[Proje]: Ilıca Evi

Proje Adı: ILICA EVİ
İZMİR, 2022
İç Mimari: MAS MİMARLIK
İşveren: MEHMET ÖNEN
Fotoğrafçı: EGEMEN KARAKAYA

MAS Mimarlık’ın iç mimarisini üstlendiği “Ilıca Evi”, 2022 yılında tamamlandı. İzmir, Çeşme’de bulunan konut projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

Çeşme’nin Ilıca sahilinde mevcut bir yapı içerisinde, iki katta toplam 135 m² kapalı alan ile 50 m² açık alanı kapsayan proje, İstanbul’da yaşayan çocuklu bir ailenin ikinci evi olarak iç ve dış dünyanın birlikte deneyimlenebildiği samimi, işlevsel ve her yaştan bireyin hem kendine özel alanlar keşfedebildiği hem de tüm ailenin bir arada olma hissini besleyecek bir mekân yaratma isteği ile hayata geçirilmiştir.

Dört mevsim kullanımın öngörüldüğü projenin tasarım yaklaşımının odağında mekânsal zenginlik ile kullanıcı ihtiyaçları arasındaki denge yer alır. Giriş kapısından girildiği andan itibaren evin manzaraya dönük geniş, açık bir yaşam alanı hissini muhafaza etmek için mutfak dolapları, misafir tuvaleti ve bakıcı odası gibi ihtiyaçlar dairesel hatlar ile yumuşatılmış bir kütle içerisine yerleştirilerek ferah bir ana mekân kurgusu oluşturulmuş, planın odağında iki katı bir araya getiren bir galeri boşluğu yaratılmıştır. İki katı birbirine bağlayan merdiven kütlesi, altında depo alanları ve önünde merdivenin uzantısı olarak cepheye kadar devam eden bir sedir oturma alanı ile desteklenerek evin çok yönlü kullanımını pekiştiren mimari bir öğe şeklinde tasarlanmıştır. Zemin malzemesi olarak tercih edilen geniş ebatlı kumtaşı, teras alanında da devam ederek iç mekân ve dış mekân arasındaki süreklilik hissinin kuvvetlendirilmesi hedeflenmiştir. Alçak ve modüler birimlerden oluşan oturma grubu isteğe göre yer değiştirilebilen, konforlu ve esnek bir yaşam kurgusu sunarken galeri boşluğunun altında yer alan yemek masası, yerine özgü bir eleman tasarlanarak tüm aileyi bir araya getiren bir buluşma noktası olarak vurgulanmıştır.

Üst katta yer alan yatak odalarıyla ıslak hacimlerde sürgü kapılar ve yüksek bant pencereler vasıtasıyla kullanımda olmadıkları hallerde dış cepheden kat holüne gün ışığının sızması ve mekânsal geçirgenliğin arttırılması hedeflenmiş, ahşap ve mermer gibi doğal malzemeler kullanılarak evin yalın ve sıcak atmosferini destekleyecek bir dil bütünlüğü gözetilmiştir. Dolap ve sabit mobilyalar her odanın kullanıcısının bireysel istekleri doğrultusunda özel olarak tasarlanarak mekânın kullanıcıları ile konforlu bir uyum içerisinde var olabileceği bir kurgu yaratılmıştır.

Açık tonlu doğal meşe kaplama, patineli kumtaşı, honlu mermer, keten tekstil öğeler ve gofrato boyalı beyaz metal gibi materyaller tercih edilerek aydınlık, güncel ve abartısız bir atmosfer yaratılmak istenmiş; malzemelerin de evin kullanıcıları ile birlikte yaşayarak karakterli bir şekilde yıllanabileceği uzun vadeli bir yaşam alanı oluşturulmak istenmiştir.


Aydınlatma

 • Arturo Álvarez [Mytilus Serisi]
 • Flos

Mobilya Aksesuar

 • C/RO [Yemek Masası Sandalyeleri]
 • Fusta Mobilya [MAS Özel Tasarımı Kanepe]
 • MAS [Özel Üretim; Tüm Sabit Mobilyalar, Masa & Sehpalar]

Islak Hacim

 • Stoneline [Kireçtaşı, Omniar Beige; Banyolar, Yatak Odaları, Yaşam
  Alanları, Mutfak ve Teras Zemin Malzemesi]
 • Stoneline [Mermer, Calacatta Vogue; Banyo Duvar Yüzeyleri]
 • VitrA [Origin Serisi, Batarya & Aksesuar]
 • VitrA [Vitrifiye]