Kolman Boye Mimarları, (BENCHMARK) ve (AHEC) ile Milano’daki El Yapımı (WALLPAPER*) için EŞSİZ bir gıda dağıtım deneyimi

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), 2015 El Yapımı Wallpaper* için ısmarlanan ve ‘Rotunda Serotina’ adını taşıyan, yemek tabaklarından oluşan kule yapısındaki sergi projesi için, Kolman Boye mimarları ve Benchmark mobilyacılarıyla bir araya geldi. Kolman Boye’un Danimarkalı/İsveç mimarları, yerel bistro T’a Milano’nun ücretsiz iştah açıcı bisküvilerinin servis edileceği şekerci mağazası konseptini tasarlamak için, Wallpaper* tarafından davet edildiler. Wallpaper* yapının inşasında, ahşapla ilgili eşsiz bilgiye sahip firma Benchmark’ın tasarımcıları ve Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği AHEC ile işbirliği yaptı. Tamamı Amerikan kiraz (Prunus serotina) ile yapılmış olan enstalasyon, beş gün boyunca (14-18 Nisan 2015) Wallpaper* Arcade kapsamında büyük bir başarıya imza attı.

Kolman Boye Mimarları, Benchmark ve AHEC- MİLANO'daki El Yapımı WALLPAPER* için eşsiz bir gıda dağıtım deneyimi yaratmak amacıyla işbirliği yaptılar!-1

Kolman Boye Mimarları, Benchmark ve AHEC- MİLANO'daki El Yapımı WALLPAPER* için eşsiz bir gıda dağıtım deneyimi yaratmak amacıyla işbirliği yaptılar!-2

Rafların yüksek sütunları, her rafın ölçekli şekilde taşınabilmesi için, tek bir merdivenin yapı etrafında kayar haliyle, silindir bir model olarak ayarlanmıştı. Ziyaretçilerinin sergideki sınırlı sayıdaki örnekleri anı olarak eve alıp götürebilmeleri için, Rotunda’nın her bir rafında kiraz ağacından yapılmış çerez tepsileri yer almaktaydı. Toplam 526 tane olan tepsilerin hepsi, coşkulu ziyaretçiler tarafından üç saatten az bir zamanda kapışıldı. Çapı 3,7m ve yüksekliği de aynı olan bu hafif ağırlıklı yedek yapı, gerçek bir mobilya parçası değildi. Bunu bilen AHEC, yapısal değerlendirme ve prototip testlerini yürütmeleri için, daha önce aralarında ‘Timber Wave’ (Ahşap Dalga) ve ‘Endless Stair’ (Sonsuzluk Merdiveni) gibi bir çok AHEC projesinde yer alan Arup mühendislerine danışmıştır.

“Rotunda ‘iskeleti’ oluşumunda, 1008 eki birarada tutan toplam 3084 parçayla birlikte, yüzey tabakası için, çivi, vida ya da tutkal kullanılmadan monte edilen 528 tepsi kullandık. Bu harika bir dolap yapımı olduğu kadar, yetenekli ustalarımızın beceri ve tekniklerini büyük çaplı kullanma şansı yakaladıkları bir projedir” diyen Benchmark Kurucu Ortağı Sean Sutcliffe, sözlerine şöyle devam etti: “Bir zanaatkarın bakış açısıyla, kiraz ahşabın kullanım güzelliği var ve muhteşem ipeksi dokusuyla işi tamamlıyor. Bir meyve ağacı olarak, tarih boyunca değerli olmuştur ve şimdi de değerli olmalıdır. Moda kurbanı olmuş bu ağacı, orman endüstrisinin 100 yıllık ekim ve kesme planı kurtaracaktır. Rotunda Serotina, bizlerin mobilya yapma endüstrisinde yaygınlaşmasını umduğumuz Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi çalışmalarımızın bir devamıdır.”

Bu özel projenin mimarları, iskelet yapılarda ilham buldukları gibi, eski moda genel mağaza tasarımından da etkilenmişlerdir. Kurulum için, aşırı boyutlarda eczacı rafları aldılar. Erik Kolman Janouch ile birlikte baş mimarlardan biri olan Victor Boye Julebäk, “Kocaman bir mekan için gerçekten güçlü bir şeye ihtiyaç vardı,” dedi ve ekledi, “Belki biraz da abartmış olabiliriz.” Mimarlar yapıyı, “deri” olarak hizmet eden tepsiler ve bir set “kemikler”e benzettiler. Julebäk, “Cildi vererek, sadece kemiklerin kalması fikrini sevdik. Kiraz parçaların nerdeyse koreografik bir şekilde ziyaretçiler tarafından alınmasıyla, yapının yavaş yavaş parçalanmasına tanıklık etmek güzel bir deneyim. Tıpkı yavaş yavaş boşalan büyük benzin depoları gibi” dedi.

