[Proje] : Karaköy Loft

Proje Adı: KARAKÖY LOFT

KARAKÖY/ İSTANBUL, 2012

İç Mimari: ofist / YASEMİN ARPAÇ, SABAHATTİN EMİR

İşveren: Şahıs

 

Önde eski bir Ermeni kilisesi olan Getronagan, onun arkasında ise Galata Kulesi… Ofist tarafından projelendirilen 180 metrekarelik loft’un tasarımında, doğallık, kullanışlılık, rahatlık ve Karaköy’ün ruhu başrolde yer alıyor.

Uzun yıllardır İstanbul’un en işlek ticaret merkezlerinden biri olan, bugünlerde ise gün geçtikçe bir yenisi daha eklenen sanat galerileri, butikler, lokantalar ve otellerle şehrin aktüel yaşamının merkezi olmaya başlayan Karaköy semtinde, İç Mimar Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir ortaklığındaki Ofist tarafından projelendirilen çatı katı, orta yaşlarda bekar bir erkeğin kişiliğine, yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış.

Ev sahibinin yasam tarzı ve dinamik karakteri kadar Karaköy’ün en canlı sokaklarından birinde yer alıyor olması, loft dairenin tasarımında yapılan malzeme seçimlerinin ve alınan tasarım kararlarının en önemli belirleyicileri olmuş. Evin tasarımındaki anahtar sözcükler şunlar: Doğal, rahat ve kullanışlı…

Evin içine daha çok günışığı ve daha çok manzara alabilmek strüktürel yaklaşımın hedefi olmuş. Yapının ön cephesinde bulunan küçük pencere açıklıkları binanın eni boyunca genişletilmiş. Kullanılan kayar katlanır pencere sistemi açıldığında oturma odasının kendisini bir balkona dönüştürüyor. Geniş dikdörtgen bir pencere de çatı eğimine yerleştirilerek asma kata da ışık ve manzara sağlanmış.

Tasarımcıların mekanı tasarlarken genel yaklaşımı ise evi fonksiyonlarına göre hacimlere bölmektense, her biri kendi başına birkaç fonksiyonu karşılayan üç-dört ana fikir etrafında, tüm mekanı, bütünlüğünü bozmadan ele almak olmuş.

Kaba Yapı:

  • Tureks [salon zemin ve duvarı, tuvalet ve banyo duvarı]
  • Duravit [mutfak sıhhi tesisat]

Sirkülasyon: Şen Metal[merdiven basamak ve trabzanları]

Islak Hacim: Antonio Lupi [Musluk], Duravit [wc], Hansgrohe [Banyo Musluğu]

Mobilya ve Aksesuar: Aren Dekorasyon, Hürsan [şömine]

Proje Bilgi Kartı’nı pdf olarak indirmek için tıklayın; proje_kartı_5proje_karti_5