Yurt Yatırımcılığında Dünyayla Yarışacağız!

Türkiye’de sayıları hızla artan üniversiteler karşısında öğrenci yurtları yetersiz kalıyor. Özellikle Avrupa’da ön planda olan nitelikli yurt yatırımcılığı Türkiye’de de kendini göstermeye başladı. Bu alanda yatırımlar hız kazanırken, hizmet kalitesi de dünya ile yarışır hale geldi.

Türkiye’de açılan üniversitelere neredeyse her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Son yıllarda hızla artan üniversite sayısı yurt ihtiyacını da beraberinde getirdi. Gayrimenkul sektörü de gözlerini öğrenci yurtlarına çevirmiş durumda. Fakat mevcut durum talebi ne kadar karşılayabiliyor? Özellikle 9’u devlet 41’i özel olmak üzere toplamda 50 üniversitenin bulunduğu İstanbul’daki yurtlar öğrencilere nitelikli hizmet sunabiliyor mu? Bu sorulara cevap veren Avrupa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Giray, “Üniversitelerin yoğun olarak yapılandığı her yer potansiyel taşıyor. Önemi henüz anlaşılamamış olan öğrenci yurtları, orta vadede yatırımcıların gözdesi haline geldi. Fakat sadece binayı inşa etmek yeterli değil. Bu alanda var olan talebi canlı tutabilmek için öğrencilerin beklentilerine göre nitelikli hizmet vermek yani yurt işletmeciliğini bilmek ve önemsemek şart” diyor.

Fransa’da Ders Olarak Okutuluyor

Peki Türkiye, dünyadaki yurt yatırımcılığına karşın trendleri yakalayabiliyor mu? Giray, Fransa ve İsviçre’de yurt işletmeciliğinin üniversitelerde okutulan bir dal olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Bu alanda yurt dışında büyük bir gelişim söz konusu. Özellikle Fransa ve İsviçre’nin bu konuda çok iyi olduğunu görüyoruz. Bu ülkelerde yurt işletmeciliği üniversitede okutulan bir eğitim dalı. Son yıllarda yurtlarda trend, renkler ve çevrecilik üzerine. Çevreci yurt binaları ilgi görmekte yurt dışında. Bizim gideceğimiz daha çok yol var. Her ilde bir üniversitemiz var. Başta İstanbul olmak üzere öğrenciler için kampüs yakınında olan heryer yurt yatırımı için uygun. İnşaat alanında ülkemizin gösterdiği başarıyı hizmet alanında da desteklersek bu konuda çok daha hızlı yol alabiliriz.”

Konforist Edu Suites ile Örnek Olmak ve Öncülük Etmek İstiyoruz

 

Konforist Cafe
Konforist Cafe
Konforist Gentleman
Konforist Gentleman

Modern mimari tasarımı, dekorasyonu ve sunduğu hizmetler ile Türkiye’nin en konforlu özel öğrenci yurdu olan Konforist Edu Suites‘i hayata geçiren Avrupa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Giray, verilen hizmet ve yaşatılan konfor konusunda iddialı olduklarını vurguluyor. Giray, öğrencilerin taleplerinden yola çıktıklarını belirterek “Türkiye’de henüz bu konseptte başka bir yurt daha yok. Bu konsepti sınır tanımadan daha da geliştirerek öğrenciler için en iyisini yapmaya devam edeceğiz. İhtiyaca göre en ince ayrıntısına kadar öğrencilerin talepleri ve uzmanların onayı alınarak yapılandırılmış Konforist için sosyal yaşam alanları çok önemli. Biz geçici bir konaklama mekanı olmak değil, öğrencilerin akademik kariyerinde destek olan bir motivasyon ve yaşam merkezi olmak amacındayız. Hedefimiz yurt işletmeciliği konusunda dünya trendlerini ülkemize getirmek, sektörün önünü açmak ve örnek olmak” diyor.

Konforist Vpı Oda 2
Konforist VIP Oda

20 Milyon TL Yatırımla Her Yıl Bir Yurt Hedefi

Türkiye’nin en konforlu özel öğrenci yurdu Konforist Edu Suites, geçen yıl İstanbul’da açtığı kız öğrenci yurdunun gördüğü yoğun ilgiden sonra ikinci yurdu erkek öğrenciler için hizmete sokuyor. Geçen yıl hayata geçirilen kız yurdu için 20 milyon TL’lik yatırım yapan Avrupa Şirketler Grubu, erkek yurdu projesi Temmuz ayında sona erecek. Yurt yeni eğitim ve öğretim yılında hizmet vermeye başlayacak. İlk olarak İstanbul’daki yoğun talebi karşılamak üzere çalıştıklarını belirten Giray, “Her yıl bir yurt açma hedefindeyiz. İkinci yılımızda İstanbul’da aynı bölgede ikinci yurdumuzu açıyoruz. Önümüzdeki yıl da önceliğimiz İstanbul olacak. Sonrasında ise Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye genelinde yaygınlaşmayı planlıyoruz” dedi.

Ediz Giray
Ediz Giray