Heybeliada Ruhban Okulu’nun Hikâyesi Film Oldu!

Belgesel fotoğrafçı ve sinema yönetmeni Alberto Modiano imzası taşıyan “Heybeliada Ruhban Okulu” kitabının ilham verdiği “Ümit Tepesi: Heybeliada Ruhban Okulu ve Mezunları” belgeseli, Adalar Vakfı ve Özel Zoğrafyon Rum Lisesi iş birliğiyle düzenlenen etkinlik kapsamında 18 Kasım 2023 saat 18.00’da izleyicileriyle buluşuyor.


“Ümit Tepesi: Heybeliada Ruhban Okulu ve Mezunları”
Belgesel

Yönetmen: Alberto Modiano
Sanat Yönetmeni: Tülin Balcıoğlu
Tarih: 18 Kasım 2023 | Saat: 18.00
Yer: Beyoğlu Özel Rum Zoğrafyon Lisesi, Beyoğlu / İstanbul


Belgesel fotoğrafçısı, sinema yönetmeni ve yazar Alberto Modiano’nun çektiği fotoğraflardan oluşan ve 2023 yılı yaz aylarında Adalar Vakfı bünyesindeki Adalı Yayınları tarafından yayınlanan “Heybeliada Ruhban Okulu” kitabı, 26-27 Ağustos’ta Büyükada’da gerçekleşen “Adalı Yazarlar, Adaları Yazanlar” edebiyat etkinliğinde ilk kez okurlarıyla buluştu. Modiano’yu bu eser için teşvik eden, Laki Vingas’ın önsözünü kaleme aldığı kitap, Heybeliada Ruhban Okulu mezunu, felsefe profesörü Konstantin Delikostas’ın yazısının yanı sıra Salih İnci’nin de okuldaki eğitim üzerine yazısını içeriyor.

Bir süre Ruhban Okulu’nda kalarak, kitap üzerinde çalışan Modiano, 1983 yılından bu yana fotoğrafla ilgileniyor. Yirmi küsur yıllık fotoğraf tarihi geçmişinden sonra belgesel fotoğrafa yönelen sanatçı, 2018 yılında belgesel sinemacı olarak mezun oldu.

Heybeliada Ruhban Okulu’nu konu eden film ise “Ümit Tepesi” başlığını taşıyor. 2016 yılında belgesel fotoğraflarla başlayan öyküye daha sonra film yapma düşüncesiyle devam eden Mdiano, filmin oluşum sürecinde Türkiye’den 14 kişiyle görüşürken, Atina’da bulunan HRO mezunlar derneğinin buluşmasında da 13 kişiyle daha görüşme yaparak filmi tamamladı.
Adalar Vakfı ve Özel Zoğrafyon Rum Lisesi iş birliğiyle düzenlenen kitap tanıtımı ve film galası, 18 Kasım 2023 Cumartesi günü saat 18.00’da Heybeliada Ruhban Okulu’nun da mimarı Periklis D.Fotiadis’in İstanbul’a kazandırdığı bir diğer okul olan Beyoğlu Özel Rum Zoğrafyon Lisesi’nde gerçekleşecek.