“Kırmızı kerestenin çarpıcı soluk pembemsi rengini daha önce çevrelerinde görmeye alışık olmayanlar için Prunus serotina, tam anlamıyla bir yenilikti. Geleneksel kırmızımsılık gitmiş, kirazın lake çağrışımları vardı. Ahşabın çağdaş gözenekli görünümü, ham ve sağlam ahşap ile güzelce uyum içindeydi” açıklamasını yapan Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya için AHEC Direktörü Roderick Wiles, şunları ekledi; “Amerikan siyah kiraz dünyanın en hızlı büyüyen ılıman sert ağaçların biri olarak, doğal yenileyici yapısı ve zengin kırmızımsı-kahverengi bir renge dönüşerek gerçekleşen çarpıcı yaşlanma özelliklerine karşın az kullanılmaktadır. Kirazın sürdürülebilirlik özelliği, muhtemelen her zaman, ısmarlama ve endüstriyel mobilya üreticileri tarafından tercih edilebileceği anlamına geliyor. Milan’daki Salone del Mobile fuarında, kiraza odaklanmış olmamız ise, bu çok önemli sertağaç türü için yepyeni bir sayfa açacak bir dönüm noktası olacağına işaret ediyor. ”

Rotunda Serotina, AHEC’in 2015 yılında kiraz türünü onurlandıracağı projelerden biridir. Roderick Wiles’a göre, piyasa talebi ve orman dinamiği arasında bir denge kurulması, gerçek sürdürülebilirliği sağlamak hususunda esastır. Halihazırda mobilya tasarımcılarının kirazı yapım materyali olarak defalarca değerlendirmesi göstergelerine dayanarak, kirazın yakın gelecekte, mimari moda haline yol açacak bir seçim malzemesi olması beklenmektedir. Wiles, kirazın tornaya yatkınlığı ve buhar virajlarıyla kolaylıkla döner özellikleri göz önüne alındığında, bu sürdürülebilir ve çok yönlü ahşap türünün muhteşem bir dönüş yapacağını düşünüyor. Proje için kullanılan tüm kiraz hammaddesi, aralarında Wheeland Lumber Company; Bingaman & Son Lumber; Cersosimo Lumber Co; Allegheny Wood Products; Blue Ridge Lumber; ve J & J Log and Lumber gibi isimlerin yer aldığı AHEC üyeleri tarafından bağışlanırken, keresteler de Morgan Timber and NHG Timber tarafından sağlandı.

Rotunda Serotina’nın, thinkstep danışmanları (eskiden uluslararası PE olarak bilinen şirket) tarafından ve AHEC’in Amerikan sertağaçlarıyla ilgili çığır açan LCA çalışmasıyla birlikte, Benchmark’ın üretim süreci verilerinden oluşturulan, kendine özel tam kapsamlı bir Çevresel Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) bulunuyor. Rotunda’daki Amerikan kirazının baskınlığı ve buna karşılık, diğer enerji yoğun materyallerin sınırlı kullanımı, çok güçlü bir çevresel profile katkıda bulunmaktadır. Çok arzulanan ve son yıllarda atıl olmasına karşın ABD ormanlarında hazır bulunan kirazın, Rotunda üretiminde kullanılması için hasat edilen miktarının yeniden büyümesi, ABD ormanlarında bir dakikadan az sürmektedir. Bu hesaplamaya bağlı olarak, Rotunda’nın beşikten mezara bazda karbon nötr olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, bir ton civarındaki CO2 eşdeğeri, Rotunda’nın ana yapısına denktir ve tepsiler içinde 295kg olarak birikmektedir.

Kolman Boye Mimarları, Benchmark ve AHEC- MİLANO'daki El Yapımı WALLPAPER* için eşsiz bir gıda dağıtım deneyimi yaratmak amacıyla işbirliği yaptılar!-3


 

AHEC Hakkında:

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için www.americanhardwood.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kolman Boye Hakkında

Kolman Boye Mimarlarlık, çeşitli projeler üzerinde işbirliği sonrasında Erik Kolman Janouch ve Victor Boye Julebäk tarafından 2013 yılında kuruldu. Uygulamada, inşaat ve malzeme soruşturması ile akademik çalışmaların kavranmasına dayanan araştırma temelli bir yaklaşıma sahiptir. Projeler, tecrübe, kültürel miras ve mimarlığın fiziksel özelliklerine duyarlılıkla bilgilendirilmektedir. Daha detaylı bilgi için www.kolmanboye.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Benchmark Hakkında

Benchmark zanaatkârlar ve tasarımcıların lider bir şirketi olarak, 30 yıl önce Terence Conran ve Sean Sutcliffe tarafından kurulmuştur. West Berkshire’daki bir çiftlikten dönüştürülmüş merkezde bulunan şirketin ekibi, 40.000 metrekarelik alandaki ahşap freze, marangozluk, ahşap kaplama, püskürtme, uzman metal işleme ve döşeme atölyelerinin yanı sıra tasarım stüdyosu ve showroomu ile 50 daha güçlüdür. Benchmark ağırlıklı olarak, oteller, restoranlar, kamu binaları, ofisler ve özel konutlar ile çalışmaktadır. Daha fazla bilgi için www.benchmarkfurniture.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 Hakkında

Wallpaper*, gerçek anlamda uluslararası olan, zeki içeriğiyle son derece etkili, dünyanın en önemli tasarım ve stil dergisidir. Wallpaper* dergisinin, 93 ülkede okuyucuları vardır ve dünya genelindeki elit tasarımlara ulaşmada benzersiz bir başarısı söz konusudur. Farklı temalı konularıyla yılda 12 sayı basılan, her ay farklı bir sanatçı veya tasarımcının sınırlı sayıdaki kapağının yer aldığı Wallpaper* dergisinin, 1.15milyondan fazla Twitter takipçisi vardır ve aylık yayınlanan iPad sürümü ile, bir stil kutsal kitabından, uluslararası tanınan bir markaya dönüşmüştür.