(Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi)’nde “Haşim Nur Gürel Anısına: Sığ Sularda Derin Hayaller” Sergisi

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Haşim Nur Gürel’in vefatının birinci yılı için “Haşim Nur Gürel Anısına: Sığ Sularda Derin Hayaller” adlı bir anma sergisi düzenliyor. 12 Ocak’a kadar sürecek sergide, Gürel’in farklı yönlerini ortaya koyan belgelere ve eserlerinden bir seçkiye yer verilecek.


“Haşim Nur Gürel Anısına: Sığ Sularda Derin Hayaller”
Sergi

Küratör: Billur Tansel
Tarih:
1 Kasım 2023 – 12 Ocak 2024
Yer: Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Maslak / İstanbul


Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, 2010 – 2022 seneleri arasında Müze’ye Yönetim ve Danışma Kurulu Üyesi ve küratör olarak; yaşamı boyunca da Türkiye’de çağdaş sanata; galerici, sanatçı, sanat yazarı, sanat danışmanı ve küratör olarak katkılarda bulunan, Haşim Nur Gürel‘in vefatının birinci yılını sergi ve etkinliklerle anıyor.

Küratörlüğünü Billur Tansel’in üstlendiği “Haşim Nur Gürel Anısına: Sığ Sularda Derin Hayaller” adlı retrospektif sergi, sanatçının 17 yaşında Robert Kolej’de yaptığı ilk soyut sergisinden hayatının son dönemine kadar farklı tekniklerle ürettiği resim, seramik, heykel ve enstalasyondan oluşan yapıtlarından bir seçki sunuyor. Sergi, sanatçının sanat anlayışının gelişim sürecine ve sanat dünyasına seyahat ve “renkli” bir gözlem imkânı veriyor. Sakin, sessiz, bilge, mütevazi duruşuyla tanınan Gürel’in iç dünyasının değişken, canlı, zengin renkleri, dokuları ve barındırdığı resimleri sergide bir araya geliyor.

Haşim Nur Gürel’in kendi sözleriyle:

“Sürpriz arayışımın – her resimde farklı büyüler yakalama istemimin önemli bir bileşeni üzerine resim yaptığım karton, kontrplak, tuval, duralit, ham keten, jüt gibi zemin malzemeleri öne çıkmakta… Ressamın o anki duygularına göre kurmak istediği imgenin özelliklerine göre, üzerinde yola çıkacağı zemini, boyaları, kullanacağı fırçaları, spatulaları, sürüş biçimlerini ve de resim icrasını her seferinde gözden geçirmesinin doğru olacağını düşünüyorum.”

Bir arşiv niteliği de taşıyan sergi, Haşim Nur Gürel’in 1983-1996 seneleri arasında görsellik üzerine yazmış olduğu yazılarını derleyip, 1996’da yayınlamış olduğu “Sığ Sularda Sanat ve Siyaset” kitabına bir referans mahiyetinde adını alıyor. Kendi ifadesiyle, görsel sanatların güncel alanlarını, farklı bakış açılarından gözlemleyerek genç sanatçı ve yeni koleksiyoner adaylarına okunabilir bir dil ile ulaştırabilme çabası içerisinde yazmış olduğu bu kitapta, büyük tutkusu olan ve kırk yıla yakın bir süredir kendi keşfetmiş ve çok iyi tanımış olduğu denizaltı dünyasının sığ sularını referans olarak alıyor.


Haşim Nur Gürel
1959-1967 yıllarında, “Tavanarası Ressamları”ndan Seta Hidiş’ten resim ve sanat tarihi dersleri aldı. 1966’da ilk kişisel resim sergisini gerçekleştirdi. 1972’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Mimarlık mesleğinin tüm dallarında çalıştı. 1983’ten günümüze sürdürdüğü sanat eleştirisi ve sergi metni yazılarının bir bölümünü “Salyangoz Satıcılarının Seyir Defteri” (1992), “Portre” (1993), “Sığ Sularda Sanat ve Siyaset” (1996) ve “Muhayyel Müze” adlı kitaplarında topladı.

İstanbul Modern’in kuruluşunda ve 2004 – 2008 döneminde çok sayıda serginin gerçekleştirilmesinde küratör olarak görev aldı. 1998 – 2010 yıllarında Eczacıbaşı Holding Sanat Danışmanı ve Eczacıbaşı Sanal Müze Yöneticisi görevlerini üstlendi. 1998 – 2015 yılları arasında Tüyap Artist Sanat Fuarı Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. Ressam olarak, 40’tan fazla kişisel ve karma sergi gerçekleştirdi. 2010 – 2022 seneleri arasında Elgiz Müzesi’ne Yönetim ve Danışma Kurulu Üyesi ve Küratör olarak katkıda bulundu. “Teras Sergileri”nin başlatılmasında ve bu sergilerin sürekliliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynayan Gürel, 2022 yılına kadar “Teras Sergileri” seçici kurulunda görev aldı. Küratörlüğünü yaptığı sergilerden bazıları: ‘Abdurrahman Öztoprak Anısına’, “Genç Koleksiyonerler”, “Plaza Çalışanı”, “Rahmi Aksungur: EU 48/6/N” (31 Ekim 2016 – 4 Şubat 2017). Hayallerinin ve ideallerinin peşinden koşan Haşim Nur Gürel, 4 Ekim 2022 tarihinde arkasında birçok eser, yazı ve proje bırakarak vefat etti.