“i2p – Idea to Product” Stüdyosunun Final Jürisi 25 Mayıs’ta (MEF Üniversitesi)’nde Gerçekleşecek!

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) girişimiyle, MEF FADA işbirliğinde hayata geçirilen “i2p – Idea to Product” stüdyosunun final jürisi, 25 Mayıs 2023 Perşembe günü 13.00-17.00 saatleri arasında MEF Üniversitesi’nde gerçekleşecek.


“i2p – Idea to Product”
Stüdyo Final Jürisi

Katılım: Herkese Açık
Tarih: 25 Mayıs 2023 Perşembe| saat: 13.00-17.00
Yer: MEF Üniversitesi, Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd., Sarıyer/İstanbul


İstanbulSMD Yönetim Kurulu üyeleri, MEF Üniversitesi öğretim görevlileri ile programa destek olan Ahşap Ürün Sanayi, Alimoğlu Mermer ve Kasso Mühendislik yetkililerinin yer alacağı etkinlikte programa katılan öğrencilerin kolektif olarak tasarladığı, doğal taş, metal ve ahşap malzemelerden üretilen THE CUBE deneyimlenebilecek.

MEF Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi 2023 Bahar dönemi seçmeli derslerinden biri olarak oluşturulan stüdyonun müfredatı İstanbulSMD Yönetim Kurulu Üyesi Burak Pekoğlu öncülüğünde ve Damla Soyseven asistanlığında hazırlandı. Temel malzeme bilgisini destekleyerek pratikte farkındalığı arttırmayı ve endüstri ile akademi arasında bir köprü oluşturmak hedefiyle oluşturulan içerik, tasarım ve uygulama stüdyolarını ve fabrika gezilerini kapsıyor. Üretim ve uygulama süreçlerini yerinde deneyimleyen katılımcılar, stüdyonun konusu olan üç ana materyal (doğal taş, metal ve ahşap) arasındaki bağlantı detaylarını, tektoniği ve malzeme özelliklerine dair edindikleri teorik ve pratik bilgiler ışığında soyut bir fikri, bileşen tasarımı ve üretime dönüştürdü. Stüdyonun final çıktısı olan 1m³’lük hibrit bileşenlerin oluşturduğu THE CUBE, mekansal bir yapı olarak etkileşimli ve deneysel bir çıktı olarak MEF Üniversitesi giriş bölümünde yerini aldı.

25 Mayıs’ta gerçekleşecek final jürisinde, katılımcıların yaklaşımları, THE CUBE deneyimi üzerinden insan ve doğa arasındaki ergonomik ilişkiler, tasarım soruları eşliğinde ve materyaller üzerinden tartışmaya açılacak. Herkese açık olan etkinliğin detayları www.ismd.org.tr adresinden incelenebilir.

Stüdyo Yürütücüsü: Burak Pekoğlu
Stüdyo Asistanı: Damla Soyseven
Stüdyo Katılımcıları: Aysu Karaduman, Berke Kas, Bora Aslan, Hande Nur Demircioğlu, Meris Eren, Ömer Güven Candemir, Sema Düzenli, Sıtkı Eray Çelikus, Sude Turan, Yiğit Alp Mırıkyiğit, Yiğit Balseven
İletişim Danışmanı: Nurullah Kaya
Video Prodüksiyon: Mehmet Güney
Destekçiler: Ahşap Ürün Sanayi, Alimoğlu Mermer, Kasso Mühendislik

Final Jürisi:

İstanbulSMD | Durmuș Dilekçi, Ali Hızıroğlu, Görkem Volkan, Kurtul Erkmen, Sevilay Uğur Çekim, Nurullah Kaya
MEF FADA | Arda İnceoğlu, Șebnem Yücel, Tomris Akın, Kürșad Özdemir
Alimoğlu Mermer | Mehmet Alimoğlu, İbrahim Uysal, Münevver Tahan
KASSO | Sinan Kılıç, Sena Karacan
Ahşap Ürün Sanayi | Kayhan Kalfazade, Fatih Sarıoğlu, Batuhan Değirmenci