söğütten yaptığı harika heykel çalışmaları ile birlikte, Sebastian’ın yaklaşımının mükemmel bir tamamlayıcısıdır. Sebastian Cox projesini planladıktan sonra, Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) için duyduğu büyüyen tutkusuyla, AHEC’e öneri götürmüştür. Daha sonra, şiirsel söğüt heykellerine hep hayran olduğu Laura Ellen Bacon’a, projede ona katılmasını teklif etmiştir.

“The Invisible Store benim için bir çok şeyin merkezi oldu” diyen Sebastian Cox sözlerine şöyle devam ediyor; “İlk başlarda sadece yapıma olan tutkunun merkezi olarak başladı ama daha sonra, proje geliştikçe, çok daha fazlasının; eğitim, hırs, gurur, geç geceler, buhar, deney, bilinmeyen miktarlar, tutku, bardak bardak çay, küfürler ve daha nicesinin hafıza deposu oldu! Bütününde bugüne dek yapmadığımız kadar büyük bir projeydi ve Laura’nın yaratıcılığı, deneyimi ve sakinliği olmasaydı, başaramazdık.”

Akçaağaç ve kiraz, çoğunlukla tutkalsız birbirine geçmeyle oluşan ve büyük bir yay şeklindeki, buhar görmüş kirazın, el bükümündeki kusursuz marangozluk ve ince işçiliğini gözler önüne sergileyen eliptik şekilli çerçeve içinde işlendiler. Sebastian’ın Woolwich atölyesi yanındaki Thames Nehri’nde ıslanarak geçen zamanda ve karmaşık makine sayesinde, bu katı çerçevenin bileşenleri etkin bir şekilde, şeritler halinde parçalandılar ve esnek yapılı, örülebilir hale dönüştüler. Bu şeritler, bütününde güçlü dış çerçeveye bağlı olacak şekilde, elle, cesurca manipüle edilerek,  adeta bir girdabı andıran doku ve şekle bürünen akış ve bükülmeye büründüler.

“Bir heykeltıraş olarak, bu ağaçlarla mümkün olabilen mükemmel şekilden ve baştan ayağa kıvrımla dengeyi sağlayan bütünlükten çok keyif aldım,” diyen Laura Ellen Bacon ise sözlerine şöyle devam ediyor; “Bunun gerçek bir işbirliği olduğunu biliyorum. Hem Sebastian hem ben, tıpkı iki farklı rengin yeni bir gölge oluşturmak için birleşmesi gibi, biz de, şekil ve fonksiyon dillerimizi birleştirdik. Bana gelince, ben belki bir parfümü karıştırıp bir kabın içine dökmek gibi, biraz katı formda bir kapsama için bir yol bulmayı umuyordum. Ölçek, sağlamlık ve hassasiyeti kullanımımız ile, ahşabı özü gibi kullanmak mümkün oldu.”

Cox, İngiltere’nin ormanlık alanlarından elde edilen sürdürülebilir malzeme ile el yapımı mobilya yapımında tanınan bir isimdir. AHEC’in ilerici araştırmayla yürüttüğü Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) için duyduğu tutku Cox’u, AHEC’e götürmüştür. Thinkstep (eski PE Uluslararası) tarafından geliştirilen en son LCA modelleme tekniklerinin kullanıldığı ‘The Invisible Store of Happiness’ enstalasyonu, çevre dostudur ve tamamındaki karbon ayak izi, beşikten mezara bazda sadece 173 kg CO2 eşdeğerdir ki, bu rakam iPad Air 2’ninkinden bile azdır. Amerika’daki orman kaynakları öyle büyüktür ki, enstalasyonun başından sonuna kadar yürüdüğünüz zaman diliminde, burada kullanılan ağaçların yerine yenileri geçmiştir.

Cox; “Doğal yenilenme ile ABD ormanlarında ne kadar hızlı yerine konulma olduğunu hesaplamak için, AHEC ve ABD Orman Hizmetleri verilerini kullanabiliriz. Daha önce, Dilek Listesi Projesi (2014 Londra Tasarım Festivali) için kullandığımız kerestenin, Amerikan orman arazilerindeki hızlı geri dönüşümünü öğrendiğimde büyük hayranlık duymuştum. Tasarım topluluğunun, LCA değerlendirmesinden daha çok haberdar olması gerektiğine inanıyorum ve hepimizin tasarladığı ve yaptığı işlerde çevresel etkileri ölçme sorumluluğumuza sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum. Aynı şekilde, herkesi satın aldıkları ve evlerine soktukları ürünlerin çevresel etkilerini bilmeye hakları var. Bunun gibi projeler, LCA gibi şeylerin önemini göstermek adına çok önemlidir” dedi.

