(Salt)’tan “Dünya Mimarlık Günü”ne Özel Gösterim, Sunum ve Söyleşiler!

Infinity According to Florian [Florian’a Göre Sonsuzluk] (2022) filminden bir kare ©filmdelights

Salt, bu yıl 2 Ekim Pazartesi günü kutlanacak Dünya Mimarlık Günü kapsamında Kalebodur desteğiyle film gösterimi, sunum ve söyleşiden oluşan bir dizi program düzenliyor.


“Dünya Mimarlık Günü”
Gösterim, Sunum, Söyleşi

Tarih: 3-4 Ekim 2023
Yer:
Salt Beyoğlu, Açık Sinema & Salt Galata, Atölye II-III


Program, 3 Ekim Salı günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da Kievli sanatçı ve yazar Oleksiy Radynski’nin, Ukrayna’nın önde gelen mimarlarından Florian Yuriev’i odağına aldığı Infinity According to Florian (Florian’a Göre Sonsuzluk) filminin gösterimiyle başlayacak. Prömiyerini Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde yapan 2022 yapımı belgesel film, Yuriev’in 1960’ların ortasında Kiev’de bir konser salonu olarak tasarladığı, “Uçan Daire” olarak da anılan ikonik binasının bir alışveriş merkezine
dönüştürülmesine karşı verdiği mücadeleyi aktarıyor.

Infinity According to Florian [Florian’a Göre Sonsuzluk] (2022) filminden bir kare ©filmdelights
4 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da Salt Galata’da gerçekleştirilecek sunum ve söyleşide ise mimarlar Bülent Batuman ve Emel Cantürk bir araya gelecek. Cantürk, 19. yüzyıl endüstri kentlerinden günümüze “konut” odağında tarihsel bir izlek sunacak ve Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze değişen üretim biçimleri ile barınma alışkanlıklarının Türkiye’deki seyrini değerlendirecek. Türkiye’de süregelen konut sorununa yönelik çözüm arayışlarının da irdeleneceği sunumu Batuman’ın, konutun ekonomik rolü ile ideolojik işlevini Türkiye’nin özgül tarihsel bağlamı içinde ele alacağı sunum izleyecek. Program, Bülent Batuman ile Emel Cantürk’ün Salt Araştırma ve Programlar’dan Orkun Dayıoğlu moderatörlüğündeki söyleşisiyle sona erecek.

Türkiye Şeker Fabrikası Etimesgut Kompleksi. Salt Araştırma, Ali Mukbil Gökdoğan Arşivi

Ayrıca 2 Ekim Pazartesi günü eğitimci, mimar ve bürokrat Ali Mukbil Gökdoğan’ın (1909-1992) arşivi, archives.saltresearch.org’da erişime açılacak. Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne eklenen koleksiyonda, meslek hayatının büyük bir kısmında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Gökdoğan’ın mimari projelerine dair bini aşkın çizim, belge ve fotoğraf yer alıyor.


Etkinlik Programı

Gösterim | 3 Ekim 2023 Salı, 19.00
Salt Beyoğlu, Açık Sinema

  • Infinity According to Florian [Florian’a Göre Sonsuzluk] (2022)
    Yönetmen: Oleksiy Radynski
    Ukraynaca; Türkçe altyazılı, 70 dakika

Sunum ve Söyleşi | 4 Ekim 2023 Çarşamba, 18.30
Salt Galata, Atölye II-III

  • “Erken Cumhuriyet’ten Günümüze Türkiye’de Konut”
    Konuşmacılar: Bülent Batuman, Emel Cantürk Akyıldız
    Moderatör: Orkun Dayıoğlu

Ayrıntılı bilgi: www.saltonline.org/