[Kitap]: “Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler”

Dr. Özlem İnay Erten ve Oğuz Erten’in kaleme aldığı “Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler” isimli kitap Bozlu Sanat Yayınları’ndan çıktı.


“Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler”
Kitap

Yazar: Özlem İnay Erten,  Oğuz Erten
Çeviri: Selim Karlıtekin
Editör: Özlem İnay Erten
Yayınevi: Bozlu Sanat Yayınları
Yayın Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 211
Boyut: 30 x 23


“Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler” başlıklı kitap, koleksiyonun ilgi çekici bölümlerinden biri olan “Sanatçı Atölyeleri”ne ve sanat tarihinin önemli temalarından biri olarak değerlendirilen “Otoportre”lere odaklanıyor.

Kitapta yer alan “Sanatçı Atölyeleri” başlıklı bölüm, Osmanlı döneminden günümüze, farklı jenerasyondan birçok sanatçının şövale, palet, fırça, önlük, boya tüpü gibi sanatsal üretimleri sırasında kullandıkları malzemeleri kapsayan içeriği ve sanatçıların “atölye” kavramı hakkındaki düşünceleriyle, “sanatçı ve atölye” ilişkisini yansıtan yeni okumalara olanak tanımayı, koleksiyon fikri ve mantığına yeni bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Sanatçılar için hem yaşadığının, varlığının kanıtı hem de bir tür içe dönüş, kendiyle hesaplaşma, kendini nasıl gördüğü ve göstermek istediğinin delili olarak bir tür “iz” bırakma arzusunun dışavurumu gibi değerlendirilebilecek “otoportre” konusuna odaklanan “Sanatçı Otoportreleri” başlıklı bölüm ise Süleyman Seyyid’den Nazmi Ziya Güran’a, Fahrelnissa Zeid’den Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Adnan Çoker’den, Burhan Uygur, Yüksel Arslan ve günümüz sanatçılarına kadar uzanan içeriğiyle, sanat tarihindeki önemli bir geleneğe ait dilin zaman içindeki değişimini yansıtırken, sanatçıların bireysel üsluplarındaki farklılıkları da gözler önüne seriyor.

2 Eylül’e kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda sürecek “Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler” sergisi hakkında daha fazla bilgi için ilgili bi_özet haberi incelenebilir:

“Suretimin Resmidir” Adlı Sergi 2 Eylül’e Kadar Uzatıldı!