[Proje]: Sarıyer’de Bir Konut

Proje Adı: SARIYER’DE BİR KONUT
İSTANBUL, 2022
İç Mimari: MOTTO MİMARLIK
Fotoğraf: DUYGU TÜNTAŞ

Sarıyer, İstanbul’da bulunan konut projesinin salon ve giriş bölümlerinin iç mimari tasarımı Motto Mimarlık imzası taşıyor. 2022 yılında tamamlanan projeyi tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

“Tasarımın odağında konutun bağlamı ve güçlü vistalarıyla yarışmayan, yalın ve tamamlayıcı bir yaklaşım öne çıkar. Konut sahibinin aktif katılımıyla ilerleyen tasarım süreci, yapıya mümkün olan en az düzeyde müdahale ederek sinematografik bir bakışla tasarlanmış yaşam kadrajları sunmayı hedefler.

Bütün cephesi İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasına açılan yaşama alanı, 3 farklı kullanım biçimine izin verecek şekilde kurgulanmıştır. Masa etrafı toplanma, grup toplanma ve esnek yaşam alanlarının her biri boğaz manzarasından üst düzeyde faydalanacak şekilde gruplanır. Mekân az sayıda özel olarak seçilmiş mobilya kullanılarak yalın ve dinlendirici bir ifade kazanmıştır. Malzeme bitişlerinin ton ve doku uyumu, mekândaki sanat eserlerini ön plana çıkaran şekilde, güçlü fakat sakin bir fon oluşturur.

Yaşama alanları alternatif aydınlatma biçimlerine izin verecek esnek bir aydınlatma kurgusu sunar. Süpürgeliklere gizlenmiş LED aydınlatma sistemi sakin bir ambiyans sağlarken, sarkıt ve lambaderler aracılığıyla aksan aydınlatmaları mekânın farklı kullanım senaryolarına kolayca adapte olmasına imkân sağlar. Bakır ve krom elemanlardan oluşan aydınlatma armatürleri, gündüz kullanılmadıkları zaman bile mekân tecrübesini tamamlayan sanat objeleri olarak tasarım kurgusunda önemli bir rol alırlar.

Konutun dolaşım alanları monokrom klasik çizgiler aracılığıyla bir taraftan farklı mekânlar arasında düzenli bir hareket ritmi yakalarken, diğer taraftan yalın iç cephe dili kazanır. Tavan, duvar bitişleri ve homojen aydınlatma şeması, zeminde kullanılan koyu renkte halı ile tamamlanarak koridorun özünden gelen hareket hissi vurgu kazanır.”

Sanat Eserleri: Emre Namyeter, Ibride Collector Portrait Maupin (Limited Edition), Robert Indiana – Love (Reprint)

Plan, Motto Mimarlık’ın izniyle.
Detay, Motto Mimarlık’ın izniyle.

Mobilya Aksesuar

  • Henge [Downtown Sofa]

  • Vitra [Eames Lounge Chair & Ottoman]

  • Gallotti Radice [0414 Chair]

  • Club Chair B3 (Wassily Chair)

  • Le Corbusier LC4 Chaise Lounge

  • Roche Bobois [Rio Ipanema Yemek Masası, Escapade Deri Kanepe, Curl Yuvarlak Tekli Koltuklar]

  • Samsung [S9 110” TV]

Bitirme İşleri

  • NG Kütahya [Bluetta Bookmatch, Salon Duvarı]

  • Nippon Boya

  • Tarkett [Sense of Marble, Chanelle, Touch]