“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” Etkinlik Serisi 27 Mayıs’ta Perili Köşk’te Devam Edecek!

Borusan Contemporary’nin “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” etkinlik serisi, 27 Mayıs 2023 Cumartesi gerçekleşecek dördüncü oturumunda Aslıhan Demirtaş, Cem Sorguç ve Hibrit Mekanlar sergisinin küratörü Dr. Necmi Sönmez’i ağırlayacak.


“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?”

Moderatör: Emin Mahir Balcıoğlu
Konuşmacılar:
Aslıhan Demirtaş, Cem Sorguç, Necmi Sönmez
Katılım: Ücretli
Tarih:
27 Mayıs 2023 Cumartesi  | Saat: 14.00-16.00
Yer:
Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No: 5 Perili Köşk, Sarıyer/İstanbul


“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” serisinin ilk üç oturumu sanal gerçeklikten algoritmik tasarıma, mimarların sanatçılarla kurdukları diyalogdan, birlikte oluşturdukları görsel dile kadar pek çok konuyu masaya yatırmıştı. Serinin üçüncü etkinliğinin konukları Begüm Aydınoğlu, Saffet Kaya Bekiroğlu ve Oğulcan Öztunç, kendi çalışma pratikleri doğrultusunda yirmi birinci yüzyılda dönüşen mekânsal dili ve mimari kültürü tartışmaya açtılar.

Etkinlik serisinin dördüncü oturumu ise mimarlık, sanat ve ekoloji arasındaki kesişimlerin yanı sıra müzik, şehir ve mekân üzerine sorgulamalara odaklanacak; mimarinin müzecilik, sergi tasarımı ve güncel sanat bağlamında masaya yatırılacak. Dr. Emin Mahir Balcıoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilecek etkinlik, 27 Mayıs Cumartesi günü 14.00’te Perili Köşk’te izlenebilecek.


Zaman Akışı

14.00-14.10 | Dr. Emin Mahir Balcıoğlu’nun Hoş Geldiniz Konuşması
14.10-14.30 | Aslıhan Demirtaş
14.30-14.50 | Cem Sorguç
14.50-15.10 | Dr. Necmi Sönmez
15.10-16.00 | Soru & Yanıt


Katılımın 50 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilir. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir. Geçtiğimiz mart ayında gerçekleşen oturumun video kaydı Borusan Contemporary Youtube kanalından izlenebilir.


Aslıhan Demirtaş
Araştırma, sanat ve ekolojiye dayalı genişletilmiş bir mimarlık pratiği olan KHORA Office’in kurucusudur. ODTÜ’de lisans, MIT’de yüksek lisans eğitimini takiben Doha, Katar’daki İslam Sanatları Müzesi ve Japonya’daki Miho Şapeli projelerinde baş tasarımcı olarak I.M. Pei ile iş birliği yaptı. Şu anda İstanbul’da faaliyet gösteren ofisini ilk New York’ta kurdu. Pratiğinin paralellinde Parsons at New School, Bilgi Üniversitesi’nde stüdyo yürütücülüğü yaptı ve Kadir Has Üniversitesi Kent ve Mimarlık Araştırmaları Yüksek Lisans Programı kurucuları arasında yer aldı. Aşı kitabı için Graham Vakfı desteği sahibi olan Demirtaş, Ağa Han Mimarlık Ödülleri 15. Dönem teknik değerlendirme komisyonunda görev almıştır.

Cem Sorguç
Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü tamamlayan Sorguç 2002 yılından beri kurucusu olduğu CM Mimarlık dâhilinde aktif olarak mimarlık yapmakta. 2013 yılından beri devam etmekte olduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesindeki öğretim görevliliğinin yanı sıra Bilgi Üniversitesi, İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Mimarlık Bölümleri ile AURA İstanbul (Architectural Urbanizm Reserch Academy) bünyesinde lisans ve lisansüstü proje yürütücülüğü yaptı. 2016 yılında İstanbul Modern’de “Geç Olmadan Eve Dön” sergisinin küratörlüğü, 2012 yılında Depo Galeri’de “Uzayda Bir Elektrik Hâsıl Oldu” 1960’larda Müzikli Türkiye sergisinin sergi tasarımı ve katkısında bulundu. İz TV için Gazhaneler” üzerine bir belgeselin hazırlanıp sunulması ile gene aynı kanalda “Geçmişten Günümüze Yatak” belgeseline katkı sağladı. DJ’liğin yanı sıra gazetelerde ve dergilerde (Express, 1+1, Post-Express, Genç, Roll, İskenderiye Yazıları, Radikal Gazetesi, İstanbul Art News (IAN), XXI, Betonart, Beyond, vs.) müzik, şehir, mekân, mimarlık gibi konularda süreli ve kesintili yazılar yazdı ve zaman zaman yazmaya devam etmekte. 27 yıldır Açık Radyo bünyesinde muhtelif radyo programları yaptı ve yapmaya devam ediyor. 2022 yılında başladığı Hey! Beyoğlu podcast yayınları ile İstanbul, Beyoğlu ve Galata merkezinde şehir, tarih, yapılar ve mimarlar üzerine programlar yapmakta.

Necmi Sönmez
Mainz, Paris, Newcastle ve Frankfurt’ta sanat tarihi eğitimi aldı. Doktorasını Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde heykeltraş Wolfgang Laib üzerine tamamladı (2000). Moderner Kunst Stiftung Museum Ludwig, Viyana ve Kunstmuseum Wiesbaden’de küratör asistanlığı yaptıktan sonra, Folkwang Museum Essen’de Çağdaş Sanat Bölümünü yönetti (2001-2005). Kunstakademie Kassel’deki görevinden sonra FRAC Franche-Compté Eser Satın Alım Komitesi üyesiydi. Ardından Kunstverein Arnsberg’in Sanat Direktörlüğünü üstlendi (2005-2008). 2009-2014 yılları arasında ArtCenter İstanbul Artists Residency programını oluşturdu. 20017-18 yıllarında Kulturamt der Landeshauptstadt Düsseldorf ile birlikte çalışarak konuk sanatçı programı geliştirdi. Halen çalışmalarını Düsseldorf’ta bağımsız küratör olarak sürdürüyor. Tate, Staatliche Museen Berlin, Borusan Contemporary, Kiasma, Kunsthalle Deutsche Bank, Kunstmuseum Bochum, Sabancı Müzesi, Kunsthaus Göttingen, Stiftung Zollverein başta olmak üzere birçok uluslararası kurumla ortak projeler üretti. 2015’ten beri SKIRA yayınevinde (Milano) danışman editör olarak sanatçı monografileri yayınlıyor.