“Printed” Sergi Serisinin Sekizincisi (Mixer)de!

Mixer’in, 2015’ten bu yana edisyonlu sanat çalışmalarına odaklanan sergi serisinin sekizincisi “Printed”, 30 Mayıs’tan itibaren sanatseverlerle buluşuyor.


“Printed”
Sergi

Sanatçılar: Aslı Alpar, Kaan Bağcı, Burak Beceren, Kaan Bilaloğlu, Vuslat Çamkerten, Kadir Çıtak, Derin Çiler, Selçuk Demirel, Leyla Emadi, Ayşe Erkmen, Ece Eldek, Furkan Öztekin, Cins, Bülent Gültek, Cem Güventürk, Hakan Sorar, Ece Haskan, Selman Hoşgör, Gökçe İrten, Hamza Kırbaş, Murat Kalkavan, Melike Kuş, Ricardo Nunez Suarez, Ahmet Rüstem, Burak Şentürk, Meltem Şahin, Oğulcan Sürmeli, Erdil Yaşaroğlu, Elif Varol Ergen, Dilek Winchester, Erdem Taşdelen, Hale Tenger, Şeyma Türk, Ulaş Uygun, Berke Yazıcıoğlu, Nalan Yırtmaç, Meriç Yirmili, ZEZEAH
Tarih: 30 Mayıs – 8 Temmuz 2023
Yer: Mixer, Karaköy, Beyoğlu / İstanbul


Mixer‘in baskının yaratıcı olanaklarını farklı açılarıyla ele alıp her yıl düzenlediği “Printed” sergi serisi, Türkiye’de baskı sanatına dair üretilmiş çalışmaları gün yüzüne çıkarırken özgün baskı tekniklerinin yanı sıra farklı baskı tekniklerini de kadrajına alıyor. Mixer, bu alanda geçmişten günümüze kullanılan teknikleri araştırıp belli konularda derleyerek izleyiciyle paylaşıyor.

Bu yıl sekizinci kez izleyici ile buluşacak olan “Printed’23” sergisi, çok sayıda sanatçının başta dijital baskı, serigrafi, risografi, litografi olmak üzere alternatif baskı teknikleri kullanarak edisyonlu çalışmalarını bir araya getiriyor. “Printed’23” sergisi, özgün baskı yöntemlerinin yanı sıra bu yıl ilk defa risografi baskı ve UV baskı gibi alternatif baskı yöntemlerine de yer veriyor. Risografi baskı tekniğinin üretim aşamasında oluşan beklenmedik sürprizlerin çalışmalarda bıraktığı etkiler sergiye yansıtılırken, UV baskı tekniğinde ise hesaplanmayan olasılıkların farklı bir sonuca yer bırakmadığı çalışmalar izleyiciye sunuluyor. 

Sergide yer alan alternatif baskı yöntemlerinin farklı teknik dinamikleri beraberinde getirdiği sonuçlar, sanatçıların yaratıcı bakış açısıyla birleşiyor. Daha önceki edisyonlarında, Mixer‘in tüm galeri mekânına yayılan “Printed” bu sene eş zamanlı olarak kamusal alana da yayılıyor. Frankeştayn Kitabevi ile yapılan iş birliği, Ayşe Erkmen‘in “Printed’23” sergisi için hazırladığı sınırlı edisyonda çalışmaların kitapseverlerle buluşmasını sağlıyor. Ayşe Erkmen, farklı ülkelerde kağıt torbalarının üzerine yaptığı çalışmalarla alışveriş yapanların taşıyıcılığı aracılığıyla şehir içinde gezdirmek fikrinden yola çıkarak, bu yıl “Printed’23” sergisi kapsamında Frankeştayn Kitabevi için bir çalışma yapıyor.

Okurlar aracılığıyla İstanbul’da dolaşıma girecek olan bu çalışmalar, aynı zamanda kamusal alanda ulaşılabilir olma durumuna alternatif bir öneri sunuyor. Sanatçıların üretimlerinde baskı ile kurdukları ilişki ile derinlemesine bir inceleme fırsatı sunan “Printed’23” sergisi baskı sanatının teknik detaylarından sıyrılarak bu alanın sunduğu renkli ve dinamik yolculuğa izleyiciyi de ortak etmeyi hedefliyor. Bu amaçla sanatçıların, dijital çizimler; kurgusal biçimler; tipografik imgeler, mizahi metinler, dinamik formlar etrafında oluşan çalışmalarından bir seçkiyi izleyici ile buluşturuyor.

“Printed’23”de yer alan sanatçılar: Aslı Alpar, Kaan Bağcı, Burak Beceren, Kaan Bilaloğlu, Vuslat Çamkerten, Kadir Çıtak, Derin Çiler, Selçuk Demirel, Leyla Emadi, Ayşe Erkmen, Ece Eldek, Furkan Öztekin, Cins, Bülent Gültek, Cem Güventürk, Hakan Sorar, Ece Haskan, Selman Hoşgör, Gökçe İrten, Hamza Kırbaş, Murat Kalkavan, Melike Kuş, Ricardo Nunez Suarez, Ahmet Rüstem, Burak Şentürk, Meltem Şahin, Oğulcan Sürmeli, Erdil Yaşaroğlu, Elif Varol Ergen, Dilek Winchester, Erdem Taşdelen, Hale Tenger, Şeyma Türk, Ulaş Uygun, Berke Yazıcıoğlu, Nalan Yırtmaç, Meriç Yirmili ve ZEZEAH.

8 Temmuz’a kadar Mixer’de gerçekleşecek olan “Printed’23” sergisi, farklı nesiller ve medyumlarda üretim yapan sanatçıların baskı ve çoğaltılabilir eserlerinin güncel durumunu ve gelişimini izleme fırsatı sunuyor.