(İstanbul Diyalog Müzesi) Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Üyesi Oldu!

İstanbul Diyalog Müzesi, Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) üyesi oldu. Müzeden yapılan açıklamaya göre ICOM üyeliği müzenin kültürel mirasın koruması ve dünya çapında tanıtılması için uluslararası bir platformda aktif rol almasını sağlayacak.

İstanbul Diyalog Müzesi, ziyaretçilere önyargıları sorgulama, empati kurma, görme ve işitme engelli deneyimi yaşama, engelli bireylerin yaşamlarını ve bakış açılarını daha derinlemesine anlama fırsatı sunmak için “Karanlıkta Diyalog” ve “Sessizlikte Diyalog” deneyim sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Müzecik alanında öncü bir kuruluş olarak tanınan ICOM, farklı ülkelerden ve disiplinlerden profesyonelleri bir araya getirerek standartları belirler, mesleki gelişimi teşvik eder ve uluslararası iş birliğini destekliyor. İstanbul Diyalog Müzesi‘nin ICOM üyesi olması, müzenin sektördeki ilerlemeye, erişilebilirliğe ve kapsayıcılık konularında küresel bir diyaloga katkı sağlamasına yardımcı oluyor.

ICOM üyeliği, İstanbul Diyalog Müzesi‘ne çok sayıda kaynak, ağ ve mesleki gelişim fırsatı sunmanın yanı sıra müze sektörünün geleceğini şekillendirmede aktif bir katılımcı konumuna yerleştirmesi öngörülüyor. ICOM ve diğer üyelerle yapılacak iş birlikleri, bilgi paylaşımını, en iyi uygulamaların yayılmasını ve müzenin kapsayıcılığı, farkındalığı ve kültürel çeşitliliği destekleme misyonunun ilerlemesine kolaylık sağlaması amaçlanıyor.

Bu sene kuruluşunun 10. yılını kutlayan İstanbul Diyalog Müzesi, kapsayıcılığa, erişilebilirliğe, diyaloga ve sosyal etkiye olan bağlılığıyla uluslararası müze sahnesinde aktif bir katılımcı olarak önemli bir rol oynamayı hedefliyor.