“Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi”nin 2. Edisyonu Başlıyor

İstanbul’un iki yakasında Beyoğlu, Çemberlitaş ve Yeldeğirmeni’nde olmak üzere üç farklı mekâna yayılarak yedi performans sanatçısını konuk eden “Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi”nin ikinci edisyonu 6 Eylül’de başlayacak.


“Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi”

Düzenleyenler: Zeynep Nur Ayanoğlu, Melike Bayık, Abdullah Ezik
Tarih:
6 – 8 – 13 Eylül 2023
Yer: Sanat Kritik – Barın Han – KOLİ Art Space


Zeynep Nur Ayanoğlu, Melike Bayık ve Abdullah Ezik’in düzenlediği “Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi”nin ikinci edisyonu üç ayrı mekânda üç ayrı oturumla gerçekleşecek. 6 Eylül Çarşamba günü Sanat Kritik’te başlayacak olan program 8 Eylül Cuma günü Barın Han’da devam ederek 13 Eylül Çarşamba günü KOLİ Art Space’te son bulacak. Etkinlik kapsamında akışkanlık, dolambaçlılık, elastiklik ve çeviklik gibi temalara uygun olarak seçilen canlı performanslar ve video kayıtları izleyiciyle buluşacak.

Akan Beden’in birinci oturumunda Gözde Mimiko Türkkan ve Pınar Derin Gençer yer alacak. Abdullah Ezik’in moderatörlüğünde Sanat Kritik’te gerçekleşecek etkinlikte Türkkan “Dalgalanan Bedenler, Bedenlenen Dalgalar” başlıklı performatif bir sunum gerçekleştirecek. Sonrasında ise, Gençer, kurucusu olduğu İstanbul Performance Art iş birliği ile, “Hafızanın Katmanlarında Yürümek” başlıklı bir konuşma yapacak. Sanatçıların video performansları mekânda gün boyunca izleyicilerle buluşacak.

Akan Beden’in ikinci oturumunda Hilal Polat, Julie UpmeyerMarirose Pritchard ve Aslı Dinç yer alacak. Zeynep Nur Ayanoğlu’nun moderatörlüğünde Barın Han’da gerçekleşecek etkinlikte Polat “Disiplinlerarası Çalışmalar: Sanat, Tiyatro, Tasarım” üzerine konuşacak. Upmeyer ve Pritchard’ın Akan Beden’e özel ürettikleri “Boşluk Fraksiyonu-Aktarım Sekmesi” video performansı üzerine PASAJ iş birliğiyle bir söyleşi düzenlenecek. Dinç’in videosu ve sanatçıların video performansları mekânda gün boyu izleyicilere gösterilecek.

Akan Beden’in üçüncü ve son oturumunda ise Dilşad Aladağ yer alıyor. Melike Bayık’ın moderatörlüğünde KOLİ Art Space’te gerçekleşecek etkinlikte Aladağ “TAKLAK” başlıklı bir canlı performans sunarak “Kişisellik ve Toplusallık Arasında” konulu bir konuşma yapacak.

Zeynep Nur Ayanoğlu ve Abdullah Ezik tarafından Nisan ve Mayıs 2023’te gerçekleştirilen “Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi”nin birinci edisyonunun kaydına Sanat Kritik’in YouTube sayfasından erişilebilir.