“Dünya Endüstriyel Tasarımcılar Günü” 21 Haziran’da Tasarım Parkı’nda Kutlanacak!

Dünya Endüstriyel Tasarımcılar Günü, 21 Haziran Çarşamba “The Future We Want“/ “İstediğimiz Gelecek” teması kapsamında ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) İstanbul şubesi iş birliği ile Tasarım Parkı’nın Moda’daki yeni adresinde kutlanacak.


“Dünya Endüstriyel Tasarımcılar Günü”
The Future We Want / İstediğimiz Gelecek

Tarih: 21 Haziran 2023 Çarşamba | Saat: 18.00-23.00
Yer:
Tasarım Parkı, Caferağa Mah., Dr. Esat Işık Caddesi, No:100, Kadıköy/İstanbul


Dünya Endüstriyel Tasarımcılar Günü, World Design Organization (WDO) Yönetim Kurulu Üyesi ve ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Ersayın, ETMK İstanbul Şubesi Başkanı Ertunç Öner ve Tasarım Parkı kurucusu Nursema Öztürk’ün açılış konuşmalarını yaparak başlayacağı etkinlik, ETMK İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu ve üyelerinin ve de katılımlarıyla gerçekleşecek.

Tasarım Parkı’nın Moda’daki yeni adresinde 21 Haziran Çarşamba günü 18.00-22.00 saatleri arasında düzenlenecek olan etkinlik, ETMK İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı G. Gamze Güven moderatörlüğünde, tasarımcılar Eray Makal, Hatice Armağan ve Yetkin Yazıcı ile The Future We Want“/ “İstediğimiz Gelecek” temasının işleneceği panel ile başlayacak.

Ardından Rehub’ın düzenleyeceği “Tasarıma açık mikrofon” etkinliği düzenlenecek. Temmuz itibariyle Tasarım Parkı’nda Michelin yıldızlı uluslararası fine dining tecrübeli şefi ile hizmet verecek olan TAP Coffee & Sandwich de etkinlik kapsamında katılımcılara kahve ikramında bulunacak.

Dünyada birbirinden farklı etkinliklerle her yıl 29 Haziran günü kutlanan Dünya Endüstriyel Tasarım Günü, 2007 yılından bu yana WDO (Dünya Tasarım Örgütü) tarafından sahiplenilerek dünyada ekonomik, toplumsal, kültürel ve çevresel gelişmeler üzerinden tasarımın toplum üzerinde bıraktığı etkisine dikkat çekmek ve tasarımın varlığını, gücünü göstermek amacıyla kutlanıyor.


Tasarım Parkı
2002 yılında ulusal ve uluslararası etkinliklerle, Tasarımcı Y. iç Mimar Nursema Öztürk tarafından 2010 yılında TASARIMPARKI markası ile Kadıköy Moda’da, tasarım ve sanatseverleri bir araya, Anadolu Yakası’nın sanat ve tasarım etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 2022 yılın da Moda’daki yeni yerinde, tasarım ve sanatseverlerle farklı kurumları buluşturarak, tasarım, mimarlık, teknoloji ve yaratıcı disiplinler odaklı etkinlik ve atölye çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. 2021 yılında Londra’da Design Park oluşumuyla da çalışmalarını sanat ve tasarım etkinliklerine yenilikçi bir bakış getirerek farklı kitleleri buluşturmaya devam edecek.

ETMK ((Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu)
1988 yılında Ankara’da bir grup endüstriyel tasarımcı tarafından kurulan Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) derneği, Türkiye’de endüstriyel tasarım alanında çalışmalar yapan en köklü mesleki örgüttür. ETMK’nın İstanbul, İzmir ve Ankara’da Şubeleri vardır. ETMK’nın temel hedefi, endüstri ürünleri tasarımı mesleğini topluma tanıtmak, tasarımcıların hak ve yetkilerini oluşturmak ve korumak, meslektaşlar arasında iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek, topluma tasarlanmış nitelikli ürünler sunulmasını
sağlamak amacıyla ilgili kuruluşlarla üretici ve kullanıcı düzeyinde çalışmalar yapmaktır.

WDO (World Desing Organization)
Dünya Tasarım Organizasyonu, 1957 yılında endüstriyel tasarım odaklı bir grup uluslararası organizasyon tarafından kurulmuştur. Eskiden Uluslararası Endüstriyel Tasarım Dernekleri Konseyi olarak bilinen WDO, dünya çapında daha iyi tasarımı teşvik eden dünya çapında bir topluluk olarak çalışmalarını sürdürüyor.