Belkıs Balpınar’ın “Relative Points of View” Adlı Sergisi (Anna Laudel – Düsseldorf)ta!

Belkıs Balpınar, Anna Laudel Düsseldorf, 2023, Fotoğraf: Katja Illner

Artkilim akımının dünyadaki öncü isimlerinden Belkıs Balpınar’ın “Relative Points of View” adlı kişisel sergisi, 6 Ekim 2023 tarihine kadar Anna Laudel Düsseldorf’ta sanatseverlerle buluşuyor. 


“Relative Points of View”
Sergi

Sanatçı: Belkıs Balpınar
Tarih: 19 Ağustos – 6 Ekim 2023
Yer: Anna Laudel, Düsseldorf / Almanya


Türkiye’de ilk defa geleneksel kilim dokuma tekniğini güncel sanatla buluşturan Belkıs Balpınar, “Relative Points of View” adlı sergisinde kendine özgü dokuma tekniği ile fizik ve astronomiyi bir araya getiriyor. Sanatçının özgün eserlerinden oluşan sergide aynı zamanda, Albert Einstein’ın görelilik teorisi ve astrofiziğe olan merakından beslenen, optik yanılsamalar üzerine yaptığı keşifleri yansıtan son dönem çalışmaları yer alıyor.

Belkıs Balpınar, Relative Points of View, Fotoğraf: Katja Illner, Anna Laudel Düsseldorf

Yüzyıllar önce göçebe halklar tarafından hayatımızda yer edinen kilimleri, geleneksel form ve desenlerinden uzaklaştırarak zaman, mekan ve boyut anlamında özgürleştiren Balpınar, kilimin öngörülen teknik ve desenlerini yeniden yorumluyor. Sanatsal ifadesinde kullandığı tekniği bu sebeple “dokuma/ma” olarak adlandıran sanatçı eserlerinde, ziyaretçilere mikro ve makro evrenden kendi yorumlamalarını sunuyor.

Sanatçı dokuma işlemi sırasında kreasyonlarının belirli kısımlarının kasıtlı olarak dokunmadan bırakıldığı bir teknik kullanıyor. Einstein’ın algılanması mümkün olmayan, zaman ve hızın bir uzam üzerinde gösterildiği dördüncü boyut kavramından etkilediğini belirten Balpınar, farklı boyutlarda spiral formlarıyla uzayı ifade ediyor ve evrendeki karmaşıklığın içinde olan hareketleri, yörüngeleri en sade haliyle gösteriyor.

Belkıs Balpınar, Relative Points of View, Fotoğraf: Katja Illner, Anna Laudel Düsseldorf

İnsanların dünya üzerinde yarattığı kaostan uzaklaşıp, farklı uzamsal düzlemlerin gizemini keşfe çıkan Belkıs Balpınar’ın yolculuğunu yansıtan “Relative Points of View”, sanatçının özgün sanatsal diline dair bir içgörü sunuyor. Balpınar, ziyaretçileri hem görsel hem de düşünsel bir yolculuğa çıkarırken, aynı zamanda sanat ve bilim arasındaki uyumu deneyimlemeye davet ediyor.