Türkiye mobilyası dünyadaki yükselişini sürdürüyor

2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hedefiyle çalışmalarını sürdüren mobilya sektörünün lokomotif örgütü Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED), birinci kuruluş yıldönümünü Türkiye ve sektör adına iddialı hedeflerle kutluyor.

Bu kapsamda, MOSFED Başkanlığının yanı sıra, İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevlerini de sürdüren Ahmet Güleç ile Federasyon üyesi Dernek başkanlarının 28 Temmuz 2015, Salı günü Taksim InterContinental Hotel’de gerçekleştirecekleri basın toplantısında,

– Türkiye mobilya sektörü 2015 ilk yarı ihracat rakamları ile ülke ve bölge değerlendirmeleri, dünyada mobilya sektörünün son durumu

– Geçtiğimiz hafta içinde açıklanan Center of Industrial Studies (CSIL)-2015 Global Mobilya Raporu

– 26-31 Ocak tarihleri arasında mobilya kültürümüzün oluşturulması ve tanıtılmasına bu yıl büyük bir ivme katması beklenen ve dünyanın sayılı mobilya fuarları arasında yer alan 12. İstanbul Mobilya Fuarı (CNR-İMOB) hazırlık çalışmaları

– Sektörel açısından Dünya’nın yükselen ve gerileyen pazarları ve arkasındaki dinamikler

– İran’la ilgili gelişme ve fırsatlar, bu ülkeye mobilya ihracatı için atılması gereken adımlar

– MOSFED’in kuruluşundan bugüne geçen bir yıl içinde gerçekleştirdiği çalışmalar ve hedefler

– Ekonomi gündemi ve mobilya sektörünü ilgilendiren çeşitli konular ve sunumlar kamuoyunun bilgisine sunulacak.

Tarih ve Saat : 28 Temmuz 2015, Salı

09.30: Kayıt-kahvaltı

10.30: Ahmet Güleç’in sunumu

Yer                  : InterContinental Hotel – Asker Ocağı Cad. No:1 Taksim, İstanbul


MOSFED hakkında

2014 yılı Temmuz ayında kuruluş işlemlerini tamamlayarak çalışmalarına hızlı bir şekilde başlayan Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED)’nun, bugün itibarıyla üye dernekleri Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği (MAKSDER), Mobilya Sanayicileri İthalat ve İhracatçıları Derneği (MOBDER), Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği (OMSİAD), Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve İşadamları Derneği (MUDER), Mobilya Sanayi ve İşadamları Derneği (MOBSAD), Bursa Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MOBSİAD), İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS), Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) ve Ankara Siteler Mobilya Üreticileri Derneği (ANSİMOD)’dir.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı olan Ahmet Güleç’in başkanlığını üstlendiği MOSFED’in Yönetim Kurulu Ercan Ata, Engin Küçük, Munis Tezbaşaran, Murat Tunç, Seyfi Cahit Ayaskan ve Mahmut Alak gibi sektörün tecrübeli isimlerinden oluşuyor.

Türkiye’yi mobilya sektöründe bir dünya markası haline getirmeyi hedefleyen MOSFED, aynı zamanda sektörün klavuzu olma misyonunu da üstlenmiş bir durumda. Bu yolda yapılacaklar listesinin en başında sektörün en büyük ihtiyacı olan tasarım bilincini ve inovasyon kültürünü benimsetmek, kaliteli ve katma değeri yüksek ürünleri ihraç etmek ve üretmek yer alıyor.


Ahmet Güleç hakkında

1970 yılında Şırnak’ta doğan Ahmet Güleç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1990 yılında mezun olmuştur.

İnegöl’de kurulu iki ayrı fabrikasıyla hizmete devam eden Nurhas Mobilya A.Ş.’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet GÜLEÇ, aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı olarak sektörle ilgili tüm gelişmelerin yakın takipçisidir.

Ahmet Güleç evli ve dört çocuk babasıdır.