“Çernobil ve Nükleer Felaketin Güncelliği” Etkinliği 20 Kasım’da MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde Gerçekleşecek!

Can Candan, Cemil Aksu, Emin Altan ve Pınar Demircan’ın konuşmacıları arasında yer aldığı “Çernobil ve Nükleer Felaketin Güncelliği” başlıklı Manifold etkinliği, 20 Kasım Pazartesi günü MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde düzenlenecek.


“Çernobil ve Nükleer Felaketin Güncelliği”

Konuşmacılar: Can Candan, Cemil Aksu, Emin Altan, Pınar Demircan
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz
Tarih:
20 Kasım 2023 Pazartesi | Saat: 16.30–18.00
Yer: MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Hangar, Huzur Mah., Maslak Ayazağa Cad., No: 4, Sarıyer/İstanbul


Etkinlik Tanıtım Metninden:

“Mersin Akkuyu’da 1976’dan bu yana kurulması için çalışılan Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin 2024 yılı içinde elektrik üretimine başlaması bekleniyor. Dünyada halihazırda aktif olan yüzlerce santralin yanı sıra inşası süren pek çok yeni reaktör mevcut.

Nükleer atık sorunu çözümlenemez, aşırı hava olayları ve mega yangınlar santralleri tehdit eder, kuraklık nedeniyle düşen su seviyeleri reaktörlerin soğutulamaması ihtimali yaratır, Ukrayna savaşında görüldüğü üzere nükleer güç santralleri dünyayı saran savaşların ortasında hem hedefe hem de silaha dönüşme riski taşırken, nükleer enerji nasıl oldu da vazgeçilemez bir güç oldu?

Nükleer, iklim krizine bir çözüm mü, yoksa krizin bir parçası mı?”

Türkiye’nin nükleer hikâyelerini anlatacak uzun metraj belgesel Nükleer Alaturka üzerinde çalışan Can Candan, Çernobil kitabının editörü ve yazarlarından aktivist Cemil Aksu, 2015-2020 yılları arasında Çernobil’e defalarca giderek nükleer felaketin etkilerini kentsel ortamdan doğaya tüm ayrıntılarıyla gözlemleyen ve kendine özgü bir fotoğraf diliyle aktaran
Emin Altan ve nükleer santraller ile toplumsal mücadeleye odaklanan doktorasını bu yıl tamamlamış olan Pınar Demircan, Çernobil’i ve nükleer felaketin güncelliğini konuşacak.

Emin Altan’ın Türkçesi Ceylan Yayınları, İngilizcesi Manifold tarafından Kasım ayında yayımlanan Çernobil adlı kitabı vesilesiyle gerçekleşen etkinlik, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Etkinlik iletişim adresi: manifold@manifold.press