(Borusan Contemporary)’de “Dijital Mitolojiler” Sergisi…

Niko Luoma, Bir Kürenin Projeksiyonu I, 2014. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu. Görsel: Hadiye Cangökçe.

Necmi Sönmez küratörlüğünde, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan bir seçki sunan “Dijital Mitolojiler” adlı sergi, 18 Ağustos 2024 tarihine kadar Borusan Contemporary’de ziyaretçileri ile buluşuyor.


“Dijital Mitolojiler”
Sergi

Küratör: Necmi Sönmez
Tarih: 16 Eylül – 18 Ağustos 2024
Yer: Borusan Contemporary, Sarıyer / İstanbul


“Dijital Mitolojiler”, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan daha önce sergilenmemiş dört yeni eseri sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, Yeni Medya Sanatının farklı üretim olanaklarıyla şekillenen deneysel yaklaşımlarını ön plana çıkarıyor. Artık güncel yaşamın bir parçası olan “dijital tecrübeler”, 2000’li yıllardan itibaren yaratıcı sanatçılar için daha önce mümkün olmayan birçok araştırmanın kapılarını aralıyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu bu tür araştırmalar üzerine yönelen karakteriyle dijital imge üretiminin altını çizdiği “yeni görselliğin” izini sürüyor. Sergi bu görselliğin gündeme getirdiği imgeleri karşılaştırmalara dayanan bir yaklaşımla büyüteç altına alıyor. Yeni Medya Sanatı örneği olan neon heykeller, video yerleştirmeler ve manipüle edilmiş fotoğraflar, klasik üretim teknikleriyle şekillenmiş kolaj, tuval, kâğıt çalışmalarıyla bir araya geldiklerinde “hareketli imge” ile “duran imge” arasındaki farklılıklar, eşzamanlı olarak belirgin bir hal alıyor.