Bu kurulum için zorlu olan şey, her ikisi de, hem güzel hem de yeterince takdir görmeyen Amerikan sertağaçlarından olan akçaağaç ve kirazı ön plana çıkarmak ve bu iki türü kullanmanın çevresel faydalarıyla iletişim kurarak, onlardan üç boyutlu bir şekil yaratmaktı. AHEC, sert ağacın hem bir malzeme, hem de büyüyen bir kaynak olarak sürdürülebilirliğine dair algılara meydan okumak istiyordu. Bunun sonucunda AHEC, bu iki tutkulu ve ilginç tasarımcı tarafından gerçekleştirilen ve Londra’nın önemli merkezlerinden biri olan Aziz John’ın Emri önündeki kemerde yer alan enstalasyon ile insanların malzemeyi daha iyi anlamalarını sağlayarak, Amerikan sert ağaçlarıyla ilgili kullanımı teşvik etmeyi başarmıştır. Bu anlayış, işçilikten çevresel kaygılara her şeyi kapsamaktadır.

 


 

AHEC Hakkında

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir.

 


 

 

Sebastian Cox Hakkında

Sebastian, antik baltalık tekniğini kullanmasıyla ünlüdür.  Ağaçları bu şekilde kesmek ve yönetmek, keresteyi daha bereketli bir kaynak haline getirirken, daha sağlıklı ve çeşitlilik gösteren ormanlık alan elde edilmesine de yardımcı olmaktadır. İşlevsel ama basit formda, göze batmayan, hafif ve dayanıklı ürünler oluşturur. Çalışmaları aynı zamanda bağlantı noktalarını gösteren güçlü yapısının dışa vurumuyla, dürüst inşanın savunucusudur. Her bir parçayı elle imal ettiğinden, tasarımları CAD programından ziyade, tezgahta şekillenmektedir. Sanatçıyla ilgili daha detaylı bilgi için www.sebastiancox.co.uk adresini ziyaret edebilirsiniz.


 

Laura Ellen Bacon Hakkında

Laura Ellen Bacon, Derbyshire’dan yaşayan ve yine orada çalışan bir İngiliz sanatçıdır. Heykellerinin oluşturulmasındaki manzaralar arasında Chatsworth, Somerset House, Londra ve Roche Court’taki Yeni Sanat Merkezi yer almaktadır. Laura aynı zamanda, Sainsbury Merkezi, Norwich (2011), Jerwood Space, Londra (2010) ve Saatchi Gallery, Londra (2013) dahil olmak üzere önemli galeri merkezlerinin, iç tasarım uygulamalarını yaratmıştır. Laura Ellen Bacon ve eserleriyle ilgili daha detaylı bilgi için www.lauraellenbacon.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


 

Clerkenwell Tasarım Haftası Hakkında

Tasarım endüstrisi takviminin en sevilen olaylarından biri olan Clerkenwell Tasarım Haftası, Clerkenwell’in en köklü tasarım topluluğuya birlikte gerçekleşen ve üç gün süren, yıllık bir festivaldir. Altıncı yılında bulunan bu olay, giderek önemini artırmakta ve hem İngiltere hem de uluslararası tasarım topluluğu için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir vitrin haline gelmektedir. Geçtiğimiz yıl, İngiltere ve dünya genelinden 32.000’den fazla mimar ve tasarımcıları biraraya getiren organizasyona, 250 marka katılmıştır. Global işletmelerin Clerkenwell’e olan ilgisi bölgeyi, İngiltere’nin en önemli yaratıcılık ve yenilikçilik jeneratörü konumuna getirmiştir. Londra genelinde kolayca erişilebilir diğer sektörlere de sonsuz bir çeşitlilik sunan Clerkenwell, yeni medya ajansları, grafik ve etkileşimli tasarım stüdyoları ve 200’den fazla mimari ofisin evi haline gelmiştir. Buna ek olarak, Clerkenwell 60’tan fazla tasarım showroom mağazasına ev sahipliği yapmaktadır. Daha fazla bilgi için, lütfen www.clerkenwelldesignweek.com adresini ziyaret ediniz.