Ekber Sürsal’ın “Kent Katmanları” Sergisi Karaköy (Artgalerim)’de Açılıyor!

Ekber Sürsal, Deprem

Heykeltıraş Ekber Sürsal, “Kent Katmanları” adını verdiği çalışmalarını 16 Kasım’dan itibaren Karaköy Artgalerim’de sanatseverlerle buluşturuyor. Tamamı geri dönüşüm malzemeleriyle yaratılmış eserler hem biçim hem içerik olarak çok katmanlılığa açılıyor. 


“Kent Katmanları”
Sergi

Sanatçı: Ekber Sürsal
Tarih: 16 Kasım – 9 Aralık 2023
Yer: Artgalerim, Karaköy, Beyoğlu / İstanbul


“Kent Katmanları”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Meydanları, caddeleri, tarihi yapılarıyla bunlara eklenen binalar yığınıyla yaşadığımız kentlerde hep imgelerin peşindeyiz. Akıp giden yaşamı her birimiz kendi bakış açımızla izliyoruz ve kentin sokaklarından her seferinde bambaşka izlenimlerle geçiyoruz. Üst üste geçirilmiş giysiler gibi katmanlarla yüklü yapıları uydu mu uymadı mı diye sorgulamıyoruz. Ekber Sürsal, ‘Kent Katmanları’ adını verdiği sergisinde karşımıza koyduğu girift formlarla, kendi rehberliğimizde kişisel bir imge yolculuğuna çağırıyor bizi.

Sanatçı, ‘Kent Katmanları’ isimli çalışmalarıyla ‘Her şeyi bir arada tutan şey boşluktur’ diyen John Berger’dan ilham almış. Ve Sürsal’ın, sergilediği eserlere her bakışta kendi hikayemizi bir katman daha görselleştiriyoruz. Sanatçının geri dönüşüm malzemelerini değerlendirerek girift biçimde istiflediği illüstrasyonları cisimleştirerek, cesur ve baskın renklerle heykele dönüştürdüğü bir yapıt serisi ‘Kent Katmanları.’ Bütüne bakıldığında sembolik bir kurguyu öne çıkarıyor.

Eserlerinde poliüretan türevi ve sıra dışı malzemeler kullanan Sürsal’ın bu serisi büyük boyutlarıyla tezat oluşturacak kadar hafif. Sürsal, Kent Katmanları’nın içine bazen bilerek, bazen sezgisel olarak yerleştirdiği objelerle, iç içe geçmiş sayısız öykü malzemesi sunuyor izleyicisine. Bir hikâye anlatıcısı olmaktansa, yarattığı formlarla izleyiciyi kendi hikâyeleri içine çekmeyi tercih ediyor.”