(Erginoğlu & Çalışlar)’a Almanya’dan ICONIC Ödül!

Erginoğlu & Çalışlar, Almanya’nın en itibarlı ödül programlarından ICONIC Awards’un sahibi oldu. Bakü’de bulunan ‘New Power Station’ projesi ile 2015 yılı kazananları arasında yer almayı başaran Erginoğlu & Çalışlar böylece uluslararası platformdaki başarılarına bir yenisini ekledi.

Dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce projenin yarıştığı ICONIC Awards, disiplinlerarası etkileşime odaklanan ilk mimarlık ve tasarım yarışması olarak her yıl dünyanın en iyi projelerini seçiyor. German Design Council tarafından düzenlenen ICONIC Awards; tüm dünyadan iyi mimarlık örneklerini buluşturan bir zemin oluşturmayı amaçlıyor. Yaşam kalitesini zenginleştirme anlamında örnek teşkil eden projeleri değerlendirmeye alan ödül programı, vizyoner, sürdürülebilir tasarımların önemine dikkat çekerek, bu duyarlılıkla proje üreten mimarları, tasarımcıları, inşaat sektörü ve endüstrisini ödüllendiriyor.

Daha önceki yıllarda Zaha Hadid, Von Gerkan, Nabil Gholam gibi önemli mimarların kazandığı ICONIC Awards’un ödül töreni 3 Ekim 2015’te Münih Expo kapsamında gerçekleşecek.

ICONIC Awards 2015’te 1’incilik ödülüne değer bulunan Erginoğlu & Çalışlar, 2010 yılında gerçekleştirdiği Tuz Ambarı projesi ile Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) büyük ödülü kazanan ilk Türk mimarlık ofisi olmuştu.

Mimari alanında ödül kazanan ‘New Power Station’ projesi, Bakü’nün güney tarafında bulunan bir koyda, petrol platformlarında çalışan teknelerin doğal bir liman olarak yanaştığı, eski tersanenin bulunduğu bölgede yer alan binaların restorasyonu ve bu bölgenin master planını ele almaktadır.

1900’lü yılların başında Siemens tarafından yapılan enerji santrali binası, işlevini yitirmekle beraber, görkemli bir taş bina olarak bölgenin karakterini belirleyen bir etkiye sahiptir.

new power station

Masterplanın şekillendirilmesindeki en önemli unsur, mevcut “New Power Station” binalarının, istenilenin aksine, yıkılıp yeniden yapılması yerine, restore edilmesi ve bölgeye yeni bir kimlik kazandırılması yönünde verilen karardır. Bu doğrultuda binalar, Bakü’nün hızlı gelişimine paralel olarak doğan eğlence ve kültür mekânları ihtiyacına cevap verecek şekilde yeniden işlevlendirilmiştir.  ‘New Power Station’ binaları, farklı organizasyonlara imkân tanıyan, içerisinde; caz kulübü, kongre, seminer ve fuarların gerçekleşeceği çok amaçlı salonların bulunacağı bir yapı grubu olarak tasarlanmıştır.

 Proje Künyesi 
Tasarım Ekibi
İ. Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Fatih Kariptaş, Serhat Özkan, Zeynep Şankayanağı, Sezen Bilge, İdil S. Yücel, Füsun Seçer Kariptaş
İşveren
Pasha Construction
Proje Tarihi
2013
Yapım Tarihi
2013
Lokasyon
Baku / Azerbaycan
Adres
153 Neftchiler Aveaz 1010, Baku, Azerbaijan