Nuri Kuzucan 1 Haziran’dan İtibaren “Pasaj” Adlı Sergisi ile (Arter)de!

Nuri Kuzucan, Beyazda Kırmızılar ya da Kırmızıda Beyazlar (detay), 2023, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Küratörlüğünü Nilüfer Şaşmazer’in üstlendiği Nuri Kuzucan’ın “Pasaj” adlı kişisel sergisi, 1 Haziran 2023 tarihinden itibaren Arter’de sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, sanatçının eski ve yeni üretimlerinden oluşturulan bir seçkiyi mekâna özgü bir mimari düzenlemeyle bir araya getiriyor.


“Pasaj”
Sergi

Sanatçı: Nuri Kuzucan
Küratör: Nilüfer Şaşmazer
Açılış: 1 Haziran 2023
Yer: Arter, Beyoğlu / İstanbul


“Kaos/düzen”, “ışık/gölge”, “boşluk/doluluk”, “yüzey/derinlik”, “iç/dış” gibi ikilikler etrafında kurgulanan yapıtlardan oluşan Nuri Kuzucan‘ın “Pasaj” adlı kişisel sergisi, hem zihinsel hem de algısal bir akışkanlığı ve geçişliliği merkezine alıyor. Arter’in 1. katında yer alan sergi, içine yerleştiği ve bir geçiş alanı olarak da yorumlanabilecek galeri mekânını “pasaj” sözcüğünün mimari, yazınsal ve metaforik anlamları ekseninde resimsel uzamla ilişkilendiriyor.

Nuri Kuzucan, Diyagramlar (detay), 2023, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Ziyaretçileri kendi birikimlerini ve hayal güçlerini devreye sokarak resimlere ve mekâna farklı konumlardan bakmaya davet eden “Pasaj”, sabit ve tekil bir tecrübeyi garantileyen imgelerden ziyade kendini her seferinde yeniden üreten imgeler sunuyor; resimlerin asıldıkları sabit noktalardan izlenmelerini değil, mekânla birlikte çalışmalarını ve birbirlerini öne çıkarmalarını amaçlıyor. Sanatçı, tüm mekânı resimsel bir kompozisyon olarak kurgulayarak izleyicilerin içinde dolaşabilecekleri bir “resim – mekân” ya da “mekân – resim” deneyiminin önünü açıyor. Sanatçıya göre mekânsal kurgu ve akort edilen ışık düzenlemesi ise bakmanın ve görmenin yeni olasılıklarını ortaya koyuyor.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr web adresinden erişilebilir.