[Proje]: Karaköy Güllüoğlu Binası

Proje Adı: KARAKÖY GÜLLÜOĞLU BİNASI
İSTANBUL, 2023
Mimari: TEĞET |  MEHMET KÜTÜKÇÜOĞLU, ERTUĞ UÇAR, BANU AKTAŞ, ONUR AKIN, SELAHADDİN TOPSELVİ, YILDIRIM ERBAZ, DİLAN KARA, CEM AYYILDIZ, SERDAR ALBAZ, ECE ÜNÜBOL
İç Mimari:
TEĞET
İşveren:
KARAKÖY GÜLLÜOĞLU
Fotoğraf: CEMAL EMDEN

İstanbul,  Karaköy’de yer alan yeni Karaköy Güllüoğlu Binası’nın mimari ve iç mimari tasarımı TEĞET imzası taşıyor. Nisan 2023 tarihinde tamamlanan projeyi tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

Türkiye’nin köklü markalarından Karaköy Güllüoğlu baklavacısının genel merkezi ve imalathanesi ile bugüne kadarki tüm mağazalarının ortak semti Karaköy. İlk mağaza, 1949 yılında Halilpaşa Sokak’ta açılıyor. Daha sonra sırasıyla Havyar Han ve Karaköy katlı otoparkının altında ikame ediliyor. Marka, yenilediği kurumsal kimliğine paralel olarak, 2020 yılında yıkım kararı çıkan katlı otoparktaki mağazasını yine Karaköy’de bulunan bir başka binaya taşıma kararı alıyor. Yeni adres, Güllüoğlu imalathane binası ile arasında yaklaşık 80 metre mesafe olan Sağlıkhan Binası.

Sağlıkhan, Karaköy limanındaki ince uzun antrepo parsellerin birinde. Tam tarihi bilinmemekle birlikte 20. yüzyılın başında inşa edildiği Pervititich haritalarından takip edilebiliyor. İki yapıdan müteşekkil. Önde, Kemankeş Caddesi’ne cephe veren modernist betonarme bina ve arkada parselin arka sınırına dek uzanan eski depo binası.

Projenin ana fikri, caddeden girilen zemin katı, iki kat üstteki çatı kata açarak yekpare bir mekân yaratmak. Bu düşünceyle tasarlanan, 1. katı yaran ve çatıdan aşağılara gün ışığını alan tek uçuşlu merdiven, zemin ve çatı mekânlarını birbirine bağlıyor. Arkadaki depo yapısının üstünü tamamen örten ahşap oturtma çatı onarılıyor ve ekspoze bırakılıyor. Bir gösteri mutfağının ve atölyelerin yer aldığı deniz ve avlu manzaralı üst kat bu çatının ahşap makasları altında uzanıyor. Öte yandan bir bağlantı elemanı olarak çalışan merdiven ufak bir sahanlık dışında birinci katı teğet geçiyor. Büyük oranda idare ve personelin kullanımına ayrılan katta servis mekânları ve teknik hacimlerle misafir tuvaletleri yer alıyor.

Binanın, Karaköy’deki gündelik hayatın ve bölgenin mimari karakterinin parçası olan pasajlara referans veren bir zemin kat kurgusu var. Arkadaki büyük avlu ile birlikte iki sokak arasında dar ve uzun bir geçit ortaya çıkıyor. Atipik kemerler bu baklava pasajının tekdüze perspektifini kırıyor ve dinamik bir mekân yaratıyor. 40 metreyi aşan bina derinliği kademelendirilerek alt mekânlar elde ediliyor. Aynı zamanda, iki farklı yapının zaman içinde tadilat ve güçlendirmelerle bozulan strüktürel sistemine bütüncül bir yorum getiriliyor.

Binanın sağ tarafına yaslanan ve pasaja hizmet eden servis tezgahı, tabak, baklava tepsisi, paketi ve servis arabası gibi referans ölçülerle ölçeklendiriliyor.

Zemin kattaki mekânsal algıyı zenginleştiren bir başka eleman boydan boya devam eden ayna. İnce uzun hacmin basık atmosferi kemerlerin sonsuza uzandığı yansımalarda genişliyor. Aynanın hemen altında kolon hizasında başlayan ahşap yüzeyin içinde ise katlanır oturma elemanları saklı.

Mekândaki yoğun kullanım ve sirkülasyon göz önünde bulundurularak tasarlanan mobilyalar dar alandaki kapasiteyi artırıyor. Zemin kat boyunca birbiri ile mesafeli ve tezat bir ilişki kuran ahşap ve mermer, merdivenin dökülen basamakları üzerinde, alternatif bir oturma alanında bir araya geliyor.

Karaköy Güllüoğlu baklavacısında bugün 3. nesil de işin mutfağında. Yaklaşık 75 yıllık deneyim ve görgü ile servis edilen geleneksel baklavanın yanında, hummalı bir Ar-Ge çalışması yürütülüyor. Lezzet, estetik ve teknik üzerine yapılan deneyler markanın dinamik ve modern kalmasını sağlıyor. Bu yaklaşım yalnız mutfak kültürü ile sınırlı kalmıyor üstelik, mekânsal olarak da karşılığını arıyor. Sağlıkhan’da başlayan yeni hayat bunun en önemli işareti. Karaköy’ü mekân belleyen ve bayileşmemekte ısrar eden marka, yıllardır aynı semti paylaştığı bir eski bir komşusunun içine yerleşti artık. Yüzyıl başından beri ayakta duran modernist bir binayı kendisiyle beraber yeniledi ve iyileştirdi.

Biraz uzağında, Karaköy’ün yerel ve girift dokusunu tarifleyen Fransız Geçidi ve Ömer Abed Han’a benzer şekilde mekanlar arasında bir ağ ördü. Karaköy Güllüoğlu şimdi yeni evinde ve daha güçlü şekilde köklerini büyütmeye başladı.

İnşaat Mühendisi: AYKA Engineering
Mekanik Mühendisi: Güney Isı Engineering
Elektrik Mühendisi: Midor Artı Engineering
Aydınlatma Tasarımı: UKON
Duvar Grafikleri: Piknik
Proje Yönetimi: ISTE
Mutfak Danışmanı: MAKPA
Deneyim Danışmanı: Bager Akbay
Ahşap Danışmanı: Demet Sürücü


Cephe

 • Taşca Stone [Girişteki Mermerler]
 • Reynaers [Alüminyum Doğramalar]

Sirkülasyon

 • Taşca Stone [Zemin ve Basamaklar]
 • Aks Dizayn [Ceviz Ahşap Kaplama Korkuluk ve Duvar Yüzeyleri]

Aydınlatma

 • UKON [Sarkıt]
 • Avolux [Gömme]
 • Heper [Dış Duvara Monte]

Mobilya Aksesuar

 • Aks Dizayn [Müşteri Masa ve Tabureleri]

Bitirme İşleri

 • Taşca Stone [Zemin Duvar Doğal Taş Kaplamalar]
 • Aks Dizayn [Duvar, Tavan Ahşap Kaplama]
 •  Knauf [Duvar Alçıpanlar]

Islak Hacim

 • Bocchi [Lavabolar]
 • VitrA [Vitrifiyeler ve Seramikler]