“Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali” Ekim Ayında Başlıyor!

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin (BIFED) 10’uncusu,  “Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir” sloganı ile 11 – 15 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da düzenlenecek. 


“Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali”
Etkinlik

Tarih: 11 – 15 Ekim 2023
Yer: Bozcaada / Çanakkale
Katılım: Ücretsiz


10 yıl önce “The Corporation (Şirket)” filmi ve Mark Achbar’ın jüri başkanlığıyla başlayan BIFED, 10’uncu yılında ilkinden yirmi yıl sonra yapılan “Corporation 2” ile açılacak ve filmin Kanadalı yönetmeni Jennifer Abbott da BIFED 2023 jürisinde yer alacak. Seçilen filmlerin “Fethi Kayaalp Büyük Ödülü” için yarışacağı festival, bu yıl deprem bölgesinden sanatçı ve öğrencileri de ağırlayacak.

BIFED bu sene de eğitimler, paneller, çalıştaylar ve soru – cevap etkinlikleriyle iklim krizi konusunda mücadele edenleri, iklim krizinin önemine ve aciliyetine inanan herkesle buluşturacak. 2021 yılından beri BIFED’in sloganı olan “Savunanları Savun” temasıyla çevre haklarını savunurken iklim aktivistlerinin hikâyelerine ses olmaya devam ediyor. BIFED’in 10’uncu sene sloganı “Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir”, dünyayı betonlaştırmaya, tüm canlıların nefes aldığı alanları rant uğruna satılmaya devam edildikçe tutunacak can yeleklerimizin kalmayacağına ve dayanışma ile yarınımızı kurtarmaya çabalamaya vurgu yapıyor. Festivalin büyük ödülü Fethi Kayaalp ve ikincilik ödülü Madam Melpo adına, Gaia Öğrenci Ödülü ise öğrencilerin eserlerine veriliyor. 

Birçok çevre örgütüyle iş birliği içindeyiz.

Festival Yönetmeni Petra Holzer festivalin 10’uncu yılına dair şu açıklamalarda bulundu:

“Bu yıl Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında onuncusunu yapacağımız BIFED, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali aslında tüm yıla yayılan bir kültürel süreç ve dayanışma. BIFED yıl içinde farklı festival, STK, okul, çevre örgütleriyle işbirliği içinde. Festival filmlerimiz bugüne dek Kadıköy Belediyesi Sinematek – Sinema evi, Diyarbakır Ekolojik Film Günleri, Aliağa Çevre Platformu, Marmaris Eğitimsen, Gümüşlük Uluslararası Müzik Festivali, Karşı Sanat, Antalya Tabip Odası gibi farklı oluşum ve coğrafyalarda gösterildi. BIFED filmleri bu ortamlarda hiçbir maddi karşılık olmadan gösterildi ve gösterilecek. Bunu festivali ve çevre kültürünü çoğaltan bir yaklaşım olarak görüyor ve önemsiyoruz. Festival gösterimleri gibi tüm bu gösterimler de ücretsiz izleniyor. Kardeş festival İşçi Filmleri Festivali, diğer kardeş festival Antalya Uluslararası Film Festivali’yle dayanışma içinde deprem bölgesinde çocuklara gösterdiğimiz animasyon filmleri, Hatay Akademi Orkestrası’yla yaptığımız dayanışma belgeseli gibi çalışmalar festivali sürekli kılıyor inancındayım. Filmler yakında Şirince Tiyatro Medresesi’nde gösterilecek. Almanya (Berlin, Bad Homburg) ve Yunanistan (Limnos) gösterimleri oluşmakta. BIFED İspanya bu yıl Haziran ayında La Rioja bölgesi, Logrono kentinde yapıldı.”

BIFED’de sadece belgesel yok.

Festival yönetmen yardımcısı Süleyman Evran BIFED’in yalnızca sinema ile sınırlı olmadığını söyledi ve şu açıklamaları yaptı:

“Festivalde bugüne kadar bölgesel, ulusal ve uluslararası konuklarla Bozcaada’da yerel halkla film gösterimleri, etkinlikler, atölye çalışmaları ve çocuk programları gerçekleştirdik. Özellikle Bozcaadalılar için doğal, pestisitsiz tarım ve sağlıklı bir turizm ile ilgili konular ön plandaydı. Yerel tohum festivalin öncelikli konularından biri. Bu tohumları dağıtmak ve yaygınlaştırmak gerçekleştirdiğimiz önemli görevlerimizden biri. Her yıl mutlaka bir tohum dağıtımı yapıyoruz. Deniz ve denizlerin önemi konusu da birinci derecede önemsediğimiz konular.”

Ekolojik gerçekleri belgesel aracılığıyla yaymak, yönetmenleri, kamuoyu ve çevre için mücadele edenleri bir araya getirmek ve yerel ihtiyaçları ilgilendiren önemli konularda izleyicileri tartışmaya dahil etmek amacıyla kurulan BIFED, dünyanın dört bir yanından gelen yerel belgeselcileri, aktivistleri, öğrencileri, hocaları, çiftçileri, çocukları, STK’ları, çevre bilincine sahip tüm kurum ve kuruluşları ve iklim mücadelesinin taraflarını buluşturmanın yanında bu konudaki bilinci de artırmak için on yıldır çalışıyor. İklim krizinin merkezinde yer alan yerli halklar, göç ve mülteciler, nükleer felaketler, çevre gazetecileri ve aktivist cinayetleri festival filmlerinin seçiminde odaklanılan konular arasında yer alıyor. Festivalin amaçlarından biri de Bozcaada’yı vahşi ve tüketici bir turizm anlayışından uzaklaştırmaya çalışmak.

Geçen sene toplam 4 kategorideki 53 filmi izlemek için dünyanın farklı bölgelerinden yönetmenler, iklim mücadelecileri, öğretmenler ve öğrenciler festivalde bir araya geldi. Bozcaada’da festival boyunca film okuma ve yürüyüş atölyeleri, emek ve ekoloji konularında panel ve söyleşiler gerçekleşti. Festivalin 10’uncu senesinde de yine festival boyunca Bozcaada’da panel ve söyleşiler devam edecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.bifed.org