(Cosentino Group)’tan “House of Dekton”

Steffen Kehrle tarafından tasarlanan House of Dekton®, tamamen ultra ince Dekton yüzeyler ve çelik iskeletten oluşuyor. Panelleri iskelete bağlamak için kullanılan yeni yöntem sayesinde bağlantı noktaları görünmüyor.

İkonik bir yapı olan House of Dekton mimari ve tasarım yönüyle olduğu kadar, mükemmel dengeye sahip destek iskeletiyle de etkileyici. 14 kenarlı bir yapı olan evin tamamı, farklı boylarda 120’den fazla ve yüzey alanı 250 m2’yi aşan levha kullanılarak iç ve dış duvarlar, zemin, tavan, masa ve oturma alanı ultra ince Dekton yüzey kullanılarak oluşturuldu. Levhalarla iskeletin bağlantısı görünmüyor: köşkün ağırlık taşıyan kirişleri oluklu profiler ve askı olarak kullanılan çelik payandalardan oluşuyor. Yapı mühendisliği ve metal profil firmasıyla birlikte çalışan Steffen Kehrle Dekton levhaların çelik iskelete özel bir şekilde bağlanabileceği bir yol buldu: 1,2 cm’lik levhalara görünmez delikler açıldı ve özel bir yapışkanla yenler buraya yapıştırıldı. Böylece levhalar iskelete kolayca bağlanırken, bu yöntem evin tekrar sökülüp takılmasını da mümkün kılıyor.

Cosentino_House_of_Dekton_Visual (1)

Dekton levhalar su jetleriyle ve Dekton için geliştirilen döner testerelerle kesiliyor. Duvar ve zemine Dekton’un çeşitli özellikleri anlatan ikonlar gravür ile işlendi. Girişin her iki yanınandaki levhalara özel bir gravür daha işlendi. Steffen Kehrle tarafından House of Dekton için tasarlanan bu desen, Endülüs karo desenlerini andırıyor ve Cosentino’nun Güney İspanya’da yer alan merkezine gönderme yapıyor. Gravürler Dekton levhaların kişiselleştirme yollarından sadece birini temsil ediyor. Cosentino Grup Ar-Ge’si tarafından geliştirilen inovatif “Parça Külçeleme Teknolojisi” sayesinde geniş yüzeyler (1,44 x 3,20 m’ye kadar) her renkte ve özel uygulamalarla üretilebiliyor.

HouseofDekton_MakingOf_PicsbyAtelierSteffenKehrle (2)

Işık kubbesi House of Dekton’un en çarpıcı özelliklerinden birisi. Çatıyı oluşturan 14 levha ortada 1,5 metrelik bir açıklık bırakacak şekilde birleşiyor. Bu orta bölüme yerleştirilen floresan aydınlatma gökyüzü gibi hiçbir gölge oluşturmadan yapıyı aydınlatıyor. Ayarlanabilir aydınlık seviyesiyle evde farklı atmosferler yaratılabilirken özellikle düşük aydınlık seviyelerinde evin heykelsi havası vurgulanıyor. Dekton Evi 4,55 m yüksekliğinde, 6,5 m çapında ve 10,075 kg ağırlığındadır.

“House of Dekton®“ Proje Ortakları:

Yapı mühendisliği: Ingenieurbüro Karl Wagner, Herrsching/Ammersee

Metal işleri: Ludwig Michl GmbH, Waakirchen

Taş işleme: Marmor-Center GmbH, Römhild

Tasarım ve Proje Yönetimi: Steffen Kehrle, Munich