“Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük” Sergisi (Yapı Kredi Müzesi)nde!

Alaca Höyük Sfenksli Kapısı, 1939, Türk Tarihi Kurumu Arşivi

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırladığı “Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük” sergisi, 13 Ekim 2023 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında Yapı Kredi Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak.


“Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük”
Sergi

Tarih: 13 Ekim 2023 – 10 Mart 2024
Yer: Yapı Kredi Müzesi, Beyoğlu / İstanbul


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın iş birliğiyle Alaca Höyük kazılarında çıkarılan arkeolojik eserlerin önemli bir bölümü geçici süreyle Yapı Kredi Müzesi‘nde izleyici karşısına çıkacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk arkeoloğu Remzi Oğuz Arık ve etnolog Hâmit Zübeyr Koşay tarafından Çorum’da başlatılan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası alanda temsil eden ilk bilimsel kazı unvanına sahip Alaca Höyük eserleri, sergide ilk defa bir arada sergilenecek.

Sergi kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Alaca Höyük Müzesi, Çorum Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden 235 arkeolojik ve etnografik orijinal eser İstanbul Yapı Kredi Müzesi’ne getirilerek kronolojik ve tematik bölümler altında sunulacak. Türk Tarih Kurumu Arşivi’nden seçilen fotoğraflar ve Mahmut Akok tarafından yapılan orijinal çizimlerin bir kısmı ise ilk defa bu sergide görülebilecek.